Metoda dla cierpliwych

Metoda dla cierpliwych

Są wariaci wertykalni, którzy posiadają wszystkie nowinki tej metody i udogodnienia nowoczesnego wędkowania. Nie zawsze jednak potrafi to zastąpić wyszlifowany w praktyce zmysł wędkarski i wyczucie przynęty, dopasowanej do warunków nad łowiskiem.

Sprawdzone ABC

W ciągu kilkuletniej praktyki połowów wertykałem spotkałem się z wieloma wędkarzami, mającymi różne poglądy dotyczące podawania rybie przynęty, ich barw wielkości, uzbrajania. Sam uważam, że nie ma złotego środk ana połów np. sandacza, gdyż musimy wziąć pod uwagę wiele czynników wpływających na żerowanie ryby w danym akwenie. Tak jak w wielu innych dziedzinach wędkarstwa – trzeba być elastycznym i znaleźć właściwą receptę na dany dzień oraz stosować się do kilku wertykalnych zasad.

1) Sprawdź nachylenie czujnika echosondy w stosunku do dryfu i strony łódki, po której będziesz łowił. Przed napłynięciem na łowisko warto przetestować ustawienia i sprawdzić wyświetlanie obrazu przynęty na ekranie.

2) Sprawdź dokładnie jakość fl uorocarbonu, jak i węzły na agrafce i dozbrojce. Poprzedni kontakt ze szczupakiem lub rantem łódki przy rozkładaniu zestawu mógł uszkodzić strukturęnaszych przyponów.3) Zaobserwuj pracę przynęty przy łódce, podpowierzchnią wody – zobacz, jaki wpływ na ogon ma każdy ruch szczytówki (różne przynęty = różna praca w wodzie). Włącz wyobraźnię i zastanów się, jaki wpływ na twoją przynętę będzie miało ograniczone oświetlenie jak i przejrzystość oraz gęstość wody np. na 6 m głębokości.

4) Miej rozłożony podbierak, gotowe cążki do odhaczania, miarkę i aparat do zdjęć pod ręką. Sandacz, wyciągnięty z kilku metrów w upalny, letni dzień nie toleruje zbyt długiego pobytu w naszej łodzi. W przypadku chęci zwrócenia mu wolności, postarajmy się ograniczyć ten czas do minimum.

5) Najważniejsze - uzbrój się w cierpliwość!!! Kluczem do złowienia sandacza metodą wertykalną jest połączenie doboru właściwej przynęty, właściwego podania jej rybie jak i …stalowych nerwów!

Ciąg dalszy artykułu autorstwa Piotra Wawrzyniuka na stronie 48 WŚ 6/2019.

Zachęcamy również do prenumeraty Wędkarskiego Świata - szczegóły tutaj.

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Kalosze