Lista artykułów

Sortuj od:

Wszystkie artykuły: Paweł Daniec

Marcowe miejscówki

Wielka rzeka w marcu. Teraz jeszcze większa. Szarobura, spieniona, pozornie nieprzystępna. Ryby jednak już są. Żerują po zimie, by najeść się przed tarłem. Tylko trzeba poszukać ich w odpowiednich miejscach. (…)

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-02-09
Feeder w zaczepach

Łowienie feederem w pełnym zaczepów łowisku nie jest łatwe. Traci się dużo zestawów i holowanych ryb. Na szczęście modyfikując w prosty sposób zestaw końcowy można ograniczyć straty ryb. (…)

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-01-15
Liny 2017 – trudny sezon

Linowy sezon 2017 należy już do przeszłości. Wspominając wyprawy oraz analizując sukcesy i porażki, staram się wyciągnąć wnioski na przyszłość. A tworząc poniższy tekst, mogę w myślach przeżyć to wszystko jeszcze raz.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-11-17
Mrożonka w zanęcie

Dodanie do zanęty dżokersa, czyli ochotki zanętowej, na wielu łowiskach ma często decydujący wpływ na końcowy wynik połowu. Nie bez powodu tak powszechnie używają jej wędkarze startujący w zawodach. Podobnie wykorzystuje się ją także w rekreacyjnym wędkowaniu, zwłaszcza w chłodniejszych porach roku. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-11-13
Zanęcić pod feeder

Zarówno podczas rzecznych połowów ciężkim feederem, jak i łowiąc w stojącej wodzie najdelikatniejszą drgającą szczytówką, staram się dobrze zanęcić łowisko. Nigdy nie ograniczam się do podawania zanęty z koszyczka. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-10-14
Moja taktyka na komercję

Łowiska komercyjne są zazwyczaj dobrze zagospodarowanymi zbiornikami o bogatym rybostanie. Mimo sporej ilości ryb w wodzie warto pomyśleć nad strategią łowienia, by w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje zadbana woda z porządnymi rybami. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-09-30
Drgający październik nad kanałem

Po trwającej od wiosny przerwie w październiku lubię wrócić nad kanał. To jeden z najprzyjemniejszych momentów w sezonie na kanałowe łowienie. Do tego kanały potrafią teraz darzyć rybami, które zaczynają migrować z rzek i zbiorników zaporowych.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-09-08
Feeder na niżówce

Niżówka (…) dla wędkarza łowiącego z brzegu feederem jest to niestety bardzo trudny okres. Zwłaszcza, gdy skrajnie niska woda przypada na przełomie lata i jesieni. Na szczęście można dobrać się do ryb także łowiąc z brzegu i posługując się stacjonarnymi metodami.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-08-12
Wzdręga, Płoć, i leszcz - na urlopie

Letnie miesiące to dla wielu z nas czas jeziorowych połowów. Do bólu można wyłowić się różnych gatunków ryb, choć zazwyczaj są to ryby średniej wielkości. Dlatego urlopowe łowienie powinno być lekkie, łatwe i przyjemne. W końcu są wakacje. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-07-12
Spławikowe trzy razy zet

Znaną z czasów studenckich zasadę „Trzy razy zet”, czyli „zakuć, zdać, zapomnieć”, można przełożyć na skuteczne łowienie spławikowe, czyli prawidłowo zarzucić zestaw, zatopić żyłkę oraz skutecznie zaciąć biorącą rybę. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-06-13
Noc i dzień z leszczem

(…) W czerwcu najprzyjemniejszym zajęciem jest dla mnie wypad z feederami na leszczową nockę. (…) 

Głęboka rynna na zewnętrznym łuku zakrętu to klasyczne łowisko leszczy. Jednak nie każdy zakręt i nie każda rynna darzą leszczami. Szybki nurt, kamieniste dno czy sypiący piach to nie są warunki dla leszczy(…)  Jednym z kluczowych warunków jest miękkie dno z lekką warstwą mułu, która sprzyja leszczom żerującym przez wybieranie jadalnych kąsków z wypluwanego mułu pobranego z dna.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-05-13
Liny nie tylko majowe

W dawnych wędkarskich podręcznikach rybą maja zawsze był lin. Dla mnie też właśnie zaczyna się linowy czas. Tym bardziej, że akurat teraz o wiele łatwiej o lina niż
w lecie. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-04-14
Dargon