Wędkarski Świat

Forum
Teraz jest N, 19 maja 2019, 23:34

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz, 29 maja 2008, 12:03 
Forumowy Wyga

Podziękował : 73 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy
Wpadł mi do głowy pomysł założenia takiego tematu, mam nadzieję, że nie dubluję już istniejącego.
Otóż są pewne niezmienne powiązania określonych zachowań ryb, których czas przypada na określone stadia rozwoju pospolitych roślin. I tak na przykład lin przystępuje do tarła wraz z zakwitem pszenicy na polach. Sprawdza się to co roku. Podobnie jak to, że w czasie, gdy kwitnie grochodrzew (popularnie aczkolwiek mylnie nazywany akacją) biała ryba może nie przestaje brać, ale bierze o wiele słabiej, sprawdza mi sie to rokrocznie. Akurat teraz mamy okres kwitnienia i grochodrzewy obsypane są pięknymi białymi kwiatostanami wydzielającymi przyjemny słodki zapach.
Czy macie podobne doświadczenia lub związane z tym mądrości ludowe? Podzielcie się nimi na Forum. Ja mam w zanadrzu jeszcze kilka, ale czekam na Wasze odpowiedzi :grin:
Pozdrawiam.

"Kobiety nie zmienisz. Możesz zmienić kobietę, ale to niczego nie zmienia." A.Poniedzielski.
"W czasie deszczu ryby mokną"Radowan Dragunov

Ostatnio edytowano Pn, 9 czerwca 2008, 17:58 przez morrum, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 29 maja 2008, 13:41 
Forumowy Wyga

Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kwitnienie podbialu (maly zolty kwiatuszek) to dokladnie tarlo szczupaka.

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 6 czerwca 2008, 13:55 
Forumowicz

Otrzymał podziękowań: 0 razy
morrum napisał(a):
Wpadł mi do głowy pomysł założenia takiego tematu

Należy dodać że to świetny pomysł :smile: Takimi zależnościami zajmuje się fenologia, dziedzina która kiedyś pretendowała do samodzielnej dyscypliny w naukach przyrodniczych. Ponoć fenologia była przedmiotem studiów w okresie Oświecenia na Uniwersytecie Jagielońskim. Podstawy teoretyczne rozważań fenologicznych są bardzo mocne gdyż następowanie po sobie zjawisk przyrodniczych w żaden sposób nie jest związane z używanym przez nas kalendarzem gregoriańskim. Sam prowadzę obserwacje fenologiczne dopiero od dwóch lat ale muszę przyznać że w połączeniu z fazami księżyca i i zjawiskami atmosferycznymi czasami udawało mi sie nieźle "wstrzelić" w barania ryb. W tym roku obserwowałem nad Wartą tarło leszczy, równocześnie kwitła roślina o nazwie kosaciec żółty (Iris pseudacorus). Ponoć kwitnie on tylko przez tydzień. Polecam więc w przyszłym roku obserwacje jego kwitnięcia połączone z obserwacjami tarła leszcza.

Załączniki:
Zdjęcie012.jpg
Zdjęcie012.jpg [ 259.48 KiB | Przeglądane 7282 razy ]
Zdjęcie011.jpg
Zdjęcie011.jpg [ 317.82 KiB | Przeglądane 7268 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 9 czerwca 2008, 15:17 
Forumowy Wyga

Podziękował : 73 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy
W końcu znalazłem książkę Czesława Grudniewskiego, O rybach dla wędkarzy, wydaną w Warszawie przez PWRiL w 1983 roku, a w niej na stronie 96 tabelkę ze zjawiskami fenologicznymi w czasie rozrodu niektórych gatunków ryb (według Bernatowicza). Tak więc przytaczam informacje z owej tabelki.

SZCZUPAK Początek tarła w płytkich jeziorach, na płyciznach przybrzeżnych: zakwita podbiał pospolity; pełnia kwitnienia lepiężnika różowego.
Koniec tarła: rozwój pierwszych liści grążela żółtego; pękają pąki liściowe olchy czarnej.
Początek tarła na górkach śródjeziornych: przekwita podbiał pospolity; kwitnie knieć błotna, klon zwyczajny, mniszek pospolity. Liście grążela żółtego i trzciny pospolitej wydostają się na powierzchnię wody.
Koniec tarła: pełne kwitnienie czeremchy zwyczajnej i bzu pospolitego.

OKOŃ Początek tarła w małych, płytkich jeziorach: pękanie pąków liściowych olchy czarnej.
Koniec tarła: zakwita knieć błotna a liście pałki wąskolistnej wydostają się z wody.
Początek tarła w rozległych i głębokich jeziorach: przekwitanie podbiału pospolitego, pełnia kwitnienia mniszka pospolitego oraz klonu zwyczajnego.
Zaawansowane tarło: pełnia kwitnienia knieci błotnej i agrestu, zakwita śliwa domowa i czeremcha zwyczajna.
Koniec tarła: pełnia kwitnienia gruszy pospolitej i czeremchy zwyczajnej.

JAZGARZ Początek tarła: pełnia kwitnienia knieci błotnej; przekwita podbiał pospolity.
Zaawansowane tarło: zakwita klon zwyczajny i mniszek pospolity.
Koniec tarła: pełnia kwitnienia mniszka pospolitego.

JAŹ Okres rozrodu jest krótki: zakwitanie knieci błotnej, pełnia kwitnienia podbiału pospolitego i wykształcania się listków olchy czarnej.

PŁOĆ Początek tarła w małych i płytkich zbiornikach: wykształcanie się listków olchy czarnej i pełnia kwitnienia podbiału pospolitego.
Koniec tarła: zakwitanie klonu zwyczajnego.
Początek tarła w dużych, głębokich jeziorach: zakwitanie klonu zwyczajnego i mniszka pospolitego.
Koniec tarła: pełne kwitnienie wyżej wymienionych roślin.

