Marek Szymański

Marek Szymański

Od 1999 roku zastępca redaktora naczelnego magazynu Wędkarski Świat, wcześniej tę samą funkcję pełnił w Świecie Spinningu. Autor setek tekstów głównie traktujących o spinningu i trollingu. W swoim dorobku ma również książkę „Wędkarstwo rzeczne. Spinning”. Przez kilka lat współpracował z biurem turystycznym jako przewodnik, wędkując na renomowanych łowiskach w całej Europie. W zawodach startuje okazjonalnie, ale skutecznie, łowiąc zwykle duże ryby. Jest m.in. dwukrotnym zwycięzcą Festiwalu Łososiowego Poland Trolling Masters, zwycięzcą dwóch edycji zawodów trociowych w Turnieju Czterech Rzek, klubowym spinningowym mistrzem Polski, a także dwa razy sięgnął po statuetkę zwycięzcy Zawodów Aktorów w kategorii mistrzów.

Prywatnie uwielbia Wisłę i wiślane ryby – jest pionierem wiślanych spływów pychówką, rzecznego trollingu sumowego i wielu technik wielkorzecznego spinningu. Ma na koncie spinningowego suma 232 cm, trollingowego 224 cm oraz wiele okazów szczupaków, sandaczy, boleni brzan, kleni i jazi. Od wielu lat propagator wypuszczania dużych drapieżników. Ostatnio jego pasją jest łowienie ryb morskich z pontonu, w tym łososi. Na rybach zwykle wędkuje z synem Szymonem, który większość swojego życia spędził na pychówce i nad pomorskimi rzekami. 

Najnowsze artykuły autora

Wysoki stan wody?

Gdy długo utrzymuje się wysoki stan wody w rzekach, warto ryb poszukać w bocznych odnogach gdzie latem woda ledwo się sączy. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-30
Belona

W połowie belony najskuteczniejsze jest połączenie trollingu ze spinningiem. Łowimy w ten sposób, że spinningując wachlarzem obławiamy wodę dookoła wolno płynącej łodzi.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-23
Czerwony ogon

W czerwcu szczupaki lubią kolorowe przynęty. Sprawdzają się zwłaszcza różne odcienie zieleni z czerwonym ogonem.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-16
Jak w październiku

Grudzień to dla wędkarza synonim leniwych ryb i leniwej wody. Spinningiści odchudzają zestawy, a prowadzenie przynęty sprawia wrażenie, jakby wędkarz zapomniał, do czego służy korbka kołowrotka i po co przyjechał nad wodę. Jednak jak od każdej reguły, tak i od tej są wyjątki. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-11-22
Szczupak w klatce

Łódka daje na rzece ogromne możliwości dotarcia do niedostępnych z brzegu łowisk i ryb. Są jednak sytuacje, gdy nie warto na nią wsiadać. Jedną z nich jest grudniowe łowienie szczupaków w klatkach pomiędzy ostrogami. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-11-15
Pierwszy rok Parsęty

W 2016 roku Okręg Koszaliński PZW stracił Parsętę. Nowym użytkownikiem rybackim rzeki stał się Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. Po raz pierwszy tak znacząca i ważna dla wędkarzy i gospodarki trociowej rzeka przeszła pod jurysdykcję lokalnego samorządu. Czy ten precedens będzie jaskółką jakiegoś poważniejszego trendu i czy to rozwiązanie się sprawdzi, czas pokaże. Wydaje się jednak, że sprawy na Parsęcie idą w dobrym kierunku. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-11-07
Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Komentarze (1)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
avatar
Marek Jancz dodano: 2015-03-13 21:26:38
W kwietniowym wstępniaku pan Marek pisze o tajemniczym jeziorze gdzie trzeba wypuszczać drapieżniki. Czy to wielka tajemnica gdzie ta woda ?
« Wróc do listy
Dargon