Marek Szymański

Marek Szymański

Od 1999 roku zastępca redaktora naczelnego magazynu Wędkarski Świat, wcześniej tę samą funkcję pełnił w Świecie Spinningu. Autor setek tekstów głównie traktujących o spinningu i trollingu. W swoim dorobku ma również książkę „Wędkarstwo rzeczne. Spinning”. Przez kilka lat współpracował z biurem turystycznym jako przewodnik, wędkując na renomowanych łowiskach w całej Europie. W zawodach startuje okazjonalnie, ale skutecznie, łowiąc zwykle duże ryby. Jest m.in. dwukrotnym zwycięzcą Festiwalu Łososiowego Poland Trolling Masters, zwycięzcą dwóch edycji zawodów trociowych w Turnieju Czterech Rzek, klubowym spinningowym mistrzem Polski, a także dwa razy sięgnął po statuetkę zwycięzcy Zawodów Aktorów w kategorii mistrzów.

Prywatnie uwielbia Wisłę i wiślane ryby – jest pionierem wiślanych spływów pychówką, rzecznego trollingu sumowego i wielu technik wielkorzecznego spinningu. Ma na koncie spinningowego suma 232 cm, trollingowego 224 cm oraz wiele okazów szczupaków, sandaczy, boleni brzan, kleni i jazi. Od wielu lat propagator wypuszczania dużych drapieżników. Ostatnio jego pasją jest łowienie ryb morskich z pontonu, w tym łososi. Na rybach zwykle wędkuje z synem Szymonem, który większość swojego życia spędził na pychówce i nad pomorskimi rzekami. 

Najnowsze artykuły autora

Wysoki stan wody?

Gdy długo utrzymuje się wysoki stan wody w rzekach, warto ryb poszukać w bocznych odnogach gdzie latem woda ledwo się sączy. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-30
Belona

W połowie belony najskuteczniejsze jest połączenie trollingu ze spinningiem. Łowimy w ten sposób, że spinningując wachlarzem obławiamy wodę dookoła wolno płynącej łodzi.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-23
Czerwony ogon

W czerwcu szczupaki lubią kolorowe przynęty. Sprawdzają się zwłaszcza różne odcienie zieleni z czerwonym ogonem.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-16
Naucz się chodzić

(...) Rozmawiałem niedawno z kolegą, fanem szybkich motocykli i samochodów, który z troską wypowiadał się na temat młodych adeptów tych dobrodziejstw. Z troską, gdyż facet to stateczny i poważny, wolny od złości, kpiny, zazdrości i tym podobnych złych cech. Otóż kolega Maciek zawsze powtarza przyszłym posiadaczom szybkich motocykli, że najpierw trzeba się nauczyć chodzić. Jak już staniemy na dwie nogi, to trzeba kilka lat pojeździć na rowerze, później na skuterku, by po przejściu kilku kolejnych etapów wsiąść na ścigacza, który pędzi 300 na godzinę. Wówczas jadąc na takim potworze, mamy szansę wyjść cało z każdej trudnej sytuacji.

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-02-20
Patenty do pontonu

Ponton, oprócz zalet opisanych w styczniowym numerze, ma również ograniczenia, których nie mają łodzie laminatowe czy aluminiowe. Podstawowym są problemy z uzbrojeniem, a co za tym idzie – z dostosowaniem pontonu do wędkarskich potrzeb. W pewnym stopniu możemy jednak zaradzić tym problemom, wykorzystując kilka prostych patentów. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-02-15
ABU, Penn, Berkley, Sebile, Spidewire 2017

Udane połączenie solidności wynikającej z wieloletniej tradycji z nowatorskimi rozwiązaniami nie jest łatwe. Abu, Penn, Berkley, Sebile i Spidewire to firmy, dla których jest to priorytetem. Przyjrzyjmy się zatem, co nowego przygotowały dla spinningistów na rok 2017.

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-02-03
Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Komentarze (1)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
avatar
Marek Jancz dodano: 2015-03-13 21:26:38
W kwietniowym wstępniaku pan Marek pisze o tajemniczym jeziorze gdzie trzeba wypuszczać drapieżniki. Czy to wielka tajemnica gdzie ta woda ?
« Wróc do listy