SANDACZ Początek tarła: Zakwitają jabłonie domowe.
Zaawansowane tarło: kwitnie kasztanowiec zwyczajny i bez pospolity.
Koniec tarła: przekwitają grusze pospolite.

LESZCZ Tarło odbywa się zwykle w dwu okresach: pierwszy- pełne kwitnienie jabłoni domowej, kasztanowca zwyczajnego i bzu pospolitego i kończy się wraz z kłoszeniem się żyta zwyczajnego; drugi- zakwitanie osoki aloesowatej, pełnia kwitnienia chabra bławatka i żyta zwyczajnego.

KARP Tylko w płytkich, ciepłych stawach: zakwitanie osoki aloesowatej i bzu czarnego; pełne kwitnienie chabra bławatka i kaliny hordowiny.

WZDRĘGA Tarło rozpoczyna się i trwa gdy zakwita bez czarny, kwitnie chaber bławatek, żyto zwyczajne, pięciornik gęsi oraz osoka aloesowata.
Koniec tarła: początek przekwitania bzu pospolitego.

UKLEJA Tarło odbywa się zwykle w dwu okresach: pierwszy- od kłoszenia się do zakwitania żyta zwyczajnego, zakwitania osoki aloesowatej i bzu czarnego oraz kwitnienia siedmiopalecznika błotnego; drugi- zakwita lipa szerokolistna i w pełni kwitnie rdestnica połyskująca.

KARAŚ Początek tarła: zakwitanie bzu czarnego i osoki aloesowatej, pełnia kwitnienia pięciornika gęsiego, chabra bławatka i żyta zwyczajnego.
Zaawansowane tarło: zakwita lipa szerokolistna i kalina hordowina.

SUM Tarło odbywa się w czasie zakwitania osoki aloesowatej i bzu czarnego oraz pełnego kwitnienia kaliny hordowiny.

LIN Początek tarła: w pełni kwitnie bez czarny i osoka aloesowata.
Zaawansowane tarło: zakwitanie lipy szerokolistnej.

SIELAWA Początek tarła: młode brzozy tracą większą część liści, a stare brzozy są już bezlistne.
Koniec tarła: powstanie pokrywy lodowej przy brzegach zbiornika.

SIEJA Początek tarła: młode brzozy są już bezlistne.
Koniec tarła: nasilenie się zjawisk lodowych

MIĘTUS Okres rozrodu: silna pokrywa lodowa, wytrzymująca nacisk konia z naładowanymi saniami.

W związku z tymi danymi nasunęło mi się kilka wątpliwości. Jeśli chodzi o tarło wzdręgi- zaczyna się wraz z kwitnieniem bzu czarnego a kończy z równocześnie z przekwitaniem bzu pospolitego. Byłem przekonany, że bez pospolity przekwita przed zakwitem bzu czarnego, ale mogę sie mylić, może to być też błąd w druku, jak by nie było, nie zmieniam tekstu z książki. I kolejna sprawa, tarło miętusa. czy miętus wciąż sie trze mimo zniknięcia z krajobrazu sań ciągniętych przez konie po zamarzniętym jeziorze? :razz: :mrgreen: To oczywiście żart, ale faktem jest, że w wielu rejonach kraju od jakiegoś czasu o taką pokrywę lodową trudno niestety.

P.S. Już mnie paluchy bolą od klikania w klawiaturę :razz: :wink:

"Kobiety nie zmienisz. Możesz zmienić kobietę, ale to niczego nie zmienia." A.Poniedzielski.
"W czasie deszczu ryby mokną"Radowan Dragunov

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 9 czerwca 2008, 18:47 
Zaawansowany Forumowicz

Nie jestem osobą która lubi łowić na grunt ale zauważyłem jedną sprawę w momencie pojawienia się pierwszych tryskawek można z powodzeniem łowić karpie na kulki o tym smaku nie nęcąc wcześniej takim kulkami łowiska to samo tyczy się pojawienia maliny.
Może jestem w błędzie ale takie są moje spostrzeżenia.

To o czym mówisz Grześ to u nas nazywają Psia mięta nie wiem czy to poprawna nazwa jest ale tak to coś starsi koledzy po kiju nazywają

Ostatnio edytowano Wt, 10 czerwca 2008, 09:32 przez Karol.O, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 9 czerwca 2008, 20:02 
Forumowy Wyga

Otrzymał podziękowań: 3 razy
Zwrocilem jeszcze za mlodu uwage ze koniec tarla ploci i okonia wiaze sie z pojawieniem sie nad woda roslinki o zapachu miety... tez nie wiem ani jak sie nazywa ani jak to sie ma do stanu faktycznego

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 10 czerwca 2008, 09:12 
Forumowicz

Moim zdaniem trzeba uważać na kwitnienie jabłoni w sadach, rzepaku i zbóż na wielohektarowych polach ponieważ w rolnictwie i ogrodnictwie używa się oprysków do opóźniania kwitnienia.
Zębatty napisał(a):
pojawienia maliny

mam takie same spostrzeżenia i teorię na ten temat.

PostNapisane: Pt, 10 maja 2019, 10:22 
Site Admin

Podziękował : 20 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy
Czas kiedy rozpoczyna się kwitnienie rzepaku, jest początkiem okresu kiedy belona wpływa do wód przybrzeżnych Bałtyku południowego.

Foto pola rzepakowego z okolic Ostródy, początek maja.

Załączniki:
IMG_20190502_161346.jpg
IMG_20190502_161346.jpg [ 4.77 MiB | Przeglądane 133 razy ]

Strefa czasowa: UTC + 1