Odłowy kontrolne TAK, zabijanie ryb NIE

Odłowy kontrolne TAK, zabijanie ryb NIE

Czemu służą odłowy kontrolne? Jak powinny przebiegać? Czy ryby pozyskane podczas takich odłowów powinny być zabijane? Czy Zarząd Główny PZW ma kompetencje do tego, by regulować sposób przeprowadzania odłowów kontrolnych w poszczególnych okręgach PZW? Te pytania są coraz głośniej stawiane przez wędkarzy, zbulwersowanych praktykami niektórych użytkowników rybackich. Spróbuję dziś na nie odpowiedzieć.

Jakiś czas temu do redakcji WŚ wpłynęła bardzo obszerna informacja od naszego Czytelnika z Aleksandrowa Kujawskiego, na temat sposobu, w jaki Okręg Mazowiecki PZW dokonał w dniach 18–20 września bieżącego roku odłowów kontrolnych w obwodzie jezior Ostrowąs (Plebanka) oraz Brzeżno Aleksandrowskie, położonych w gminie Aleksandrów Kujawski. Akcja rybaków stała się bardzo głośna z racji obszernych publikacji na portalach społecznościowych oraz dużej liczby świadków tego zdarzenia, którymi w większości byli miejscowi wędkarze. Z ich relacji (należycie udokumentowanych) można się dowiedzieć, że „Monitoring ichtiofauny” jeziora Plebanka przebiegał w radosnej, można rzec –frywolnej atmosferze (przybył nawet patrol policji), i zakończył się pozyskaniem dużej ilości ryb, które weszły w rozstawione sieci.

W opinii świadków uśmierconych zostało około… tony ryb, w tym mnóstwo przepięknych polskich złotych karasi (naprawdę kapitalnych okazów), szczupaków, sandaczy i okoni. Odłowy, rzecz jasna, odbywały się pod czujnym okiem okręgowego ichtiologa oraz… w obecności zrozpaczonych wędkarzy, którzy zamiast wędkarskiej weekendowej przygody doświadczyli przygnębiających obrazów „zabijanego” jeziora i rozdawania złowionych ryb przygodnym świadkom, gdyż liczba ryb najwyraźniej zaskoczyła samych rybaków.

Nie chcę tutaj oceniać działań Okręgu Mazowieckiego PZW, gdyż nie dysponuję pełnymi danymi w tej sprawie. Poza tym nie jest to artykuł interwencyjny, a wręcz przeciwnie – to, co zdarzyło się nad jeziorem Plebanka, skłoniło mnie do potraktowania sprawy odłowów kontrolnych znacznie szerzej.

Jak już napisałem, „odłowy kontrolne” na Plebance stały się głośne do tego stopnia, że w tej sprawie wypowiedział się sam ZG PZW. ...

Obszerny artykuł na ten temat znajdziecie na stronie 70 WŚ 12/2018. 

Autor artykułu

Wojciech Koźmiński
Wojciech Koźmińskistały współpracownik Profil autora

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Dargon