Jacek Kolendowicz

Jacek Kolendowicz

Od 1997 roku redaktor naczelny Świata Spinningu, a od 2000 roku dyrektor generalny i redaktor naczelny Wędkarskiego Świata. Publicysta prasy wędkarskiej od 1992 roku – ma na swym koncie ponad 700 publikacji. Autor wydanych w kilku krajach książek „Wędkarstwo spinningowe” i „Wędkarstwo gruntowe (cz. 1 i 2)”,  „Wędkarstwo morskie”, „Poradnik wędkarza. Spinning” oraz „Wędkarstwo bez tajemnic”.  Reżyser, scenarzysta i realizator filmów o tematyce wędkarskiej.

Przez prawie 25 lat uprawiał wędkarstwo wyczynowe, najpierw spławik, potem spinning. Drużynowy wicemistrz Polski juniorów w spławiku, trzykrotny (z rzędu) indywidualny spinningowy mistrz Polski, klubowy spinningowy mistrz Polski. Czterokrotnie z rzędu zwyciężał w ogólnopolskiej klasyfikacji spinningowej Wędkarz Roku. Były członek spinningowej kadry narodowej, a następnie jej trener.

Przez kilka lat prowadził wykłady z wędkarskiej turystyki kwalifikowanej na AWF. Od czasu do czasu uczestniczy jako przewodnik wędkarski w wyprawach na szwedzkie szkiery i norweskie fiordy. Pasjonuje go śledzenie za pomocą urządzeń elektronicznych ryb w dużych jeziorach oraz w morzu. Łowił monstrualne jesiotry i łososie pacyficzne w Kanadzie, potężne dorsze, czarniaki i rekiny w północnym Atlantyku oraz grube szczupaki, sandacze, pstrągi, palie i lipienie w Skandynawii. Jednak najlepiej czuje się brodząc w wartkim nurcie Sanu i łowiąc delikatnym spinningiem lub muchówką brzany, klenie, świnki oraz pstrągi i lipienie.    

Najnowsze artykuły autora

Brzany potrzebują ochrony!

Brzanowy sezon wydłużył się ze względu na ciepłą jesień, ale już teraz mogę się pokusić o jego podsumowanie. Na Sanie, moim ulubionym łowisku, brały ryby grubsze niż w zeszłym sezonie – większość brzan złowionych przez mnie na spinning mieściła się w normach medalowych WŚ, a największa miała 76 cm. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-10-14
Zarząd Główny PZW mówi stop sieciom skrzelowym?

ZG PZW apeluje do okręgów PZW, aby ryby złowione podczas odłowów kontrolnych były wypuszczane z powrotem do wody. Ciekawe, czy władze okręgów PZW podporządkują się temu „stanowisku” naczelnej władzy PZW, skoro okręgi jako osoby prawne są całkowicie niezależne od ZG w kwestii gospodarowania w swoich obwodach rybackich, ponieważ mają podpisane z RZGW osobne umowy.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-10-05
Królestwo brzan

Królestwem brzan jest górska rzeka. Brzany bytują również w rzekach nizinnych w nurtowych miejscach z kamienistym dnem. Nie są to typowe drapieżniki, ale można je łowić przynętami spinningowymi i muchowymi z wykorzystaniem różnych technik ich podania i prowadzenia – zależnie od charakteru łowiska.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-09-11
Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Komentarze (1)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
avatar
Jacek Opłatkowski dodano: 2015-04-15 13:50:27
Pozdrawam Pana Jacka Koledowicza
« Wróc do listy
rapala pike program