Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Lusterka motocyklowe – bezpieczna i komfortowa jazda

Lusterka motocyklowe to niezbędne wyposażenie każdego jednośladu. Według prawa motocykl, aby mógł poruszać się na drogach publicznych, musi mieć jedynie lewe lusterko, ale warto zwiększyć bezpieczeństwo i zainwestować także w lusterko prawe. To akcesoria, które wpływają na bezpieczną jazdę, poprawiają komfort kierowcy oraz estetykę pojazdu. Jakie lusterka motocyklowe dostępne są na rynku? Które z nich warto kupić?

Lusterka motocyklowe – bezpieczna i komfortowa jazda

Jazda motocyklem to ulubione hobby wielu osób. Aby była bezpieczna, ważne jest niezbędne wyposażanie, zarówno pojazdu, jak i motocyklisty. Bardzo ważne są odpowiednie lusterka motocyklowe, które w dużej mierze odpowiadają za bezkolizyjną jazdę. Pomagają określić pozycję motocyklu względem innych pojazdów, jadących z tyłu i boku. Dobrze dobrane lusterka umożliwiają bezpieczne hamowanie, skręcanie parkowania czy wymijanie innych pojazdów. Dzięki lusterkom manewry są bezpieczniejsze i łatwiejsze do wykonania. Odpowiednie lusterka motocyklowe zapewniają także komfort podczas jazdy. Kierowca nie musi mocno obracać głowy, a to wpływa na wygodę, pozwala uniknąć nadwerężenia karku. Nie można zapomnieć, że lusterka stanowią również ważny element, odpowiadający za stylistykę i aerodynamikę motoru.

Jak dobrać lusterka motocyklowe?

Wybierając lusterka do motocykla, trzeba zwrócić uwagę na ich wymiary, kształt, a także sposób i wysokość mocowania. Lusterka powinny być dobrze dopasowane do pojazdu, można wybrać akcesoria dedykowane dla danej marki lub modele uniwersalne. Należy pamiętać, że lusterko motocyklowe musi obejmować w odbiciu całość pojazdu, jego wielkość powinna być proporcjonalna do linii motoru. Ważne, aby lusterka pasowały do stylu i przeznaczenia samochodu. Inne akcesoria sprawdzą się do zabytkowych maszyn, inne do pojazdów sportowych, przeznaczonych do jazdy po trudnym terenie. Klasyczne choppery świetnie będą wyglądać z lusterkami o zaokrąglonych krawędziach, na cieńszym ramkach, a sportowe jednoślady z lustrami w grubej oprawie, o solidnej konstrukcji. Wybierając lusterko, warto również dopasować je do najczęściej pokonywanych tras. W mieście lepszym wyborem będzie mniejsze, kompaktowe lusterko, które nie ulegnie uszkodzeniu w trakcie przeciskania się przez zatłoczone ulice. Amatorzy długich tras mogą wybrać chromowane lusterka osadzone na długich ramionach.

Lusterka samochodowe – jakość to podstawa

Ważnym elementem jest jakość lustra. Należy sprawdzić, czy jest jednolite i nie zniekształca obrazu, ponieważ może to obniżać bezpieczeństwo jazdy. Lustro powinno być wykonane z solidnego materiału, odpornego na uszkodzenia, w pełni odpornego na warunki pogodowe. Dobrze sprawdzą się produkty z takich materiałów jak stal, aluminium czy inne wytrzymałe tworzywa, o doskonałych parametrach technicznych. Metalowe modele będą pasować do mniejszych motocykli, a te wykonane z tworzywa sztucznego do sportowych. Słabe jakościowo lusterka mogą się wygiąć, a tym samym znacząco obniżyć widoczność podczas jazdy. Warto wybierać produkty od sprawdzonych producentów, tj. 4 Ride, Bike It, Oxford, Rizoma, RMS czy Vicma, które łączą w sobie dobrą jakość i ciekawy wygląd. Aby lusterka spełniały swoje zadanie, muszą być prawidłowo ustawione i zamontowane. Uchwyty powinny być ustawione względem osi kierownicy oraz wyregulowane tak, aby kierowca miał przejrzysty widok i nie odczuwał dyskomfortu. Prawidłowo zamontowane lusterko musi zachować pozycję mimo oporów powietrza podczas jazdy. Dobrym wyborem są lusterka z opcją regulowania jego położenia tzn. wysokości czy kąta nachylenia.

Rodzaje lusterek motocyklowych

Występują dwa podstawowo rodzaje lusterek motocyklowych. Można wyróżnić lusterka do motocykla montowane w górnej części kierownicy oraz lusterka montowane w dolnej części. Te pierwsze wybierane są do maszyn szosowych oraz szosowo-turystycznych, drugi rodzaj nadaje się do motocykli cross lub supermoto. Dostępne lusterka mogą różnić się sposobem montażu. Można wybrać modele na końcówki kierownicy, które są łatwe w montażu, do ich zamontowania wystarczą jedynie wkręty lub zaciski. W ofercie sklepów dostępne są również wygodne lusterka z kierunkowskazem, które ułatwiają wykonywanie manewrów na drodze. Fani jednośladów mogą wybrać lusterka o różnych rozmiarach i kształtach, a także całe zestawy, składające się z dwóch lusterek i niezbędnego zestawu do montażu. Dostępne są modele okrągłe, owalne oraz podłużne, w różnych kolorach, łączące funkcjonalność z walorami estetycznymi.

Gdzie zaopatrzyć się w dobre lusterka do motocykli?

Lusterka są niezbędnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo, dlatego powinny być obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu. Nie warto na nich oszczędzać czy zwlekać z zakupem, bo może mieć to tragiczne skutki. Szeroki wybór lusterek na stronie https://www.intermotors.pl/oferta/lusterko-7612000~5463 pozwala dopasować model idealny do danego pojazdu, a także indywidualnych wymagań użytkowników. W sklepie Inter Motors można kupić lusterka różnego typu, idealne do każdego jednośladu, klienci mogą liczyć na doradztwo i fachową pomoc w wyborze odpowiedniego modelu.

Każdy kierowca – niezależnie czy jeździ motocyklem marki Suzuki, Kawasaki, Yamaha czy Honda – powinien myśleć o bezpieczeństwie swoim i innych użytkowników dróg. Lusterka zwiększają widoczność na drodze, pomagają bezpiecznie wyprzedać czy hamować, dlatego warto zadbać, aby znalazły się w każdym jednośladzie.

Materiał partnera

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.