Lista artykułów

Sortuj od:

Wszystkie artykuły: Paweł Daniec

Klimat no kill na Kanale Żerańskim

Odcinek Kanału Żerańskiego od mostu w Aleksandrowie do Zalewu Zegrzyńskiego ma obecnie status Łowiska Sportowego z regulaminem „Złów i wypuść”. Przez cały rok obowiązuje tutaj całkowity zakaz zabierania ryb. Już samo to jest wystarczającym powodem, by odwiedzać tę wodę. Jednak nie tylko. Zapraszam na mój ulubiony odcinek kanału. Na łowisko z prawdziwym klimatem no kill.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-12-14
Owocowe liny

Kolejny mazurski sezon z linami w roli głównej za mną. Pozornie nic nowego. To samo ulubione jezioro i ten sam pomost. Podobne ryby i dobrze znane miejsca. A jednak rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej niż w poprzednich latach.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-11-20
Triki na haczyku

Gdy ryby nie biorą, trzeba pokombinować z przynętami. I to nie tylko z rodzajami lub zapachami, ale również ze sposobami ich podania. Na przykładzie białych robaków i konserwowej kukurydzy pokażę, w jaki sposób te najpopularniejsze przynęty stwarzają szerokie możliwości różnorodnego podania ich rybom. (…)

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-10-13
Feeder z bocznym trokiem

Feeder z koszyczkiem zanętowym lub obciążeniem wiązanym na bocznym troku to dziś nieco zapomniany sposób montażu zestawu do drgającej szczytówki. A szkoda, bo w wielu sytuacjach jest bardzo skuteczny. W dodatku poprzez możliwe modyfikacje daje się stosować w różnych warunkach przy połowie wielu gatunków ryb. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-09-14
Lubię leszcze

Lubię łowić rzeczne leszcze. Żadnym innym rybom nie poświęcam tyle czasu. Leszczowy sezon nad dużą rzeką zaczyna się dla mnie w kwietniu i jeśli tylko pogoda pozwala, kończy się w listopadzie. A czemu właśnie leszcze i w jaki sposób?

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-08-14
Na wiatr i fale – jeziorowy feeder

Zazwyczaj jestem wierny schematowi wyuczonemu jeszcze przed laty – jezioro to dla mnie wędkarstwo spławikowe. Nic nie sprawia mi takiej radości, jak widok na gładkiej tafli jeziora spławika sygnalizującego branie w świetle wschodzącego słońca. Gdy trafiam nad jeziora, zawsze zaczynam od odległościówki lub bata. Niestety, warunki atmosferyczne nie zawsze pozwalają cieszyć się tymi metodami. Wtedy trzeba sięgnąć po jeziorowy feeder, by mimo wiatru i fali nadal skutecznie łowić ryby.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-07-14
Urlopowy plan łowienia

Wakacje to dla wielu z nas czas urlopu i łowienia na naszych mazurskich jeziorach. Jednak żeby takie wakacyjne wędkowanie było udane, konieczne są dwa warunki do spełnienia. Pierwszym jest wybór odpowiedniego łowiska, co wcale nie jest takie oczywiste, gdy mamy przed sobą kilkaset hektarów wody. Drugi warunek to podanie właściwej zanęty, która ściągnie większe ryby i utrzyma je w łowisku. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-06-09
Biwakowa lista

Bagaż zabierany na wędkarską wyprawę to nie tylko sprzęt wędkarski. Zwłaszcza jeżeli spędzamy na łowisku dobę lub dłużej. Dlatego trzeba się tak przygotować do wyprawy, by czas nad wodą spędzić we względnym komforcie i spokojnie skupić się na łowieniu.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-05-19
Skręcić skrętkę

Wbrew nasuwającemu się w tytule skojarzeniu w poniższym tekście nie chodzi o samodzielne przygotowanie zakazanej używki. Skrętka to potoczna nazwa prostego i nieplączącego się zestawu przelotowego do feedera.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-04-13
Majówka na płyciźnie

(…) Pierwsze dni maja to dla mnie czas najbardziej finezyjnego i delikatnego łowienia. Rybą początku maja jest płoć. Ponieważ szukam płoci bezpośrednio przy brzegu, więc podstawową metodą jest bat z pełnym zestawem. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-04-07
Kwietniowe zakole

Kwiecień nad rzeką. Robi się już cieplej i dookoła jest coraz bardziej zielono. Jeśli tylko woda utrzymuje się w korycie rzeki, to możemy łowić na całego. Ja wybieram się na upatrzoną miejscówkę, która rok temu pięknie darzyła rybami. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-03-10
Wkra od Sochocina do Bolęcina

Jeśli chcecie zacząć swoją przygodę z Wkrą, to zapraszam na odcinek rzeki między Sochocinem a Bolęcinem. Znajdziecie tu spokój nad wodą, fajne ryby, a sama rzeka jest bardziej dostępna niż na innych odcinkach. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-02-26
Dargon