Archiwum bloga

troc

Podstawowe informacje Troć wędrowna (Salmo trutta) to ryba anadromiczna. Gatunek ten występuje w wodach przybrzeżnych akwenów takich jak: Atlantyk, Morze Północne, Bałtyk. Ryba ta ma dość krępe ciało i charakteryzuje się kilkoma ważnymi szczegółami, które pozwalają odróżnić ten gatunek od innych ryb łososiowatych. Jakie cechy charakterystyczne posiada troć wędrowna? Jak łowić dany gatunek? W dzisiejszym opisie przedstawiamy odpowiedzi na powyższe pytania. Poznasz też zasady połowu troci. Wygląd i cechy charakterystyczne troci wędrownej Gdzie występuje troć wędrowna? Oto lista miejsc, gdzie występuje troć wędrowna: W tych regionach troć wędrowna migruje do rzek, w których się rozmnaża, a potem wraca do morza, gdzie przeprowadza się na większe dystanse. Troć wędrowna – Odżywianie Troć wędrowna jest drapieżnikiem i żywi się głównie: Dieta troci wędrownej zależy od wielu czynników, w tym od miejsca występowania, sezonu i dostępności pokarmu. Mianowicie w morzach trocie wędrowne żerują na małżach, krewetkach, krabach, kałamarnicach i innych mniejszych rybach. W…

Dowiedz się więcej

Szczupak

Podstawowe informacje Szczupak pospolity to drapieżny gatunek należący do rodziny szczupakowatych. Występuje niemal w całej Europie; zamieszkuje zarówno płynące, jak i stojące wody słodkie, a także przybrzeżne słonawe wody Bałtyku. Tarło szczupaka pospolitego rozpoczyna się w marcu i trwa do końca kwietnia.Choć trudne do porcjowania tak, aby uniknąć pozostawienia ości, mięso szczupaka jest wysoko cenione, głównie ze względu na jego wartości odżywcze. Jak wygląda szczupak pospolity – Opis wyglądu Charakteryzuje się spłaszczony ciałem o opływowym kształcie, małym, mocno osadzonymi łuskami oraz wydłużoną głową ze zwężającymi się szczękami. Może posiadać od 700 do nawet 900 niewielkich ostrych zębów, których ułożenie sprawia, że ofiary mają niewielkie szanse na ucieczkę. Gdzie występuje szczupak? Szczupak ryba (łac. Esox lucius) występuje naturalnie w wodach słodkich północnej półkuli, w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Europie jest gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym, występującym w jeziorach, rzekach, stawach i kanałach. W Polsce szczupak pospolity jest jednym z najpopularniejszych gatunków…

Dowiedz się więcej

Pstrąg tęczowy

Podstawowe informacje Pstrąg tęczowy (Oncorhynchus mykiss, tęczowiec) to gatunek ryby z rodziny łososiowatych. Co ciekawe ubarwienie pstrąga tęczowego zależy od wieku i miejsca przebywania. Jest to niezwykle ceniona ryba w gospodarce. Sercem polskiej hodowli jest Pomorze Gdańskie. Tęczak jest hodowany w specjalnych zbiornikach wodnych, gdzie jest dokładnie kontrolowany proces karmienia i warunki hodowli. Ze względu na to, że „tęczak” jest bogatym źródłem białka, witaminy D, kwasów tłuszczowych omega-3 i mikroelementów, takich jak żelazo, cynk i selen — jest jednym z najważniejszych gatunków ryb hodowlanych. Jak wygląda pstrąg tęczowy? Opis wyglądu Długość pstrąga tęczowego wynosi w granicach 40–60 cm, a masa ciała do 4 kg. Dojrzałość płciowa osiągana jest w 2 roku życia. W środowisku naturalnym ryby żyją powyżej 7 lat. Oto inne ważne cechy dotyczące wyglądu tęczaków: Należy też zaznaczyć, że ubarwienie pstrąga zależy w dużym stopniu od tego, w jakich warunkach on występuje. Gdzie występuje pstrąg tęczowy? Występuje w…

