Marek Szymański

Marek Szymański

Od 1999 roku zastępca redaktora naczelnego magazynu Wędkarski Świat, wcześniej tę samą funkcję pełnił w Świecie Spinningu. Autor setek tekstów głównie traktujących o spinningu i trollingu. W swoim dorobku ma również książkę „Wędkarstwo rzeczne. Spinning”. Przez kilka lat współpracował z biurem turystycznym jako przewodnik, wędkując na renomowanych łowiskach w całej Europie. W zawodach startuje okazjonalnie, ale skutecznie, łowiąc zwykle duże ryby. Jest m.in. dwukrotnym zwycięzcą Festiwalu Łososiowego Poland Trolling Masters, zwycięzcą dwóch edycji zawodów trociowych w Turnieju Czterech Rzek, klubowym spinningowym mistrzem Polski, a także dwa razy sięgnął po statuetkę zwycięzcy Zawodów Aktorów w kategorii mistrzów.

Prywatnie uwielbia Wisłę i wiślane ryby – jest pionierem wiślanych spływów pychówką, rzecznego trollingu sumowego i wielu technik wielkorzecznego spinningu. Ma na koncie spinningowego suma 232 cm, trollingowego 224 cm oraz wiele okazów szczupaków, sandaczy, boleni brzan, kleni i jazi. Od wielu lat propagator wypuszczania dużych drapieżników. Ostatnio jego pasją jest łowienie ryb morskich z pontonu, w tym łososi. Na rybach zwykle wędkuje z synem Szymonem, który większość swojego życia spędził na pychówce i nad pomorskimi rzekami. 

Najnowsze artykuły autora

Wysoki stan wody?

Gdy długo utrzymuje się wysoki stan wody w rzekach, warto ryb poszukać w bocznych odnogach gdzie latem woda ledwo się sączy. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-30
Belona

W połowie belony najskuteczniejsze jest połączenie trollingu ze spinningiem. Łowimy w ten sposób, że spinningując wachlarzem obławiamy wodę dookoła wolno płynącej łodzi.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-23
Czerwony ogon

W czerwcu szczupaki lubią kolorowe przynęty. Sprawdzają się zwłaszcza różne odcienie zieleni z czerwonym ogonem.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-16
Jedziemy na łososie!

Wędkarstwo łososiowe od kilku już lat kojarzy się przede wszystkim z morzem, w którym łososie spędzają większą część swojego życia, intensywnie żerując. Atrakcyjność łososiowego trollingu i wielkie ryby łowione przez łososiowców, przy dość ostrych rygorach finansowych, formalnych i mentalnych, jakie należy spełnić, by własną łodzią wypłynąć w morze, doprowadziły do stworzenia rynku rejsów komercyjnych.

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-10-15
119 na Żarnowcu

Miłośnicy castingu spotkali się po raz 9 na żarnowieckich szczupakach. Żarnowiec jest jeziorem, które może zaskoczyć jedynie brakiem dużego szczupaka w tego typu imprezach. Tym razem również nie zaskoczył. Łukasz Zardzewiały złowił szczupaka 119 cm, a Grzegorz Kowalczyk  złowił dwie ryby po 107 cm.

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-09-25
Budowa w rzece

Hydrotechnicy nie należą do największych przyjaciół wędkarzy. Ich ingerencja w rzekę w dłuższej perspektywie czasu przynosi bowiem więcej szkód niż korzyści, zwłaszcza jeśli polega na kanalizacji i przegradzaniu oraz zamykaniu dla ryb tarlisk, co dalej, niestety, jest częstą praktyką. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-09-08
Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Komentarze (1)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
avatar
Marek Jancz dodano: 2015-03-13 21:26:38
W kwietniowym wstępniaku pan Marek pisze o tajemniczym jeziorze gdzie trzeba wypuszczać drapieżniki. Czy to wielka tajemnica gdzie ta woda ?
« Wróc do listy
rapala pike program