Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak wyrobić kartę wędkarską?

karta wędkarska - jak wyrobić kartę?

Jak wyrobić kartę wędkarską? Wielu z nas zaczyna przygodę z wędkarstwem od małej partyzantki – łowienie bez uprawnień czy wędkowanie na stawie u znajomego. Kto nie pamięta wędkowania na dziko z kijem leszczynowym wyposażonym w spławik własnej konstrukcji? Aczkolwiek, w końcu nadchodzi czas, aby rozwinąć skrzydła i zacząć odwiedzać łowiska całej Polski, a do tego potrzebne jest zezwolenie oraz karta wędkarska. Czym ona jest? Co nam daje? Jak ją uzyskać? Na te pytania odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Z tekstu dowiesz się:

Co to jest karta wędkarska i do czego będzie nam potrzebna?

Karta wędkarska to dokument państwowy potwierdzający posiadanie uprawnień do amatorskiego połowu ryb. Na jej podstawie można nabyć zezwolenie na wędkowanie nie tylko na wodach dzierżawionych przez Polski Związek Wędkarski, ale także i dużej ilości łowisk komercyjnych. Organem wydającym karty wędkarskie jest starosta powiatu właściwy dla miejsca naszego zamieszkania. Dokument ten jest wyrabiany jednorazowo i jest ważny dożywotnio. Organem uprawnionym do przeprowadzania egzaminów jest Polski Związek Wędkarski.

Kto może łowić bez karty wędkarskiej?

Nie każdy wędkarz musi posiadać kartę wędkarską. Chociaż to nieliczne wyjątki, to jednak są sytuacje, w których osoba wędkująca nie ma obowiązku zdawania egzaminu na kartę wędkarską ani posiadania tejże karty. Jak to możliwe? Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej zwolnione są:

  1. Osoby poniżej 14 roku życia, ale wtedy mogą wędkować pod opieką osoby dorosłej posiadającej kartę.
  2. Osoby nie będące obywatelami Polski, ale muszą one posiadać zezwolenie gospodarza łowiska.
  3. Osoby wędkujące na wodach osób fizycznych, będących uprawnionymi do rybactwa.

Podstawą prawną są:

  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 2096, ze zmianami)
  • Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 1476)
  • Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz. U. z 2018 r., poz.2003, ze zmianami)

Jak wyrobić kartę wędkarską krok po kroku?

Celem wyrobienia karty wędkarskiej, powinniśmy skierować się do lokalnego koła PZW, gdzie po uiszczeniu opłaty (około 30zł), zostanie przeprowadzony egzamin na kartę wędkarską ze znajomości wspomnianej wyżej Ustawy o rybactwie śródlądowym. W zależności od wybranego koła, taki egzamin można zdawać indywidualnie bądź grupowo.

Jak wygląda egzamin na kartę wędkarską? Zazwyczaj ma formę ustną i polega na poprawnej odpowiedzi na pytania stawiane przez członków komisji. Same pytania nie należą do trudnych, a praktyka pokazuje, że bardzo często ograniczone są do najważniejszych i najbardziej istotnych kwestii. Często pada pytanie o dystans, jaki powinien zachować wędkujący od drugiego wędkującego, minimalny dystans jaki powinniśmy zachować od tamy czy innego urządzenia hydrotechnicznego, a także ilość wędek, którymi możemy łowić metodą gruntową. Warto również nauczyć się okresów i wymiarów ochronnych ryb takich jak szczupak, sandacz, sum, karp, amur czy węgorz. Wiedza ta jest nie tylko konieczna, aby zdać egzamin na kartę wędkarską, ale bardzo przydatna w przyszłości.

Po zdaniu egzaminu otrzymujemy stosowne zaświadczenie możemy udać się do Wydziału Środowiska i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Nie zapomnijmy zabrać dowodu tożsamości (dowód osobisty, legitymacja szkolna, paszport), naszej aktualnej fotografii (takiej, jak do dowodu) oraz 10zł, które należy uiścić w kasie Starostwa. Następnie wypełniamy wniosek o wydanie karty wędkarskiej, który dostaniemy na miejscu, po czym składamy go wraz z zaświadczeniem o zdaniu egzaminu, potwierdzeniem uiszczenia opłaty i naszą fotografią. Nie pozostaje nic innego jak cierpliwie czekać, gdyż wyrobienie tego dokumentu może potrwać kilka dni, aczkolwiek w wielu Starostwach, karty wędkarskie wyrabiane są “od ręki”.

