Marek Szymański

Marek Szymański

Od 1999 roku zastępca redaktora naczelnego magazynu Wędkarski Świat, wcześniej tę samą funkcję pełnił w Świecie Spinningu. Autor setek tekstów głównie traktujących o spinningu i trollingu. W swoim dorobku ma również książkę „Wędkarstwo rzeczne. Spinning”. Przez kilka lat współpracował z biurem turystycznym jako przewodnik, wędkując na renomowanych łowiskach w całej Europie. W zawodach startuje okazjonalnie, ale skutecznie, łowiąc zwykle duże ryby. Jest m.in. dwukrotnym zwycięzcą Festiwalu Łososiowego Poland Trolling Masters, zwycięzcą dwóch edycji zawodów trociowych w Turnieju Czterech Rzek, klubowym spinningowym mistrzem Polski, a także dwa razy sięgnął po statuetkę zwycięzcy Zawodów Aktorów w kategorii mistrzów.

Prywatnie uwielbia Wisłę i wiślane ryby – jest pionierem wiślanych spływów pychówką, rzecznego trollingu sumowego i wielu technik wielkorzecznego spinningu. Ma na koncie spinningowego suma 232 cm, trollingowego 224 cm oraz wiele okazów szczupaków, sandaczy, boleni brzan, kleni i jazi. Od wielu lat propagator wypuszczania dużych drapieżników. Ostatnio jego pasją jest łowienie ryb morskich z pontonu, w tym łososi. Na rybach zwykle wędkuje z synem Szymonem, który większość swojego życia spędził na pychówce i nad pomorskimi rzekami. 

Najnowsze artykuły autora

Wysoki stan wody?

Gdy długo utrzymuje się wysoki stan wody w rzekach, warto ryb poszukać w bocznych odnogach gdzie latem woda ledwo się sączy. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-30
Belona

W połowie belony najskuteczniejsze jest połączenie trollingu ze spinningiem. Łowimy w ten sposób, że spinningując wachlarzem obławiamy wodę dookoła wolno płynącej łodzi.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-23
Czerwony ogon

W czerwcu szczupaki lubią kolorowe przynęty. Sprawdzają się zwłaszcza różne odcienie zieleni z czerwonym ogonem.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-16
Szybka przynęta

Mamy luty więc czas uderzyć na pstrągi. Kiedyś pstrągarzy dzieliło się na woblerowców i wirówkarzy, później doszły gumki, koguciki, dżigi i nimfy podawane na różnorakich zestawach i ten podział stracił aktualność. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-01-13
Trociowe otwarcie sezonu

Tegoroczne trociowe otwarcie obfitowało w niespodzianki. Za taką należy uznać słabe wyniki na Inie choć w zamian łowiono tu ładne ryby. Po dużej jesiennej wodzie na Wiśle obrodziła Drwęca, ale urodzaj skończył się 2 stycznia - podobnie jak na Redze, gdzie wędkarze 1 stycznia połowili kelty - głównie niewielkie, ale również kilka fajnych srebrniaków i keltów łososi. Dobrze na Redze spisali się muszkarze. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-01-06
Konger - Coś dla każdego!

Obserwuję nowości Kongera od lat i zawsze znajduję coś, co byłoby przydatne w moim ciężkim łowieniu, ale nie mniej nowości przeznaczonych jest dla wędkarzy realizujących swoje wędkarstwo zupełnie inaczej niż ja. Podobnie jest w tym roku. Jeśli jednak miałbym wyróżnić jeden produkt, to z pewnością byłaby to seria wędzisk Streeto Air.

Autor: Marek Szymański dodano: 2016-12-23
Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Komentarze (1)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
avatar
Marek Jancz dodano: 2015-03-13 21:26:38
W kwietniowym wstępniaku pan Marek pisze o tajemniczym jeziorze gdzie trzeba wypuszczać drapieżniki. Czy to wielka tajemnica gdzie ta woda ?
« Wróc do listy