Archiwum bloga

tunczyk

Podstawowe informacje Rozróżniamy kilkanaście gatunków tuńczyków. Są to drapieżne ryby morskie należący do rodziny makrelowatych. Oto najpopularniejsze gatunki: Skóra przedstawionych ryb jest odpowiednio ukrwiona. Dzięki temu osobniki mogą utrzymać temperaturę swojego ciała wyższą od temperatury wody, która ich otacza. Tuńczyk to idealny pływak. W wodzie porusza się bardzo szybko. Pozwala mu na to jego opływowa budowa zwana torpedową. Szybszy od tuńczyka jest jedynie miecznik zwany także włócznikiem. Jak wygląda tuńczyk – Opis wyglądu Jest bardzo zwinny, sprawny, ruchliwy i bardzo aktywny. Charakteryzuje go wcięta płetwa ogonowa przypominająca kształtem księżyc. Tuńczyki to okazałe ryby o słusznych rozmiarach. Osiągają długość do czterech metrów. Ich masa ciała może osiągnąć wagę od dwudziestu do siedemset kilogramów. W zależności od danego gatunku. Przeciętny osobnik osiąga wagę do dwustu dwudziestu kilogramów. Gdzie występuje tuńczyk? Ta cenna ryba poławiana jest przez ludzi od starożytności. Ich zasięg występowania to tropikalne akweny Pacyfiku i Atlantyku. Gatunek ten zasiedla również Morze…

Dowiedz się więcej

gładzica

Podstawowe informacje Gładzica, to płaska ryba morska, podobna do flądry i także należąca do rzędu płastug, czyli promieniopłetwych. Ich charakterystyczną cechą, jest położenie oczu z jednej strony ciała, podczas gdy drugi jest bezoki i niezabarwiony. W stadium larwalnym jest symetryczna i dopiero w trakcie wzrostu jej oczy przesuwają się na jeden bok głowy. Ryba morska o oczach po jednej stronie? To właśnie ryba gładzica, którą dziś przedstawiamy! Jak wygląda gładzica – Opis wyglądu Oto najważniejsze cechy wyglądu gładzicy: Wymiary gładzicy Gładzice osiągają przeciętnie wielkość 50 cm, ale zdarzają się osobniki o 1 m długości, dochodzące do 7 kg wagi. Prowadzą dzienny tryb życia, ale najbardziej aktywne są w czasie zmierzchu. W dzień żyją zagrzebane w mulistym lub piaszczystym dnie, wystawiając jedynie oczy i czekając na pojawienie się potencjalnej ofiary. Jej łupem padają bezkręgowce, takie jak skorupiaki, mięczaki i wieloszczety. Gładzice żyją nawet do 50 lat, ale przeciętnie dożywają od 5…

Dowiedz się więcej

Miecznik (ryba) - opis, charakterystyka, występowanie, rozmnażanie

Podstawowe informacje Miecznik, nazywany również włócznikiem, występuje na otwartych toniach morskich i oceanicznych całego świata. Na terenie Europy ich populacje są obecne na Morzu Śródziemnym, Marmara, Czarnym i Azowskim. Niezwykle rzadko spotkamy go w strefach przybrzeżnych, co nie oznacza jednak, iż jest to niemożliwe. Kilkukrotnie przekonali się o tym polscy rybacy, którzy w latach 1939. 1954 i 2014 mieli okazję natknąć się na ten niezwykły okaz. Jak wygląda miecznik? Okazuje się, że kształt narządu ściśle związany jest z przyzwyczajeniami żywieniowymi tej ryby. Mieczniki żywią się głównie makrelami, barakudami, kalmarami, skorupiakami oraz ośmiornicami. W celu uskutecznienia prawdopodobieństwa schwytania pokarmu Matka Natura wyposażyła je w niezawodną broń. Dzięki tak zaostrzonej „szczęce” napastnik może nie tylko skutecznie rozproszyć ławicę ryb, ale i schwytać ofiarę po wcześniejszym jej ogłuszeniu. Warto również wspomnieć, iż narząd ten u miecznika w niczym nie przypomina szczęki innych morskich drapieżników. Wbrew swojej nazwie, ryby piły jako jedne z nielicznych,…

