Archiwum bloga

miętus

Podstawowe informacje Miętus pospolity (Lota lota) to ryba słodkowodna z rzędu dorszokształtnych i gromady promieniopłetwych. Inną nazwą tej ryby jest burbot. Jest jednym z najbardziej poszukiwanych gatunków ryb przez wędkarzy, ze względu na smaczne i delikatne mięso. Miętus jest rybą drapieżną, z wyjątkowymi umiejętnościami polowania. Odpowiednie cechy umożliwiają mu skuteczne chwytanie i połykanie zdobyczy. Jeśli jesteś wędkarzem zainteresowanym łowieniem miętusa, istnieje kilka istotnych informacji, które warto wziąć pod uwagę. Jak wygląda miętus – Opis wyglądu Gdzie występuje miętus pospolity? Miętus (lub burbot) występuje w północnej i środkowej Europie. Natomiast spotkać go możesz również w północnej Azji i Ameryce Północnej. Jest rybą o wysokich wymaganiach tlenowych i wrażliwą na zanieczyszczenia wody. Dodać też należy, że ten gatunek preferuje środowiska rzeczne o czystej, szybko płynącej wodzie oraz żwirowatym dnie. W związku z tym spotykany jest głównie w rzekach, ale także dociera do górskich potoków. Czasami można go znaleźć także w zbiornikach zaporowych.…

Dowiedz się więcej

ukleja - ryba ukleja

Podstawowe informacje Ukleja pospolita (alburnus alburnus) to mała ryba zamieszkująca prawie cały obszar Europy, z wyjątkiem Szkocji, Irlandii, północnej Skandynawii, Krymu oraz części zachodniej Półwyspu Bałkańskiego. Można wyróżnić kilka podgatunków uklei, m.in.: Jak wygląda ukleja – Opis wyglądu Jej wielkość oscyluje w granicach 10- 20 cm, chociaż zdarzają się sztuki około 25 cm. Ukleje osiągają masę ciała w granicach 10- 40 gramów. Żyją od 3 do 6 lat. Ich ciało jest wydłużone i bocznie spłaszczone. Posiadają bardzo delikatne, łatwo odpadające, drobne, srebrzyście połyskujące łuski. (łuski uklei służyły do wyrobu guaniny tzw. esencji orientalnej, która służy do wyrobu masy perłowej i sztucznych pereł. Potrzeba około 4 tysięcy sztuk uklei, żeby uzyskać 100 gramów guaniny). Ukleje to ryby, które są pięknie ubarwione. Grzbiet jest szarawozielony bądź szarawoniebieski, boki połyskują srebrzyście, a brzuch jest prawie całkowicie biały. Natomiast płetwy grzbietowa i ogonowa mają szarawe ubarwienie, pozostałe płetwy uklei są jasnożółte. Linia boczna jest…

Dowiedz się więcej

wzdręga - ryby wzdręgi brania, okresy, rekordy

Podstawowe informacje Wzdręga (nazywana też przez wędkarzy krasnopiórką) to ryba z rodziny karpiowatych, która jest niezwykle podobna do płoci. Jednakże wzdręga ma jaśniejsze ubarwienie oraz silniej spłaszczone ciało. Tarło ma miejsce w kwietniu i maju, a niekiedy także w czerwcu kiedy to wiosną wody przybrzeżne nie osiągną odpowiedniej temperatury. Ryba ta nie odgrywa ważnej roli w gospodarce. Gatunek nie jest zagrożony wymarciem, a okres ochronny to 15 centymetrów. Wzdręga krasnopiórka może być hodowana w oczkach wodnych oraz stawach. Jak wygląda wzdręga – Opis wyglądu Oto najważniejsze cechy charakterystyczne tej ryby: Gdzie występuje wzdręga krasnopiórka? Naturalnym środowiskiem wzdręgi są nizinne, zarośnięte, wolno płynące rzeki. Krasnopiórka preferuje spokojne wody i może być łowiona na odcinkach nizinnych rzek, w stawach i jeziorach. Często można ją znaleźć w pobliżu roślinności, która stanowi schronienie i pożywienie dla tej ryby. W Polsce wzdręgi można spotkać w wielu wodach, w tym w rzekach, jeziorach i stawach, ale…

