Lista artykułów

Sortuj od:

Wszystkie artykuły: Tadeusz Zalewski

Method feeder – początki

Oto kilka podstawowych informacji dotyczących popularnej metody.

 Method feeder to łowienie gruntówką z małym, otwartym koszyczkiem i przynętą na króciutkim przyponie. Taki sposób łowienia ułatwia żerującym rybom znalezienie przynęty na haczyku.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-12-20
Blisko naszego brzegu rzeki

Często wędkarze uważają, że to, co odległe, jest lepsze od tego, co mają w zasięgu ręki. Dlatego zawsze lepsze miejsca są na drugim brzegu, a większe ryby bardzo daleko od nas. Jednak dla tych, którzy stoją na drugim brzegu rzeki, to nasz brzeg jest lepszy. Może warto się zastanowić, czy najbliższe łowisko nie jest najlepszym.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-10-29
Zarzucić jeszcze dalej

Ryby nie zawsze chcą podpływać do brzegu. Przyczyny mogą być różne. Wtedy trzeba dalej zarzucić koszyczek i przynętę. Niekiedy można też zmienić stanowisko. Jednak nie zawsze to działa.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-09-22
Nęcenie podajnikiem

Łowienie długą wędką z zestawem skróconym zawsze było najbardziej precyzyjną techniką spławikową. Od czasu wprowadzenia podajników montowanych na szczytówce kija ta precyzja osiągnęła niewyobrażalnie wysoki poziom.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-09-21
Uszczelnianie koszyczka

Tempo wymywania zanęty z koszyczka zanętowego ma duży wpływ na liczbę brań. Tempo to możemy regulować, stosując odpowiednie zanęty i rodzaje koszyczków.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-08-28
Ustawienie gruntu

Często przyczyną niepowodzenia podczas łowienia jest źle ustawiony grunt. Dlatego gdy mamy niezauważalne brania, gwałtowne brania lub po zacięciu ryby się spinają, powinniśmy się zastanowić, czy łowimy na właściwej głębokości.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-07-21
Szczytówka feedera

Większość wędzisk typu feeder kupuje się z dwiema, a częściej z trzema wymiennymi szczytówkami. Te szczytówki służą do sygnalizacji brań i mają jaskrawo pomalowaną końcówkę.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-05-30
Pływający koszyczek

Łowienie gruntówką nie zawsze musi być związane z podawaniem zestawu z koszyczkiem zanętowym i przynętą na dno łowiska. W cieplejszych miesiącach ryby mogą żerować lepiej w górnych warstwach wody. Uparte trzymanie się dna w takich warunkach nie miałoby sensu.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-04-17
Wkrętarka akumulatorowa

Niezbędny osprzęt czy niepotrzebny gadżet? Ponad 10 lat temu można się było nad tym zastanawiać. W dzisiejszych czasach wkrętarka jest na wyposażeniu prawie każdego spławikowca startującego w zawodach. 

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-03-24
Kapsuła do nęcenia

Są okresy, gdy ryby potrzebują dużo konkretnego pokarmu. Zwiększanie pojemności koszyczka zanętowego nie na wiele się zda. Ryby nie jedzą wtedy zanęty, tylko przynętę. Białe robaki, kastery, cięte gnojaki – na tym skupiają się żerujące ryby. Do tego też został wymyślony window feeder.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-03-16
Klips i dętka

Wędkarskie porzekadło mówi – „gdzie patyki, tam wyniki”. Dlatego nie obawiajmy się łowić w miejscach, gdzie są zaczepy. 

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-02-23
Technika przygotowania zanęt

Konsystencja mieszanki zanętowej często bywa o wiele ważniejsza od jej smaku i zapachu.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-02-22
Kalosze