Ożywić wobler

Ożywić wobler

"Na pewno macie w swojej kolekcji kilka woblerów, które w ogóle nie chodzą albo nie pasuje Wam ich praca i przez to leżą gdzieś na dnie pudła. Jest kilka sposobów, żeby taki wobler naprawić albo wręcz ożywić jego pracę, by stał się killerem. Spróbuję opisać Wam podstawowe zabiegi poprawiające pracę woblera oraz zdradzę kilka łatwych sposobów, jak można podrasować na pierwszy rzut oka dobrze pracującą przynętę. (…)

Podstawowym zabiegiem jest regulacja pracy wobka poprzez przegięcie oczka, którego zaczepiamy agrafkę. Do tego wystarczą nam zwykłe, cienkie szczypce okragłe. Oczko woblera możemy przegiąć w czterech kierunkach: do góry, do dołu, w lewo i w prawo. Każdy z tych kierunków zmienia coś w pracy wobka. Przesunięcie oczka do góry uspokaja wobler, czyli zmniejsza jego agresywność, powoduje zarazem, że wobler schodzi nieco głębiej. Natomiast przesunięcie oczka w dół działa odwrotnie, czyli przynęta staje się bardziej agresywna, a jej praca bardziej wyczuwalna, ale wobler chodzi płycej. (…)

Co z przynętami, które na pierwszy rzut oka chodzą poprawnie, ale ich praca jest, jak ja to nazywam – „sztywna”, a w ich ruchu brak pożądanej figlarności? Jest i na to sposób, niestety dotyczy on tylko woblerów hand made, czyli takich, których ster jest wykonany z poliwęglanu. (…) Najczęściej przyczyną sztywnej i twardej pracy woblera jest zbyt długi lub zbyt szeroki w części policzkowej ster przynęty. Za długi ster zdarza się rzadko i raczej od razu widać, że proporcje przynęty nie zostały zachowane. Mimo to skracamy go delikatnie, o milimetr, używając do tego celu cążek.”

O tym, jak „Ożywić wobler” pisze Marcin Kotowski. Więcej jego porad znajdziecie w „Wędkarskim Świecie” 1/2019 na stronie 56.

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Kalosze