Patenty do pontonu

Patenty do pontonu

Ponton, oprócz zalet opisanych w styczniowym numerze, ma również ograniczenia, których nie mają łodzie laminatowe czy aluminiowe. Podstawowym są problemy z uzbrojeniem, a co za tym idzie – z dostosowaniem pontonu do wędkarskich potrzeb. W pewnym stopniu możemy jednak zaradzić tym problemom, wykorzystując kilka prostych patentów. 

Importerzy pontonów oferują akcesoria przyklejane do pontonu. Są to uchwyty na wędki, uchwyty do trzymania się podczas płynięcia (tzw. cykorłapki), przydatne również do przenoszenia pontonu i wciągania go na przyczepę, bazy to przykręcenia namiotów, konsole z kierownicą, dziobowe knagi, podstawy pod sondę czy antenę GPS. Niestety, ich asortyment jest tylko pozornie bogaty. W praktyce są one niewystarczające dla wędkarza.  

W małym pontonie potrzeba dodatkowej organizacji sprzętu wędkarskiego, elektroniki itp. wynika z małej ilości miejsca. W większym pontonie, wykorzystywanym również na dużych akwenach i w  trudniejszych warunkach, miejsca nie brakuje, natomiast ważne jest ustabilizowanie bądź unieruchomienie przedmiotów, które podczas pływania na falach mogą nam się zniszczyć, zrobić krzywdę nam lub pontonowi. Najprościej osiągnąć tę organizację i uporządkowanie wykorzystując fakt, że do pawęży i podłogi można wszystko przykręcić, natomiast do miękkich balonów można wszystko przykleić. (...)

Na stronie 28 WŚ 3/2017 znajdziecie rozwiązania, z którch ja korzystam z powodzeniem.

Mam nadzieję, że te kilka patentów przekona niedowiarków, iż ponton może być równie dobry, a w pewnych warunkach lepszy od wygodnej łodzi.

Autor artykułu

Marek Szymański
Marek Szymański zastępca redaktora naczelnego Profil autora

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Dargon