vertical

Vertical jigging

„Można mieć nieraz wrażenie, że w łowieniu na przynęty sztuczne wszystko już zostało wymyślone, że nic nowego wymyślić się już nie da. Tyle różnych przynęt i metod łowienia, a jednak zarówno producenci jak i sami wędkarze co chwila wprowadzają do wędkarstwa coś nowego. Taki w moim odczuciu był drop shot, a później łowienie okoni na tzw. jaskółki na spłaszczonych główkach – przynęty, które – wydawać by się mogło – nie mają pracy własnej. Teraz taki jest vertical, czyli metoda wertykalna, która pozwoliła mi się dobrać do dużych sandaczy pływających w toni i choć można na nią złowić okonia i szczupaka, to jednak sandacze są moim głównym celem. (…)

Niezbędna jest echosonda, gdyż to dzięki niej będziemy namierzać ryby i obserwować naszą przynętę. Jej przetwornik musi być tak umiejscowiony, żeby w łatwy sposób można było zaprezentować pod nim przynętę. Podstawową funkcją, której będziemy używać, jest klasyczny CHIRP, dodatkowo z możliwością wyświetlania echa w czasie rzeczywistym. (…)

Przeciwnicy wędek castingowych będą musieli się przełamać, inaczej się nie da! Jest to podyktowane szybkim i precyzyjnym podaniem przynęty na odpowiednią głębokość, do czego najlepiej nadaje się multiplikator. Wędzisko powinno być raczej krótkie – około 1,8 m, o masie wyrzutu 28–42 g. Łowimy pod przetwornikiem przy burcie łodzi, stąd krótka wędka, którą wygodniej operować. (…)

W zasadzie stosuję tylko jeden typ przynęt i jest to bardziej uwarunkowane sposobem mojego łowienia, które polega na zaprezentowaniu wabika na ściśle określonej głębokości tuż nad rybą i wprowadzeniu go w delikatny ruch falujący. Nie dryfuję łodzią po dobrym, łownym obszarze, opukując dno przynętą, ani też nie łowię podnosząc i opuszczając przynętę dużymi skokami. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju…”

Marcin Kotowski podpowiada jakie trzeba spełnić warunki, aby łowienie na „Verticala jigging” było przyjemnością, a ryby były łowione systematycznie. Więcej w „Wędkarskim Świecie” 9/2017 na stronie 56.

Autorzy