Dowiedz się więcej

Żaglica

Podstawowe informacje Istiophorus platypterus, znana również jako żaglica atlantycka, to gatunek ryby morskiej z rodziny żaglicowatych (Istiophoridae). Żaglica jest rybą morską, a zajmujący się połowem tej ryby twierdzą, że jest to najszybsza ryba świata. Natomiast badania biologów i paleontologów wskazują, że pochodzenie ryby może być dawniejsze, niż wskazywały dotychczasowe teorie. Potrawy z przyrządzonej w odpowiedni sposób żaglicy podawane są w najlepszych restauracjach świata. W związku z tym cena potrawy nie jest niska. Z kolei dodatkowym walorem jest estetyka potraw, wykorzystująca w kompozycji żaglową płetwę grzbietową. Jak wygląda żaglica? Waga przeciętnie wynosi do 40 kg. Natomiast długość ciała tej ryby waha się średnio w okolicach 100-150 cm długości. Wyjątkowo zauważono osobniki do 348 cm. Czym się żywi żaglica? Gatunek ten żywi się skorupiakami oraz mniejszymi rybami. Trzeba też dodać, że ofiarami najczęściej są gatunki mięsożerne. Przedstawiony gatunek żywi się głównie innymi rybami, takimi jak sardynki, makrele i tuńczyki. W diecie żaglicy…

Dowiedz się więcej

Flądra

Podstawowe informacje Nazwa łacińska flądry bałtyckiej to Platichthys flesus. Flądra należy do ryb flądrokształtnych, charakteryzujących się spłaszczoną, niesymetryczną budową. Oboje oczu umieszczone są zwykle po prawej stronie ciała. Według badaczy, zanim flądra wykształciła na drodze ewolucji te niespotykane cechy, gatunek przypominał wyglądem ryby okoniowate. Ta ryba znana jest również jako stornia. Kolejną nazwą, ale zdecydowanie mniej popularną jest storniopłetw. Flądra bałtycka, czyli stornia jest gatunkiem o dużym znaczeniu gospodarczym, odławiana jest zarówno przez rybaków zawodowych, jak i amatorów. Jak wygląda flądra – Charakterystyka gatunku Dodajmy, że podobnym gatunkiem jest gładzica. Obszar występowania flądry Flądrę najłatwiej jest napotkać w przybrzeżnych strefach Morza Bałtyckiego, Śródziemnego, Czarnego i Białego, a także Oceanu Atlantyckiego. Nietrudno jest o złowienie flądry nawet z plaży naszego polskiego morza, gdyż często przebywa na dnie płytkich, przybrzeżnych zatoczek. Flądry większość czasu spędzają przy samym dnie zbiornika wodnego, jednak nie głębiej niż na głębokości 100 metrów. Wskutek niezamierzonego przetransportowania ryby…

Dowiedz się więcej

Okoń nilowy (Lates niloticus) - ryba, występowanie, charakterystyka

Podstawowe informacje Okoń nilowy (Lates niloticus) jest gatunkiem ryby często spotykanym w polskich rybiarniach i supermarketach. Niewiele osób jednak wie, czym ta ryba się charakteryzuje. Nic dziwnego – nie jest to gatunek polski, więc lokalni wędkarze niekoniecznie mieli okazję się z nim zaznajomić. Okoń nilowy, zwany również latesem nilowym bądź okoniem Wiktorii, pochodzi z Afryki. Najczęściej występuje na południe od zwrotnika Raka, w tak zwanej krainie etiopskiej. Paradoksalnie, jego nazwa jest myląca – gdyż gatunek oryginalnie wywodzi się wcale nie z Nilu, lecz jezior Czad i Turkana. Jak wygląda okoń nilowy? Opis wyglądu Największe osobniki mogą dorastać nawet do 200 cm długości i osiągać ponad 200 kilogramów wagi. Poza wielkością ryby te łatwo rozpoznasz przez ich szczególny wygląd – wydłużone, bocznie spłaszczone ciało o srebrzystym bądź niebieskoszarym zabarwieniu, z głęboko wciętą dwuczęściową płetwą grzbietową i charakterystyczną żółtą pierścieniowatą obwódką wokół oczu. Występowanie okonia nilowego Gatunek ten, mimo swojego częstego występowania na stołach, nie…

Dowiedz się więcej

Szczupak

Podstawowe informacje Szczupak pospolity to drapieżny gatunek należący do rodziny szczupakowatych. Występuje niemal w całej Europie; zamieszkuje zarówno płynące, jak i stojące wody słodkie, a także przybrzeżne słonawe wody Bałtyku. Tarło szczupaka pospolitego rozpoczyna się w marcu i trwa do końca kwietnia.Choć trudne do porcjowania tak, aby uniknąć pozostawienia ości, mięso szczupaka jest wysoko cenione, głównie ze względu na jego wartości odżywcze. Jak wygląda szczupak pospolity – Opis wyglądu Charakteryzuje się spłaszczony ciałem o opływowym kształcie, małym, mocno osadzonymi łuskami oraz wydłużoną głową ze zwężającymi się szczękami. Może posiadać od 700 do nawet 900 niewielkich ostrych zębów, których ułożenie sprawia, że ofiary mają niewielkie szanse na ucieczkę. Gdzie występuje szczupak? Szczupak ryba (łac. Esox lucius) występuje naturalnie w wodach słodkich północnej półkuli, w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Europie jest gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym, występującym w jeziorach, rzekach, stawach i kanałach. W Polsce szczupak pospolity jest jednym z najpopularniejszych gatunków…