Dowiedz się więcej

Pstrąg potokowy

Podstawowe informacje Pstrąg potokowy jest rybą słodkowodną z rodziny łososiowatych. Łacińska nazwa tej ryby to Salmo trutta fario. Tenże gatunek ma duże znaczenie w wędkarstwie, ze względu na swoje piękne ubarwienie i silną walkę podczas połowu. Jest to również gatunek hodowlany, który jest popularny w akwakulturze, szczególnie w krajach europejskich. Występujący zarówno w Europie jak i Azji, a także wprowadzony został do innych regionów świata. Jak wygląda pstrąg potokowy – opis wyglądu Maksymalna długość pstrąga potokowego wynosi około 80 cm, a waga około 5 kg. Natomiast ubarwienie zależne jest od miejsca przebywania. Oto inne ważne cechy dotyczące wyglądu pstrąga: Gdzie występuje pstrąg potokowy? Pstrąg potokowy występuje w zimnych i czystych wodach strumieni górskich oraz rzek o szybkim nurcie. Ryba ta występuje w górskich potokach Tatr, Beskidów; rzekach Pomorza Zachodniego i Środkowego; na Warmii i Mazurach czy też w dopływach Warty. Jego naturalny zasięg występowania obejmuje Europę, a także niektóre regiony…

Dowiedz się więcej

Łosoś

Podstawowe informacje Łosoś szlachetny (znany również jako atlantycki, europejski i pospolity) to ryba z rodziny łososiowatych. Każdy gatunek łososia jest pożądany w rybołówstwie sportowym i przemysłowym, co przyczynia się do groźby wyczerpania zasobów tych ryb. Wiele krajów, w tym Polska, wprowadziło już ograniczenia co do połowów gatunku szlachetnego w celu ochrony gatunku. Jak wygląda łosoś – Opis wyglądu Gdzie występuje łosoś? Ten gatunek łososia występuje w Europie (od wód Portugalii po Morze Białe, Północne i Bałtyk), w rzekach Ameryki Północnej i w północnej części Atlantyku. W polskich rzekach jego populacja jest niewielka; pomimo programu restytucji obecny tu gatunek nadal jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Okres ochronny łososia zależny jest od miejsca połowu. Przykładowo w Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku trwa on od 1 października do 31 grudnia, z kolei od zapory do jej ujścia trwa od 1 grudnia do końca lutego. W pozostałych rzekach okres ochronny trwa…

Dowiedz się więcej

Lipień

Podstawowe informacje Lipień pospolity (Thymallus thymallus) to gatunek ryby słodkowodnej, zimnolubnej oraz łososiokształtnej. Lipienie nie mają większego znaczenia gospodarczego. Latem znajdują się na płyciznach, a zimą wędrują ku głębszym wodom. Dodajmy też, że gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem, a najczęściej populacje lipienia żyją wraz z populacjami pstrąga potokowego. Co ciekawe ryba tuż po wyjęciu z wody pachnie tymiankiem, stąd też wywodzi się jej łacińska nazwa. Ryba hodowana jest przede wszystkim w stawach oraz akwariach publicznych. Jak wygląda lipień pospolity? Gdzie występują lipienie? Lipień pospolity jest gatunkiem charakterystycznym dla czystych, górskich rzek i strumieni o szybkim nurcie. Łatwo więc wywnioskować, że preferuje wody o wysokiej zawartości tlenu. W Polsce ryby te występują na obszarze Pomorza, Sudetów czy Karpat. Spotyka się go w strumieniach górskich i rzekach, takich jak Dunajec, San, Biebrza, Ruda czy Drawa. Dodać też należy, że w okresie letnim ryba lipień preferuje szybko płynące, chłodne wody, często zasiedlając…

Dowiedz się więcej

Kleń

Podstawowe informacje Kleń to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych. Łacińska nazwa tej ryby to Squalius cephalus lub Leuciscus cephalus. Mięso klenia nie jest szczególnie cenione, ale mimo to ten gatunek jest chętnie łowiony przez polskich wędkarzy i czasami trafia na stoły. Przedstawiony gatunek dość licznie występuje w polskich wodach. Jednak przy tym zaznaczyć trzeba, że kleń ryba jest niezwykle odporna na zmiany temperatury. Już wczesną wiosną można liczyć na częste brania tychże ryb. Jak wygląda kleń? Opis wyglądu Oto kilka cech opisujących wygląd omawianej ryby: Gdzie występuje kleń? Występuje w jeziorach, rzekach, zatokach morskich oraz zbiornikach zaporowych. Preferuje czyste rzeki o żwirowatym dnie oraz bystrym nurcie. Ryba kleń uwielbia miejsca zarośnięte. Można więc oczekiwać spotkania z tym gatunkiem w rzekach nizinnych i zarośniętych. Natomiast dodajmy, że klen to ryba występująca dość często w Europie i Azji. W Europie można go spotkać od Wielkiej Brytanii i Hiszpanii na zachodzie po…

Dowiedz się więcej

7/7