Dowiedz się więcej

Węgorz ryba

Podstawowe informacje Łacińska nazwa to Anguilla anguilla. Węgorz europejski uchodzi za jeden z najbardziej tajemniczych gatunków ryb, z którymi mogą mieć do czynienia polscy wędkarze. Ryby te zalicza się do drapieżników, aczkolwiek złowienie węgorza na spinning jest nie lada wyzwaniem. Węgorze są cennym źródłem białka i kwasów tłuszczowych omega-3, a ich mięso jest bardzo smaczne i zdrowe. W niektórych krajach węgorz jest również traktowany jako delikates kulinarny i jest serwowany w restauracjach. Jednak ze względu na swoją popularność i rosnące zagrożenia (nadmierny połów oraz utrata siedlisk) wiele populacji węgorzy jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Jak wygląda węgorz? Oto najważniejsze cechy wyglądu tej ryby: Węgorz ryba osiąga zwykle długość od 60 do 150 cm, ale najwięksi osobnicy mogą osiągnąć nawet ponad 2 metry. Spore zaskoczenie wśród wędkarzy wzbudziło w 1994 roku złowienie okazu ważącego 6,43 kg. Miało to miejsce w Jeziorze Jaśkowickim. W krwi węgorza zawiera się ichtiotoksyna – biotoksyna niebezpieczna dla…

Dowiedz się więcej

tołpyga

Podstawowe informacje Tołpyga to ryba słodkowodna, którą można podzielić na dwa gatunki: tołpygi białe oraz pstre. Oba gatunki pochodzą z rodziny karpiowatych i choć ich naturalnym miejscem występowania jest południowo-wschodnia Azja, zamieszkują także słodkie akweny wodne na terenie całej Polski. Gatunek ten został introdukowany na teren naszego kraju w celu czysto gospodarczym. Łacińska nazwa tej ryby to Hypophthalmichthys molitrix. Czasami spotkać się też można, z tym że omawiana ryba nazywana jest srebrnym karpiem (silver carp). Jak wygląda tołpyga? Tołpyga – występowanie Jak już wcześniej wspomnieliśmy, tołpyga pstra oraz tołpyga biała to ryby, które mają azjatyckie korzenie. Mimo tego możemy spotkać te ryby również w Europie. Często są specjalnie wpuszczane do akwenów, aby zajmowały się ich czyszczeniem. Przedstawiony gatunek skutecznie zapobiega nadmiernemu rozwojowi roślin wodnych. W zarośniętych stawach i jeziorach ta ryba, wraz z amurem odgrywa dużą rolę. Czym żywi się tołpyga? Tołpygi są rybami odżywiającymi się głównie fitoplanktonem, stąd złapanie…

Dowiedz się więcej

Sum

Podstawowe informacje Sum pospolity należy do rodziny sumowatych i jest największym, występującym w naszym kraju, jej przedstawicielem. Sum ryba może osiągać nawet ponad 2 metry długości i wagę ponad 100 kilogramów. Sumy są drapieżnikami. Tarło sumów przypada na okres od maja to lipca i zawsze ma miejsce w wodach o temperaturze ponad 20 stopni Celsjusza. Jak wygląda sum – Opis wyglądu Gdzie występuje sum pospolity? Sum pospolity (Silurus glanis) to gatunek słodkowodnej ryby, która występuje naturalnie w Europie i Azji. W Europie spotyka się go w rzekach, jeziorach i zbiornikach wodnych, głównie w basenie Morza Czarnego, Morza Kaspijskiego i Morza Azowskiego. W Polsce sum pospolity jest jednym z największych i najbardziej rozpowszechnionych drapieżników wodnych, żyjącym w wielu rzekach, jeziorach i zbiornikach wodnych, takich jak Wisła, Odra, Warta, jezioro Żarnowieckie czy Zalew Zegrzyński. Sumy pospolite to również popularna ryba hodowlana, uprawiana w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce. Czym…