Kiedy już staniemy się posiadaczami karty wędkarskiej, możemy udać się do gospodarza łowiska (RZGW, PZW) celem zakupu zezwolenia okresowego. Należy pamiętać, że wyrobienie karty wędkarskiej nie jest jednoznaczne z wstąpieniem w szeregi Polskiego Związku Wędkarskiego. To nasza dobrowolna decyzja.

Karta wędkarska przez Internet – Jak wyrobić kartę online i czy to w ogóle możliwe?

Wiele osób zastanawia się czy można wyrobić kartę wędkarską przez Internet. To pytanie, wcale nie dziwi, w końcu żyjemy w czasach, gdy wiele codziennych spraw, takich jak chociażby zakupy do domu czy zapisy do lekarza załatwiamy przez Internet. Czy jednak możliwe jest wyrobienie karty wędkarskiej online? Niestety odpowiedź brzmi nie. W przeszłości zdarzało się, że koła wędkarskie przyjmowały wydrukowane egzaminy wędkarskie wypełnione online na dedykowanej do tego stronie prowadzonej przez PZW. Standardowa procedura jest jednak taka, że zarówno egzamin na kartę wędkarską jak i wyrobienie karty wędkarskiej przebiega stacjonarnie, a nie przez Internet.

Egzamin na kartę wędkarską – przykładowe pytania

Jak już wspomniano wyżej nie jest możliwe uzyskanie karty wędkarskiej bez zdanego egzaminu. Jest to obowiązkowy warunek uzyskania pozwolenia na wędkowanie na terenie Polski. Wiele osób obawia się stanąć przed komisją egzaminacyjną. Niejednokrotnie bowiem czasy egzaminów szkolnych mamy już dawno za sobą i niekoniecznie kojarzą się nam one pozytywnie. Do tego nie mamy pewności, czy nasza wiedza na temat wędkarstwa wystarczy, aby zaliczyć egzamin wędkarski ze skutkiem pozytywnym. Nic dziwnego, że staramy się przygotować możliwie jak najlepiej, wyszukując przykładowe pytania na egzamin na kartę wędkarską. Oto kilka z pytań, które możemy (choć nie musimy) usłyszeć od komisji podczas egzaminu:

  • Co to jest sztuczna przynęta?
  • Jak temperatura wody wpływa na rozpuszczalność tlenu?
  • Jak postępować z wnętrznościami ryb?
  • Jaka grupa ryb składa ikrę późną jesienią?
  • Co oznacza okres ochronny ryb?
  • Co to jest pęcherz pławny i jaką pełni funkcję?
  • Ile ostrzy może mieć haczyk?

Kary za łowienie bez karty wędkarskiej

No dobrze wiemy już, jak przebiega proces wyrabiania karty wędkarskiej, jakie mogą paść pytania podczas egzaminu w siedzibie PZW oraz kto nie musi tej karty wyrabiać. Co jednak, jeśli osoba, która nie jest zwolniona z posiadania karty wędkarskiej mimo wszystko wybierze się na łowisko?

Za wędkowanie bez odpowiedniego zezwolenia tj. karty wędkarskiej grozi grzywna w wysokości 200 zł. Taki mandat za brak zezwolenia wędkarskiego wystawić może straż rybacka. Istotną kwestią jest to, że kara grozi nie tylko osobom, które nie posiadają karty wędkarskiej ale również tym, które tej karty zwyczajnie zapomniały zabrać ze sobą na ryby i w późniejszym czasie chciałyby ją okazać. Temat kar za brak zezwolenia na łowienie poruszony jest w art. 27 ustawy o rybactwie śródlądowym.

Jeśli nie przyjmiemy mandatu za brak karty wędkarskiej sprawa może trafić do sądu. Możemy również zostać posądzeni o kłusownictwo, co mogłoby mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje. Tak więc, jeśli wybieramy się powędkować lepiej zadbać o posiadanie karty wędkarskiej, do czego szczerze zachęcamy.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze
  1. skunk pisze:

    debilizm totalny, ide do sklepu zoologicznego prosze o karte wędkarką z dodatkami lub bez place i tyle dziekuje. rybe jak zlapie i tak wyzycam do bajora, durnota! dla wieszosci zamoczenie kija to relax i tyle od ich zjebanych zyciem praca czasu a teraz ma siw uczyc ze : Pstrąg —— dla pstrąga potokowego do 25 cm w Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia Sanu, w Odrze i jej dopływach do granicy z Czechami do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w Bystrzycy i jej dopływach. W pozostałych wodach do 30 cm. Brak wymiaru ochronnego dla pstrąga tęczowego jebac to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.