Archiwum bloga

miętus

Podstawowe informacje Miętus pospolity (Lota lota) to ryba słodkowodna z rzędu dorszokształtnych i gromady promieniopłetwych. Inną nazwą tej ryby jest burbot. Jest jednym z najbardziej poszukiwanych gatunków ryb przez wędkarzy, ze względu na smaczne i delikatne mięso. Miętus jest rybą drapieżną, z wyjątkowymi umiejętnościami polowania. Odpowiednie cechy umożliwiają mu skuteczne chwytanie i połykanie zdobyczy. Jeśli jesteś wędkarzem zainteresowanym łowieniem miętusa, istnieje kilka istotnych informacji, które warto wziąć pod uwagę. Jak wygląda miętus – Opis wyglądu Gdzie występuje miętus pospolity? Miętus (lub burbot) występuje w północnej i środkowej Europie. Natomiast spotkać go możesz również w północnej Azji i Ameryce Północnej. Jest rybą o wysokich wymaganiach tlenowych i wrażliwą na zanieczyszczenia wody. Dodać też należy, że ten gatunek preferuje środowiska rzeczne o czystej, szybko płynącej wodzie oraz żwirowatym dnie. W związku z tym spotykany jest głównie w rzekach, ale także dociera do górskich potoków. Czasami można go znaleźć także w zbiornikach zaporowych.…

Dowiedz się więcej

ukleja - ryba ukleja

Podstawowe informacje Ukleja pospolita (alburnus alburnus) to mała ryba zamieszkująca prawie cały obszar Europy, z wyjątkiem Szkocji, Irlandii, północnej Skandynawii, Krymu oraz części zachodniej Półwyspu Bałkańskiego. Można wyróżnić kilka podgatunków uklei, m.in.: Jak wygląda ukleja – Opis wyglądu Jej wielkość oscyluje w granicach 10- 20 cm, chociaż zdarzają się sztuki około 25 cm. Ukleje osiągają masę ciała w granicach 10- 40 gramów. Żyją od 3 do 6 lat. Ich ciało jest wydłużone i bocznie spłaszczone. Posiadają bardzo delikatne, łatwo odpadające, drobne, srebrzyście połyskujące łuski. (łuski uklei służyły do wyrobu guaniny tzw. esencji orientalnej, która służy do wyrobu masy perłowej i sztucznych pereł. Potrzeba około 4 tysięcy sztuk uklei, żeby uzyskać 100 gramów guaniny). Ukleje to ryby, które są pięknie ubarwione. Grzbiet jest szarawozielony bądź szarawoniebieski, boki połyskują srebrzyście, a brzuch jest prawie całkowicie biały. Natomiast płetwy grzbietowa i ogonowa mają szarawe ubarwienie, pozostałe płetwy uklei są jasnożółte. Linia boczna jest…

Dowiedz się więcej

wzdręga - ryby wzdręgi brania, okresy, rekordy

Podstawowe informacje Wzdręga (nazywana też przez wędkarzy krasnopiórką) to ryba z rodziny karpiowatych, która jest niezwykle podobna do płoci. Jednakże wzdręga ma jaśniejsze ubarwienie oraz silniej spłaszczone ciało. Tarło ma miejsce w kwietniu i maju, a niekiedy także w czerwcu kiedy to wiosną wody przybrzeżne nie osiągną odpowiedniej temperatury. Ryba ta nie odgrywa ważnej roli w gospodarce. Gatunek nie jest zagrożony wymarciem, a okres ochronny to 15 centymetrów. Wzdręga krasnopiórka może być hodowana w oczkach wodnych oraz stawach. Jak wygląda wzdręga – Opis wyglądu Oto najważniejsze cechy charakterystyczne tej ryby: Gdzie występuje wzdręga krasnopiórka? Naturalnym środowiskiem wzdręgi są nizinne, zarośnięte, wolno płynące rzeki. Krasnopiórka preferuje spokojne wody i może być łowiona na odcinkach nizinnych rzek, w stawach i jeziorach. Często można ją znaleźć w pobliżu roślinności, która stanowi schronienie i pożywienie dla tej ryby. W Polsce wzdręgi można spotkać w wielu wodach, w tym w rzekach, jeziorach i stawach, ale…

