Wędkarski Świat

Forum
Teraz jest So, 30 maja 2015, 15:19

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz, 10 kwietnia 2008, 16:37 
jak łapiecie koluchy te duze ... ??

w ostatnie wkacje bawiłem sie w to i najwiekszy jakiego złapałem miał 30 cm

ktos złapał wieksze??

jak ?? na co ?? gdzie??

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 10 kwietnia 2008, 19:37 
Forumowicz

Hej. Trochę się zdziwiłem, że pytasz właśnie o ten gatunek ryby. Kiedy wybierałem sie na rybki to te sumiki stanowiły przyłów, bo nigdy sie na nie nie nastawiałem. W moich okolicach ryby te uważane są za szkodniki, pasożyty. A jeśli chodzi o metody to nie powiem Ci na którą najlepiej ani też, która przynęta jest najlepsza. Złowiłem je i na spławik(z dużym gruntem), na feeder no i na spinn udało mi sie jednego złowić. Hmmm a gdzie? Pewnie wszędzie tam gdzie one są. POzdrawiam :wink:

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 10 kwietnia 2008, 22:29 
Stażysta

siema
Ja osobiście nie złapałem żadnej z tych ryb ale wiem ze moim kumplom udało sie pochwycić kilka sztuk tego rodzaju. Łowili oni w jeziorze przy bardzo niskim stanie wody, niższym jak w poprzednich latach, można powiedzieć bardzo minimalnym. Nie byli nastawieni na sumiki, łapali na ciasto ale także na glisty przy niewielkim gruncie, podobnie jak łapie sie płocie w bardzo upalne i suche dni. Nie wiem jakich wymiarów były te ryby ale mówili mi ze złapali nieraz po 8 sztuk. nie wiem czy to dużo czy mało

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 28 kwietnia 2008, 14:54 
Stażysta

A ja bardzo często mam do czynienia z tą wścipska rybą, jak połyka to najczęsciej do dupy ;) ciężko go odchaczyć, ma nieprzyjemne kolce a nawet toksyczne. Choć jak isę patrzy na rybke z boku to nawet ładnie wygląda, a co do łowneia to jest o tyle fajna ze potrafi dosc mocno ciągnąc taki 20cm moze przebić leszcza 35-40. Jak na spąłwik to baardzo duzy grunt ale jak juzc hcesz je łwoić to na grunt najlepiej niemusisz specjalnie sie inwestwoać w sprzęt ani w zanęty bo rybe dosc łątwo złowić. A najczęściej mi brały na rosówke i białe robaki a czasami nawet na kukurydze.
Nielugo jade na nocke i wolałbym uniknać tych sumików taki 5-10cm potrafi połknać sporych rozmiarów chaczyk i wisiec bez uruchu na tym chaczyku przez dosc długo (niepokazujac brania) A taki 20cm potrafi zdjać wędke z podpurek co znów mozę narobic nadziei.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 28 kwietnia 2008, 17:52 
Stażysta

Hobik napisał(a):
jak połyka to najczęsciej do dupy
zgadzam się z tobą Hobik .Ja łowiłem na kukurydze żeby tak daleko niepołykały bo jak łowiłem na białego to nie mogłem wyciągnąć haczyka.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 28 kwietnia 2008, 18:09 
to moje sa chyba jakies tresowane... :grin:
bo ja jak je łowie to zostawiam wedke i se gdzies odchodze wracam wyciagam i haczyk jest wbity w pysk:P

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 28 kwietnia 2008, 22:58 
Forumowy Wyga

A wie ktoś może, gdzie w województwie Kujawsko-Pomorskim żyją sumiki? Nigdy nie złowiłem tej rybki... No i poróbcie fotki swoim sumikom :smile: chętnie zobaczę jak tak naprawdę wyglądają :mrgreen:

"Kobiety nie zmienisz. Możesz zmienić kobietę, ale to niczego nie zmienia." A.Poniedzielski.
"W czasie deszczu ryby mokną"Radowan Dragunov

Ostatnio edytowano Wt, 29 kwietnia 2008, 11:44 przez morrum, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 29 kwietnia 2008, 00:12 
Stażysta

O ile dobrze pamiętam to jak byłem mały jeździłem do Węgierskiej górki tam w rzece łapałem takie malutkie rękami . Oglądałem i spowrotem do wody. Bardzo ładna rybka jeżeli to była ta o której piszecie :wink:

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 29 kwietnia 2008, 14:53 
Forumowicz

Siemka. M-OWEN piszemy o czymś takim :)

Załączniki:
sumik.jpg
sumik.jpg [ 23.05 KiB | Przeglądane 31308 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 29 kwietnia 2008, 16:36 
Stażysta

To ja łowiłem jakieś o 2 razy mniejsze

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 30 kwietnia 2008, 17:53 
Ile ten sumik miał długosci ??

