Okonie nęcone błystką

Okonie nęcone błystką

"Wędkarstwo podlodowe ma niesamowity klimat, tym bardziej gdy ryby dopisują, a zbyt niska temperatura nie utrudnia łowienia. Problem zaczyna się wtedy, gdy okonie przestają reagować na skuteczne do niedawna błystki, a zmiana miejsc i sposobów prowadzenia przynęt nie przekłada się na wyniki. Dziś opowiem Wam o moim sposobie na chimeryczne garbusy, który nie wymaga od wędkarza wielkiego doświadczenia i specjalistycznego podlodowego sprzętu, a potrafi zmienić beznadziejny dzień w wyjazd pełen brań i emocji. 

Łowienie na pierwszym lodzie niemal zawsze kojarzy się z dobrymi braniami. Wpływ na to ma przede wszystkim aktywność ryb, które chętnie atakują przynęty pracujące w pionie, będące dla nich łatwym celem. Pomaga nam też świadomość, w jakim rejonie grupowały się ryby podczas ostatnich wypraw przed zamarznięciem. Wiedza na temat lokalizacji ryb jest jednym z kluczowych czynników decydujących o skuteczności łowienia. Jednak wraz z upływem czasu sama znajomość łowiska nie wystarcza. Kolejne tygodnie zimowego sezonu są coraz trudniejsze. Ryby przestają dobrze reagować na podawane im błystki, są bardziej wrażliwe na zmiany ciśnienia i przestają intensywnie żerować ze względu na zmniejszający się w wodzie poziom tlenu oraz dłuższy czas trawienia pokarmu. Przyczyną osłabienia aktywności ryb w wielu przypadkach może być także wysoka presja wędkarska zauważalna na wielu popularnych podlodowych łowiskach.

Niespełna trzy lata temu po raz pierwszy zabrałem na lód echosondę, a dziś nie wyobrażam sobie łowienia bez niej. Nie tylko dlatego, że ułatwia lokalizację ryb, wskazuje głębokość łowiska i za pomocą funkcji GPS naprowadza nas na zapisane w sezonie spinningowym miejsca. Korzystanie z echosondy jest po prostu ciekawe, gdyż widać na niej nie tylko ryby znajdujące się pod nami, ale także poruszającą się w pionie przynętę. To właśnie obraz echosondy sprowokował mnie do znalezienia prostego, a zarazem bardzo skutecznego sposobu na leniwe okonie. ..."

Jaki to sposób? Zapraszamy na stronę 16 WŚ 2/2018 odpowiedź czeka w artykule Rafała Mleczaka. 

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
rapala pike program