Dowiedz się więcej

Szczupak

Podstawowe informacje Szczupak pospolity to drapieżny gatunek należący do rodziny szczupakowatych. Występuje niemal w całej Europie; zamieszkuje zarówno płynące, jak i stojące wody słodkie, a także przybrzeżne słonawe wody Bałtyku. Tarło szczupaka pospolitego rozpoczyna się w marcu i trwa do końca kwietnia.Choć trudne do porcjowania tak, aby uniknąć pozostawienia ości, mięso szczupaka jest wysoko cenione, głównie ze względu na jego wartości odżywcze. Jak wygląda szczupak pospolity – Opis wyglądu Charakteryzuje się spłaszczony ciałem o opływowym kształcie, małym, mocno osadzonymi łuskami oraz wydłużoną głową ze zwężającymi się szczękami. Może posiadać od 700 do nawet 900 niewielkich ostrych zębów, których ułożenie sprawia, że ofiary mają niewielkie szanse na ucieczkę. Gdzie występuje szczupak? Szczupak ryba (łac. Esox lucius) występuje naturalnie w wodach słodkich północnej półkuli, w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Europie jest gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym, występującym w jeziorach, rzekach, stawach i kanałach. W Polsce szczupak pospolity jest jednym z najpopularniejszych gatunków…

Dowiedz się więcej

Sum

Podstawowe informacje Sum pospolity należy do rodziny sumowatych i jest największym, występującym w naszym kraju, jej przedstawicielem. Sum ryba może osiągać nawet ponad 2 metry długości i wagę ponad 100 kilogramów. Sumy są drapieżnikami. Tarło sumów przypada na okres od maja to lipca i zawsze ma miejsce w wodach o temperaturze ponad 20 stopni Celsjusza. Jak wygląda sum – Opis wyglądu Gdzie występuje sum pospolity? Sum pospolity (Silurus glanis) to gatunek słodkowodnej ryby, która występuje naturalnie w Europie i Azji. W Europie spotyka się go w rzekach, jeziorach i zbiornikach wodnych, głównie w basenie Morza Czarnego, Morza Kaspijskiego i Morza Azowskiego. W Polsce sum pospolity jest jednym z największych i najbardziej rozpowszechnionych drapieżników wodnych, żyjącym w wielu rzekach, jeziorach i zbiornikach wodnych, takich jak Wisła, Odra, Warta, jezioro Żarnowieckie czy Zalew Zegrzyński. Sumy pospolite to również popularna ryba hodowlana, uprawiana w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce. Czym…

Dowiedz się więcej

Sandacz

Podstawowe informacje Sandacz (Sander lucioperca) to ryba z rodziny okoniowatych. Przez wędkarzy określany również jako zander lub mętnooki. Ryba sandacz ma duże znaczenie gospodarcze, ze względu na swoją wartość kulinarną i popularność wśród wędkarzy. Populacje tej ryby są zagrożone ze względu na utratę siedlisk naturalnych. W średniowieczu był on dostępny tylko dla bogatych ludzi, ponieważ stanowił luksusowy produkt spożywczy. W XVIII wieku, wraz z rozwojem sztuki kulinarnej, stał się popularny także wśród niższych warstw społecznych. Szczególnie dużym uznaniem darzony był sandacz pieczony. Jak wygląda sandacz? Gdzie występuje sandacz? Gatunek ten występuje w Europie od dorzecza Renu i Rodanu do Morza Kaspijskiego oraz w południowej Anglii. Można go spotkać na terenie całej Polski w rzekach, jeziorach i zbiornikach zaporowych, a także w płytki wodach wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Żyje głównie w głębokich, mętnych wodach o twardym dnie; w jeziorach żeruje na głębokości od 2 do 5 metrów. Wędkując celem złowienia mętonookiego należy…

Dowiedz się więcej

Płoć

Podstawowe informacje Płoć (Rutilus rutilus) to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych, występująca w wodach stojących i wolno płynących w Europie i Azji. W Polsce znana jest również jako ryba płotka, wandrówka, ramiennica lub srebrzatka. Przedstawiany dziś gatunek żyje w stadach i zaliczany jest do ryb bardzo płochliwych. Jednak warto przy tym zaznaczyć, że istnieją też anadromiczne podgatunki, które doskonale czują się zarówno w wodach słodkich, jak i słonych. Jak wygląda płoć? Opis wyglądu Te ryby są bardzo często mylone ze wzdręgą, która również została opisana na naszej stronie. Gdzie występuje płoć? Te ryby występują w całej Europie prócz półwyspu Iberyjskiego, Grecji i północnej Skandynawii. Natomiast można ją spotkać też we wszystkich wodach w Polsce, też w wodach w pobliżu Bałtyku. Płocie często tworzą stada i preferują obszary zarośnięte roślinnością wodną, takie jak trzciny czy grążele. Nie potrzebują bardzo głębokiej wody, co sprawia, że mogą dobrze rozwijać się w dzikich i…