Dowiedz się więcej

Sum

Podstawowe informacje Sum pospolity należy do rodziny sumowatych i jest największym, występującym w naszym kraju, jej przedstawicielem. Sum ryba może osiągać nawet ponad 2 metry długości i wagę ponad 100 kilogramów. Sumy są drapieżnikami. Tarło sumów przypada na okres od maja to lipca i zawsze ma miejsce w wodach o temperaturze ponad 20 stopni Celsjusza. Jak wygląda sum – Opis wyglądu Gdzie występuje sum pospolity? Sum pospolity (Silurus glanis) to gatunek słodkowodnej ryby, która występuje naturalnie w Europie i Azji. W Europie spotyka się go w rzekach, jeziorach i zbiornikach wodnych, głównie w basenie Morza Czarnego, Morza Kaspijskiego i Morza Azowskiego. W Polsce sum pospolity jest jednym z największych i najbardziej rozpowszechnionych drapieżników wodnych, żyjącym w wielu rzekach, jeziorach i zbiornikach wodnych, takich jak Wisła, Odra, Warta, jezioro Żarnowieckie czy Zalew Zegrzyński. Sumy pospolite to również popularna ryba hodowlana, uprawiana w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce. Czym…

Dowiedz się więcej

Sandacz

Podstawowe informacje Sandacz (Sander lucioperca) to ryba z rodziny okoniowatych. Przez wędkarzy określany również jako zander lub mętnooki. Ryba sandacz ma duże znaczenie gospodarcze, ze względu na swoją wartość kulinarną i popularność wśród wędkarzy. Populacje tej ryby są zagrożone ze względu na utratę siedlisk naturalnych. W średniowieczu był on dostępny tylko dla bogatych ludzi, ponieważ stanowił luksusowy produkt spożywczy. W XVIII wieku, wraz z rozwojem sztuki kulinarnej, stał się popularny także wśród niższych warstw społecznych. Szczególnie dużym uznaniem darzony był sandacz pieczony. Jak wygląda sandacz? Gdzie występuje sandacz? Gatunek ten występuje w Europie od dorzecza Renu i Rodanu do Morza Kaspijskiego oraz w południowej Anglii. Można go spotkać na terenie całej Polski w rzekach, jeziorach i zbiornikach zaporowych, a także w płytki wodach wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Żyje głównie w głębokich, mętnych wodach o twardym dnie; w jeziorach żeruje na głębokości od 2 do 5 metrów. Wędkując celem złowienia mętonookiego należy…

Dowiedz się więcej

Dorsz

Podstawowe informacje Dorsz atlantycki (Gadus morhua), znany również jako kabeliau lub wątłusz, to jedna z najważniejszych ryb dla branży rybackiej. Zalicza się do dorszowatych, strunowców. Należy do gatunków wędrownych. Z powodu dużego zagęszczenia stał się podstawowym poławianym gatunkiem w wodach Bałtyku. Do dzisiaj jest rybą o dużym znaczeniu gospodarczym. Niestety, nadmierne połowy doprowadziły dorsza atlantyckiego do krytycznego poziomu zagrożenia. W związku z tym, aby zachować zrównoważone połowy i zapewnić przyszłość dla tej ryby, Unia Europejska i Norwegia wprowadziły ścisłe regulacje dotyczące połowów, które obejmują limity połowów i określają okres ochronny dorsza. Jak wygląda dorsz atlantycki? Gdzie występuje dorsz? Dorsz atlantycki to słonowodna ryba drapieżna występująca przede wszystkim w Oceanie Atlantyckim oraz Morzu Bałtyckim i Północnym. Ryba dorsz jest często spotykana wzdłuż wybrzeży Ameryki Północnej i Eurazji. Są to wody chłodne i umiarkowanie zimne, w których temperatura wody oscyluje między 0 a 15 stopni Celsiusza. Przedstawiony gatunek jest szczególnie obecny w…

Dowiedz się więcej

10/10