Wędkarski Świat

Forum
Teraz jest So, 19 października 2019, 10:28

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz, 22 marca 2012, 18:36 
Stażysta

Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Witam!

Przygotowuję materiał telewizyjny i chciałbym się Państwa zapytać:

Czy widzicie Państwo problem w systemie porozumień okręgów PZW?( chodzi o to, że gdy jesteśmy z jakiegoś okręgu, który nie ma porozumienia z tym, do którego się wybieramy, to musimy dodatkowo płacić)- jesli jestem w błędzie to proszę mnie wyprowadzić z niego.

Jeśli ktoś jest chętny się wypowiedzieć w tym temacie, to uprzejmie prosze o kontakt mailowy pod adres: cichocki.karol@gmail.com

Dziękuję

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 22 marca 2012, 19:07 
Forumowy Wyga

Podziękował : 94 razy
Otrzymał podziękowań: 156 razy
Problemu w płaceniu za połów na wodach podczas wyjazdów nie widzę, bo to chyba naturalne, że łowiąc gdzieś, gdzie nie mamy opłat musimy je uiścić. Pretensje można mieć w tym względzie jedynie do wysokości okresowych opłat w niektórych okręgach, oraz do nowego sposobu ich sprzedaży - niektóre okręgi, chyba nawet już większość, wprowadziły możliwość internetowego wykupienia zezwolenia i wydrukowania sobie całego papierka bez potrzeby udawania się do siedziby okręgu czy kół i kupowania bezpośredniego. Niestety nowe przepisy są takie a nie inne i najwygodniejszy chyba sposób, z dowodem wpłaty w banku, na poczcie lub wydrukiem z samego przelewu internetowego nie jest już honorowany.

W samych zaś porozumieniach widzę problem - wiele okręgów po prostu nie chce podpisywać porozumień z okręgami ościennymi, co moim zdaniem powinno być powszechnie przyjęta praktyką służącą wspólnym interesom ich członków. Wiele osób mieszka na granicy okręgów i chcąc łowić na kilku wodach w swojej okolicy zmuszonych jest z tego powodu wykupywać dodatkowe opłaty, lub też wędkować bez nich licząc na szczęście i brak kontroli, co staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem w dobie coraz wyższych opłat. Prezydia okręgów, bo to one stanowią ich "głowę", coraz bardziej liczą pieniądze i to zysk a nie interes wędkarzy jest dla wielu z nich najważniejszym kryterium determinujący ich działania w tym, ale nie tylko, zakresie. Jest to o tyle niezrozumiałe, że jednak są to osoby pochodzące z wyboru, przynajmniej w teorii, pełniące swoje funkcje społecznie, przynajmniej w teorii, a same okręgi nie są firmami służącymi pomnażaniu kapitału, przynajmniej w teorii. Dziwi to też tym bardziej, że coraz więcej okręgów nie jest w stanie jasno i klarownie wytłumaczyć się z przepływu pieniędzy a szczególnie wydatków na różnorakie cele a sprawozdania finansowe i plany budżetowe (o ile w ogóle udostępnione są szarym członkom związku) są coraz bardziej zagmatwane.

"Kobiety nie zmienisz. Możesz zmienić kobietę, ale to niczego nie zmienia." A.Poniedzielski.
"W czasie deszczu ryby mokną"Radowan Dragunov

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 22 marca 2012, 20:35 
Site Admin

Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 103 razy
Morrum napisał coś o nowych sposobach sprzedaży. Nie znam ich, więc przedstawię jak to wyglądało w roku ubiegłym.
Kolega, który chciał przyjechać na ryby z Opola do Wrocławia, musiał wcześniej wnieść stosowne opłaty w ZO Wrocław. Nie było mozliwości załatwienia tego przez pocztę, czy internet, bo niezbędne było wydanie pozwolenia i rejestru z wklejonym znaczkiem holograficznym. Kolega ów ma szczęście, bo ma we Wrocławiu kolegę, który załatwiał to w Jego imieniu. Oczywiście i w Jego przypadku łączyło się to z urywaniem się z pracy, bo kasa ZO czynna jest w godzinach 10-14:30 (poniedziałki 10-16). Gdyby jednak nie miał tu znajomego musiałby się sam pofatygować do Wrocławia ponad 100 km, by zrobić opłaty.
Jeśli chodzi o bieżący sezon, to jak na razie jedynym problemem było uzyskanie informacji o wysokości dopłat na wody ZO Opole. Trzeba było czekać niemal dwa miesiące, zanim informacja na temat dopłaty ukazała się na stronach obu okręgów (publikacja 22.02.2012.).
Tu znajdziesz więcej informacji na ten temat:
http://wedkarskiswiat.pl/forum/viewtopic.php?t=2635
http://wedkarskiswiat.pl/forum/viewtopic.php?t=2877

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 22 marca 2012, 21:09 
Forumowy Wyga

Co do nowych - już w niektórych okręgach funkcjonowało to w zeszłym roku, w tym powinno być standardem - ściągasz ze strony okręgu druk zezwolenia, wypełniasz dodając numer przelewu i resztę danych, wszystko musi być wydrukowane i uzupełnione, oczywiście zgodne ze stanem faktycznym. Nie trzeba się zapuszczać do siedziby okręgu, ale trzeba mieć drukarkę ;)

"Kobiety nie zmienisz. Możesz zmienić kobietę, ale to niczego nie zmienia." A.Poniedzielski.

