Jacek Kolendowicz

Jacek Kolendowicz

Od 1997 roku redaktor naczelny Świata Spinningu, a od 2000 roku dyrektor generalny i redaktor naczelny Wędkarskiego Świata. Publicysta prasy wędkarskiej od 1992 roku – ma na swym koncie ponad 700 publikacji. Autor wydanych w kilku krajach książek „Wędkarstwo spinningowe” i „Wędkarstwo gruntowe (cz. 1 i 2)”,  „Wędkarstwo morskie”, „Poradnik wędkarza. Spinning” oraz „Wędkarstwo bez tajemnic”.  Reżyser, scenarzysta i realizator filmów o tematyce wędkarskiej.

Przez prawie 25 lat uprawiał wędkarstwo wyczynowe, najpierw spławik, potem spinning. Drużynowy wicemistrz Polski juniorów w spławiku, trzykrotny (z rzędu) indywidualny spinningowy mistrz Polski, klubowy spinningowy mistrz Polski. Czterokrotnie z rzędu zwyciężał w ogólnopolskiej klasyfikacji spinningowej Wędkarz Roku. Były członek spinningowej kadry narodowej, a następnie jej trener.

Przez kilka lat prowadził wykłady z wędkarskiej turystyki kwalifikowanej na AWF. Od czasu do czasu uczestniczy jako przewodnik wędkarski w wyprawach na szwedzkie szkiery i norweskie fiordy. Pasjonuje go śledzenie za pomocą urządzeń elektronicznych ryb w dużych jeziorach oraz w morzu. Łowił monstrualne jesiotry i łososie pacyficzne w Kanadzie, potężne dorsze, czarniaki i rekiny w północnym Atlantyku oraz grube szczupaki, sandacze, pstrągi, palie i lipienie w Skandynawii. Jednak najlepiej czuje się brodząc w wartkim nurcie Sanu i łowiąc delikatnym spinningiem lub muchówką brzany, klenie, świnki oraz pstrągi i lipienie.    

Najnowsze artykuły autora

Czy wypuszczanie dorszy ma sens?

Czy wypuszczanie ryb złowionych na dużych głębokościach ma jakiś sens? Czy ryby, tak jak ludzie, nie powinny przechodzić dekompresji wynurzając się? 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-04-08
Nasza petycja „Stop Sieciom w PZW” zaczęła działać!

Nowy prezes ZG PZW Teodor Rudnik spełnia kolejne obietnice zadeklarowane w wywiadzie opublikowanym w numerze 1/2018 „Wędkarskiego Świata”. 24 marca na posiedzeniu Zarządu Głównego PZW przedstawił wniosek o wyłączenie z komercyjnych odłowów rybackich jezior Orzysz (1070 ha, maks. 36 m) i Roś (1880 ha, maks. 32 m), będących jeszcze nie tak dawno doskonałymi łowiskami wędkarskimi potężnych szczupaków, okoni, boleni i dużych ryb karpiowatych. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-03-25
Trocie z Sanu

W Sanie poniżej zapory w Myczkowcach coraz częściej łowione są duże, srebrzyste salmonidy z czarnymi cętkami, nierzadko iksowatymi. To diabły nie ryby – nawet w wodzie o temperaturze bliskiej zera aktywnie żerują, ostro atakują przynętę i walczą na wędce jak… srebrne trocie. Ale skąd trocie w Sanie?

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-03-21
Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Komentarze (1)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
avatar
Jacek Opłatkowski dodano: 2015-04-15 13:50:27
Pozdrawam Pana Jacka Koledowicza
« Wróc do listy
rapala pike program