Bycie „fit” nigdy dotychczas nie było tak proste jak obecnie. Nawet bez dostępu do profesjonalnie wyposażonej siłowni możemy, z odpowiednią dozą motywacji, ćwiczyć samodzielnie, pod okiem „trenera” znajdującego się na naszym nadgarstku – smartwatcha. Czym on jest i jak go używać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.
Technologia do noszenia – jak to działa?
Smartwatche oraz ich prostsze, tańsze odpowiedniki smartbandy, dal odróżnienia od inteligentnych zegarków po polsku nazywane inteligentnymi opaskami, to jedne z pierwszych urządzeń typu „wearable”. Za tym określeniem kryją się sprzęty codziennego użytku, wzbogacone o czujniki z możliwością gromadzenia danych oraz zdolne do połączenia z odpowiednimi aplikacjami. Dzięki temu podczas wykonywanych każdego dnia czynności mogą one gromadzić informacje na temat naszego stanu zdrowia, poddawać je analizie i zbierać w postaci łatwych do odczytania wykresów. Poza wspomnianymi już zegarkami opaskami, w tej samej kategorii można znaleźć również elementy odzieży czy buty.
Nieodzownym elementem urządzeń „wearable” jest aplikacja zainstalowana w smartfonie. Aplikacje do urządzeń różnych marek dostępne są w sklepie Play oraz App Store. Ściągniesz je za darmo, a po sparowaniu z urządzeniem możesz cieszyć się dostępem do szczegółowych informacji na temat swojego stanu zdrowia.
Jak połączyć smartwatch z telefonem?
Po zainstalowaniu aplikacji uruchom Bluetooth. To za jego pomocą większość sprzętów łączy się z aplikacją, należy jednak pamiętać o tym, by urządzenia znajdowały się w niewielkiej odległości od siebie. W przypadku telefonu i smartwatcha nie powinien być to żaden problem ? Parowanie może chwilę zająć, o końcu tego procesu poinformuje Cię odpowiedni komunikat na ekranie smartwatcha oraz w aplikacji na smartfonie.
Smartwatch nie musi być cały czas połączony z telefonem. Nie zawsze jest to zresztą możliwe – jeśli elementem Twojego treningu jest jogging, telefon będzie Ci jedynie niepotrzebnie ciążył. Dlatego też zostaw go w domu, a na ćwiczenia zabierz tylko smartwatch. Dane dotyczące Twojego tempa, liczby pokonanych kroków oraz przebytej odległości zaktualizują się automatycznie, kiedy urządzenia znowu znajdą się w swoim zasięgu.
Smartwatch połączony z telefonem przez cały czas będzie szybciej zużywał baterię, tak samo zresztą jak telefon, który będzie ciągle pobierał informacje z inteligentnego zegarka. Jeśli masz ograniczone możliwości ładowania obu sprzętów, koniecznie zwróć na to uwagę.
Smartwatche – dlaczego warto wyposażyć się w takie urządzenie?
Zastanawiasz się, czy zakup smartwatch nie jest tylko podążaniem za modą? Oczywiście nie każda osoba potrzebuje takiego gadżetu. Jeśli nie jesteś entuzjastą aktywnego trybu życia ani nie planujesz zmieniać swoich nawyków, dodatkowy sprzęt prawdopodobnie nie jest Ci potrzebny.
Jednak warto pamiętać, że smartwatch przyda się nie tylko sportowcom – również osoby, które próbują kontrolować dietę mogą zdecydować się na taki dodatek. Smartwatch pozwala też kontrolować stan zdrowia, co może być szczególnie istotne w obecnej sytuacji zdrowotnej na świecie.