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 23 marca 2012, 04:37 
Forumowicz

Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Zamość w tamtym roku miał bo korzystałem z tego druczka(przelew zrobiłem przez net) + wypełniłem ten druczek

http://www.pzw.org.pl/56/cms/7722/zezwolenie_okresowe

edit:
w tym linku co podalem brakuje 2 stron wczesniej byly 4 strony

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 23 marca 2012, 09:28 
Zaawansowany Forumowicz

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Jeśli chodzi o okręgi Kielce i Tarnów, które nie mają porozumienia już trzeci rok, to można było wykupić tarnowskie zezwolenie roczne w jednym z kieleckich sklepów wędkarskich. Zawsze bliżej mieszkańcom świętokrzyskiego do Kielce, niż Tarnowa. Z tego co wiem zezwolenia tarnowskie były też dostępne w Szczucinie.

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 6 kwietnia 2012, 17:45 
Site Admin

morrum napisał(a):
Co do nowych - już w niektórych okręgach funkcjonowało to w zeszłym roku, w tym powinno być standardem - ściągasz ze strony okręgu druk zezwolenia, wypełniasz dodając numer przelewu i resztę danych, wszystko musi być wydrukowane i uzupełnione, oczywiście zgodne ze stanem faktycznym. Nie trzeba się zapuszczać do siedziby okręgu, ale trzeba mieć drukarkę ;)

Niestety nie wszędzie stało się standardem. Powiem więcej - nie wystarczy stawić się w ZO i dokonać stosownych opłat w czyimś imieniu. Telefonicznie poinformowano mnie, że trzeba mieć też przy sobie kartę i legitymację osoby, za którą chce się uiścić składki!
Widocznie Okręgowi w ogóle nie zależy na dodatkowych zastrzykach gotówki - to Ich sprawa, tylko dlaczego skutki tego mają ponosić wędkarze spoza Porozumienia?

PostNapisane: So, 29 kwietnia 2017, 20:06 
Zaawansowany Forumowicz

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Możecie mi wytłumaczyć jak to jest z tymi porozumieniami. Sprawa wygląda tak.Jestem w Mrzeżynie jest tam rzeka Rega w której chce łowić. Z tego co sie dowiedzialem Rega należy do okregu szczecińskiego a ja mam składki płacone w sieradzkim kole które ma porozumienie z szczecinskim ale za dopłatą 75zl za wody nizinne. I teraz pytanie czy ja bede mógł wtedy łowić na całej Redze i jakimś odcinku plaży. Czy tylko na rzecze i aż do styku rzeki z morzem. Czy może lepiej wykupić zezwolenie morskie i łowić z plaży odcinku 300m w głab londu?

PostNapisane: N, 24 marca 2019, 13:27 
Site Admin

Wrocław ma porozumienie z Białą Podlaską. Roczna składka to 55 PLN. Wybieram się na tydzień - siedem dni kosztuje 45 PLN, więc chętnie bym się szarpnął i wykupił roczną, bo być może zajrzę tam jeszcze jesienią, tylko jak to fizycznie zrobić? Trzeba jechać do ZO, jakiegoś koła...? A może da sie to zrobić zaocznie, bo prawdę mówiąc jadę tam w dniu wolnym i łowic zamierzam w większości w dni wolne od pracy.

PostNapisane: Pn, 25 marca 2019, 08:12 
Zaawansowany Forumowicz

Podziękował : 320 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy
Wejdź na stronę Okręgu, być może jest możliwość załatwienia sprawy w formie elektronicznej. Taką możliwość wprowadziło wiele okręgów i już z niej korzystałem w O/Skierniewickim.

PostNapisane: Wt, 1 października 2019, 23:53 
Forumowicz

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy
Pytam bo zawsze łowię tylko w okręgu Lublin. Czy mając porozumienie ze Skierniewicami mogę tam łowić bez żadnego zgłaszania itp. i rejestr wypełniam w swoją kartę? Pytam bo za tydzień będę tam łowił.

PostNapisane: N, 6 października 2019, 13:22 
Forumowy Wyga

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy
Najlepiej sprawdzić czy w Skierniewicach obowiązuje rejestr bo jeśli tak to zazwyczaj trzeba go sobie wydrukować , wypełnić odp rubryki i cieszyć się rybną wodą ;)

PostNapisane: Wt, 8 października 2019, 06:52 
Zaawansowany Forumowicz

W okręgu skierniewickim obowiązuje odrębny rejestr dla tego okręgu.

PostNapisane: Wt, 8 października 2019, 13:55 
Forumowicz

Mogę gdzieś taki rejestr pobrać i wydrukować czy muszę udać się do najbliższego koła w Żyrardowie i tam to załatwić?