Dowiedz się więcej

Okoń

Podstawowe informacje Okoń to gatunek ryby drapieżnej z rodziny okoniowatych. Ta ryba nie posiada żadnego znaczenia gospodarczego, ale jest cenna dla wodnego ekosystemu. Występuje w Europie, Azji oraz w Ameryce Północnej, gdzie został introdukowany jako gatunek inwazyjny. W Polsce ryba okoń jest ceniona zarówno ze względów wędkarskich jak i kulinarnych. Najlepszą informacją dla wędkarzy jest ta, że okon to ryba, którą można łowić przez cały rok. Skutecznie bierze również spod lodu. Jak wygląda okoń? W przypadku tego gatunku wygląd jest silnie związany z miejscem występowania. Okazy z kamienistej rzeki wyglądać mogą zupełnie inaczej niż okonie z jeziora. Tymczasem przedstawiamy kilka najważniejszych cech wyglądu: Okoń – występowanie Ryba okoń występuje w wodach do 1000 m n. p. m. – płynących, stojących i słonawych wodach przybrzeżnych. Wrzesień i październik to idealne miesiące na połów okonia – podobnie jak inne ryby także okonie preferują chłodniejsze wody. W takich chłodnych wodach są one bardziej…

Dowiedz się więcej

Lin

Podstawowe informacje Ryba lin (łac. Tinca tinca) to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych (Cyprinidae). Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb w polskich wodach, chętnie łowiona zarówno przez wędkarzy amatorów, jak i uczestników zawodów czy mistrzostw. Lin jest rybą spokojnego trybu życia, zazwyczaj związaną z dnem zbiornika wodnego. Jest ważnym gatunkiem ze względu na swoje znaczenie gospodarcze. Obecnie jest hodowany w wielu krajach, w tym również w Polsce, a jego mięso uważane jest za smaczne i wartościowe odżywczo. Jak wygląda lin? Opis wyglądu Gdzie występuje lin? Liny uwielbiają muliste dna, z tego względu można najczęściej złowić je w jeziorach i stawach. Lin ryba występuje na obszarze Europy i Azji Zachodniej, od Wielkiej Brytanii i Hiszpanii na zachodzie, po Ural i Syberię na wschodzie. Również w Polsce jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych gatunków ryb słodkowodnych, występujących w jeziorach, stawach, zbiornikach zaporowych oraz wolno płynących rzekach. Natomiast dodać należy, że lin jest…

Dowiedz się więcej

Leszcz

Podstawowe informacje Leszcz (z łac. Abramis brama) to niewątpliwie jedna z najczęściej spotykanych ryb żyjących w naszych rodzimych wodach. Dorosłe okazy dorastają do około 6 a nawet 7 kilogramów i potrafią mierzyć od 70 do 80 centymetrów długości. W naturze te ryby żyją w grupach i skutecznie zwabienie takiego stada w jedno miejsce potrafi dostarczyć wędkarzowi sporych emocji. Przedstawiany tutaj gatunek jest również mocno doceniany ze względu na walory kulinarne. W ostatnim akapicie umieszczamy kilka propozycji na to jak przyrządzić leszcza. Jak wygląda leszcz – Opis wyglądu Dojrzałe osobniki wyróżniają się srebrną barwą przechodzącą najczęściej w czerń, złoto a czasem miedziany odcień. Młodsze okazy zaś mienią się czysto srebrzyście. Gdzie występuje leszcz? Leszcze są rybami powszechnie występującymi w wodach słodkowodnych, stojących, takich jak jeziora. Najczęściej w celu osiedlenia wybierają akweny o mulistym dnie, gdyż na ogół żywią się bezkręgowcami zakopanymi w dnie, zaś czasami za pokarm wybierają sobie owady osiadające…

Dowiedz się więcej

10/17