Dowiedz się więcej

Sandacz

Podstawowe informacje Sandacz (Sander lucioperca) to ryba z rodziny okoniowatych. Przez wędkarzy określany również jako zander lub mętnooki. Ryba sandacz ma duże znaczenie gospodarcze, ze względu na swoją wartość kulinarną i popularność wśród wędkarzy. Populacje tej ryby są zagrożone ze względu na utratę siedlisk naturalnych. W średniowieczu był on dostępny tylko dla bogatych ludzi, ponieważ stanowił luksusowy produkt spożywczy. W XVIII wieku, wraz z rozwojem sztuki kulinarnej, stał się popularny także wśród niższych warstw społecznych. Szczególnie dużym uznaniem darzony był sandacz pieczony. Jak wygląda sandacz? Gdzie występuje sandacz? Gatunek ten występuje w Europie od dorzecza Renu i Rodanu do Morza Kaspijskiego oraz w południowej Anglii. Można go spotkać na terenie całej Polski w rzekach, jeziorach i zbiornikach zaporowych, a także w płytki wodach wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Żyje głównie w głębokich, mętnych wodach o twardym dnie; w jeziorach żeruje na głębokości od 2 do 5 metrów. Wędkując celem złowienia mętonookiego należy…

Dowiedz się więcej

Płoć

Podstawowe informacje Płoć (Rutilus rutilus) to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych, występująca w wodach stojących i wolno płynących w Europie i Azji. W Polsce znana jest również jako ryba płotka, wandrówka, ramiennica lub srebrzatka. Przedstawiany dziś gatunek żyje w stadach i zaliczany jest do ryb bardzo płochliwych. Jednak warto przy tym zaznaczyć, że istnieją też anadromiczne podgatunki, które doskonale czują się zarówno w wodach słodkich, jak i słonych. Jak wygląda płoć? Opis wyglądu Te ryby są bardzo często mylone ze wzdręgą, która również została opisana na naszej stronie. Gdzie występuje płoć? Te ryby występują w całej Europie prócz półwyspu Iberyjskiego, Grecji i północnej Skandynawii. Natomiast można ją spotkać też we wszystkich wodach w Polsce, też w wodach w pobliżu Bałtyku. Płocie często tworzą stada i preferują obszary zarośnięte roślinnością wodną, takie jak trzciny czy grążele. Nie potrzebują bardzo głębokiej wody, co sprawia, że mogą dobrze rozwijać się w dzikich i…

Dowiedz się więcej

Lin

Podstawowe informacje Ryba lin (łac. Tinca tinca) to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych (Cyprinidae). Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb w polskich wodach, chętnie łowiona zarówno przez wędkarzy amatorów, jak i uczestników zawodów czy mistrzostw. Lin jest rybą spokojnego trybu życia, zazwyczaj związaną z dnem zbiornika wodnego. Jest ważnym gatunkiem ze względu na swoje znaczenie gospodarcze. Obecnie jest hodowany w wielu krajach, w tym również w Polsce, a jego mięso uważane jest za smaczne i wartościowe odżywczo. Jak wygląda lin? Opis wyglądu Gdzie występuje lin? Liny uwielbiają muliste dna, z tego względu można najczęściej złowić je w jeziorach i stawach. Lin ryba występuje na obszarze Europy i Azji Zachodniej, od Wielkiej Brytanii i Hiszpanii na zachodzie, po Ural i Syberię na wschodzie. Również w Polsce jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych gatunków ryb słodkowodnych, występujących w jeziorach, stawach, zbiornikach zaporowych oraz wolno płynących rzekach. Natomiast dodać należy, że lin jest…

Dowiedz się więcej

Leszcz

Podstawowe informacje Leszcz (z łac. Abramis brama) to niewątpliwie jedna z najczęściej spotykanych ryb żyjących w naszych rodzimych wodach. Dorosłe okazy dorastają do około 6 a nawet 7 kilogramów i potrafią mierzyć od 70 do 80 centymetrów długości. W naturze te ryby żyją w grupach i skutecznie zwabienie takiego stada w jedno miejsce potrafi dostarczyć wędkarzowi sporych emocji. Przedstawiany tutaj gatunek jest również mocno doceniany ze względu na walory kulinarne. W ostatnim akapicie umieszczamy kilka propozycji na to jak przyrządzić leszcza. Jak wygląda leszcz – Opis wyglądu Dojrzałe osobniki wyróżniają się srebrną barwą przechodzącą najczęściej w czerń, złoto a czasem miedziany odcień. Młodsze okazy zaś mienią się czysto srebrzyście. Gdzie występuje leszcz? Leszcze są rybami powszechnie występującymi w wodach słodkowodnych, stojących, takich jak jeziora. Najczęściej w celu osiedlenia wybierają akweny o mulistym dnie, gdyż na ogół żywią się bezkręgowcami zakopanymi w dnie, zaś czasami za pokarm wybierają sobie owady osiadające…

Dowiedz się więcej

10/17