PostNapisane: Wt, 8 października 2019, 14:26 
Forumowy Wyga

Zadzwoń do biura Okręgu Skierniewickiego i zwyczajnie zapytaj o nurtujące Cię sprawy :)

Nie, że nie chcę pomóc, ale nie wiem jak to tam wygląda a z doświadczenia wiem, że często jeden telefon rozwiewa wątpliwości.

PostNapisane: Śr, 9 października 2019, 05:55 
Zaawansowany Forumowicz

suchi napisał(a):
Mogę gdzieś taki rejestr pobrać i wydrukować czy muszę udać się do najbliższego koła w Żyrardowie i tam to załatwić?

@Morrum dobrze radzi, ale to nie zawsze się sprawdza. W tym roku załatwiałem dopłatę (porozumienie z piotrkowskim) na skierniewicki i niestety musiałem odwiedzić najbliższe koło, opłacić składkę na miejscu i pobrać rejestr. Nie dało się niczego załatwić przez internet, a kontakt telefoniczny udało mi się zrealizować dopiero po trzech dniach intensywnego dzwonienia... :evil:

PostNapisane: Śr, 9 października 2019, 06:50 
I miejsce w GPFWŚ 2014

Podziękował : 36 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy
Przez kilka dobrych lat opłacałem składki w Kielcach, załatwiał mi to Darek (Dago). Dwa lata temu w marcu, jak zwykle miałem wysłać dokumenty do Kielc. Po sprawdzeniu przez internet na stronie PZW Biała Podlaska okazało się, że w/w okręg nie ma porozumienia z Kielcami. Sprawdziłem na stronie PZW Kielce, jak byk porozumienie jest. Zadzwoniłem więc do okręgu Biała Podlaska, tam miła pani przekierowała mnie do dyrektora który poinformował mnie, że od tego roku porozumienia z okręgiem Biała Podlaska nie ma. Musiałem opłacić składki w rodzimym okręgu bo zaczynał się sezon jaziowy. Z ciekawości w maju zajrzałem ponownie na stronę z porozumieniami w okręgu Biała Podlaska, jakież było moje zdziwienie, że jednak jest porozumienie z Kielcami. Tak to czasem bywa z dowiadywaniem się u źródła.
Przykład drugi.
Mamy kilka zbiorników retencyjnych, dwa z nich - Terebela l i Terebela ll, są najbliżej Białej Podlaskiej. Można tam trafić fajną rybę, ale rzadko tam jeżdżę z powodu zbyt dużej presji. Pojawiłem się tam w czerwcu z pontonem poszukać sandaczy, wziąłem ze sobą spalinę żeby szybciej przemieszczać się po zbiornikach. Wędkarze na widok spaliny zaczęli ostrzegać mnie, że tutaj można tylko na elektryku i żebym uważał bo dostanę mandat. Na tablicach informacyjnych rozmieszczonych na wałach nie ma nic na temat zakazów używania spaliny, w zezwoleniu również. Dla świętego spokoju zadzwoniłem do PZW i dowiedziałem się, że nie ma żadnego zakazu i mogę pływać czym chcę :wink:

PostNapisane: Śr, 9 października 2019, 07:30 
Zaawansowany Forumowicz

Niestety, ostatnie 4-lecie w Polsce obfituje w dezinformację i sprzeczności prawne - ryba psuje się od głowy. :( :twisted:

PostNapisane: Śr, 9 października 2019, 16:34 
Forumowy Wyga

Co do porozumień - mogą się pojawiać w ciągu sezonu, to nie jest tak, że na Nowy Rok wszystko jest jasne i zaklepane.
Drugi poruszony przez Norberta problem ... mam ciekawe jeziorko, gdzie w ogóle z łodzi nie wolno i gdyby nie wędkarze dostaĺbym srogi mandat, bo info o zakazie choć jest w Informatorze, to trudno je znaleźć.

PostNapisane: Cz, 10 października 2019, 06:21 
Forumowicz

Nie mogę dodzwonić się do PZW Skierniewice ale dowiedziałem się z innych źródeł że jeśli mam porozumienie w opcji zerowej a takie mam to łowię na lubelskim zezwoleniu. Co innego jeśli miałbym porozumienie w opcji zerowej na zasadzie wymiany zezwoleń.

PostNapisane: Cz, 10 października 2019, 11:04 
Forumowy Wyga

Będąc na gorąco zrobiłbym tak:
W moim rejestrze zvmojego okręgu wpisuję w rubryczki nagłówek "Okręg taki a taki - porozumienie", potem normalnie data, pełna nazwa łowiska i miejscowość.
Niesamowitym palantem musiałby być ktoś, kto by się przyczepił.

PostNapisane: Cz, 10 października 2019, 11:31 
Zaawansowany Forumowicz

suchi napisał(a):
Nie mogę dodzwonić się do PZW Skierniewice (…)

Normalka, to taki okręg... :( Na szczególnie udany połów też nie masz co liczyć. W przyszłym roku już nie będę robił dopłaty, szkoda pieniędzy. :cry:

Strefa czasowa: UTC + 1