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 5 maja 2008, 09:26 
Forumowicz

Siemka. Nie mam pojęcia, bo to nie mój sumik. Przed wczoraj wróciłem znad rzeki i na zakończenie wziął sumik jakieś 26cm. Ładnie ciągnął. POzdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 5 maja 2008, 21:33 
To spory :P
A jakie macie rekordy w łowieniu sumików ?? :wink:

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 5 maja 2008, 21:46 
Forumowicz

Witam, hmmmm rekordy. Ja do tej ryby nie przywiązuje tak dużej uwagi jak np. do szczupaka, okonia, więc trudno tu mówić o jakichkolwiek rekordach. Ale zdarzały sie ładne sztuki. Powyżej tych 25cm to na 100%. POzdrawiam :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 31 sierpnia 2009, 09:08 
Forumowicz

Moj zestaw sklada sie z sprzyny zanetowej haka nr 4 i rasowek . Do sprzyny czesto wkladam kartofle . Moj najwiekszy sumik mial 34cm. Ładnie wlaczyl :grin:

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 6 października 2009, 16:02 
Stażysta

To fakt,są szkodnikami,ale jakie smaczne,palce lizać.U mnie na Lubelszczyżnie,nie ma chyba jeziora gdzie nie było by kolucha.Ja specjalnie nastawiam się na niego i zabieram każdą złowioną ilość.Jest to jeden gatunek ryb,który zabieram do domu w takich ilościach. :lol:

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 6 października 2009, 19:28 
ten szkodnik jest prawie w każdym jeziorku szkoda :cry:
kiedyś tego nie było i było wiecej innej ryby

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 6 października 2009, 21:38 
O sumiku karłowatym jest zapis nawet w RAPR, a nikogo nie trzeba uświadamiać, że rybka bardziej szkodzi niż przynosi pożytku.

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 6 października 2009, 23:06 
Zaawansowany Forumowicz

nie lowie sumikow ale gdybym je lowil to zabieralbym je bez zastanowienia
sumik to gatunek obcy do tego istny pozeracz ikry
degraduje wode do ktorej sie dostanie

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 7 października 2009, 07:22 
Site Admin

O sumiku i jego wpływie na ekosystem, w którym się znajdzie napisano powyżej.
Radowan napisał(a):
Jedynym szkodnikiem w naturze jest tylko i wyłącznie człowiek i tylko z nim sama natura nie jest w stanie sobie poradzić.

Znam jeziorka, w których natura "poradziła sobie" z koluchami w jedyny możliwy sposób. Wody, w których wcześniej występował okoń, szczupak i lin - czyli typowe podlaskie oczka wodne, żyły swoim rytmem przez wiele wiele lat. W końcu nadszedł czas, gdy przeniknęły tam sumiki karłowate. Populacja rodzimych ryb nagle zaczęła się zmniejszać. Po kilku latach były w tej wodzie tylko koluchy. Kolejnych kilka lat i koluchy też zniknęły, bo zwyczajnie nie miały co żreć. Woda ichtiologicznie umarła. Z czasem nie tylko ichtiologicznie - zarosła, wypłyciła się... teraz w tym miejscu szumią tylko trzciny, lustra wody już nie ma.
Nie wiem jakie stanowisko w sprawie sumika karłowatego zajmuje WŚ, ale znam swoje. Znam tę rybkę od dziecka i wiem, że nie ma jakichkolwiek powodów, by chronić ten gatunek w naszych wodach.
Radowan napisał(a):
Cytat:
To fakt,są szkodnikami,ale jakie smaczne,palce lizać

Za taki tekst powinieneś dostać ostrzeżenie.

Za co miałby je dostać? Przecież to, że ta ryba jest smacznym szkodnikiem to niekolidująca z regulaminem FWŚ, ani RAPRem prawda.

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 7 października 2009, 10:47 
Forumowicz

Tak się zastanawiam, czy dorybianie szczupakiem (albo jakimś innym dużym drapieżnikiem) by nie pomogło? Nie ma rady na ten chwast?

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 7 października 2009, 11:07 
Site Admin

Morth napisał(a):
Tak się zastanawiam, czy dorybianie szczupakiem (albo jakimś innym dużym drapieżnikiem) by nie pomogło? Nie ma rady na ten chwast?

Ten chwast jest tak skonstruowany, że ma trzy kolce, których ukłucie bardzo piecze - to z punktu widzenia wedkarza. Z punktu widzenia drapieżnika te trzy kolce są tak umiejscowione, że po ich postawieniu sumik znacznie zwiększa swój obwód. Kolce znajdują się na płetwach piersiowych i na płetwie grzbietowej, a postawione tworzą niemal kształt odwróconej litery Y. Często spotyka się pogryzione sumiki, ale to chyba świadczy o tym, że często są wypluwane. Poza tym nawiązując chociażby do wspomnianego zbiornika Mosty - widziałem nie raz stada sumików przepływające obok pontonu - to istna żywa czarna masa i podsumowując - jak nakłonić te szczupaki, by polowały na sumiki, skoro w tej samej wodzie wciąż jeszcze występuje o wiele łatwiejsza do połknięcia populacja okonia, płoci i wzdręgi?

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 7 października 2009, 12:30 
Zaawansowany Forumowicz

Znam zbiornik gdzie (podobno) szczupak wypiera sumika. Nie byłem tam osobiście, ale jakieś 10 lat temu praktycznie jedyną rybą którą można było tam złapać był sumik, teraz wędkarze chwalą sie że łowią szczupaki, nawet po kilka sztuk dziennie. Ale to chyba taki dość odosobniony przypadek, z reguły sumik jak już się w zbiorniku zadomowi to nie da się wykurzyć.

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 7 października 2009, 16:28 
Stażysta

Koledzy,u nas na Lubelszczyżnie sumik jest wyjęty z pod prawa.Łowi się go ile się chce,ba na niektórych zbiornikach jest zakaz wpuszczania go zpowrotem do wody,nie mówiąc już o zawodach z cennymi nagrodami za złowienie dużej ilości tej plagi.Więc nie rozumię,skąd takie poruszenie moją wypowiedzią :wink: Jak napisałem powyżej,jest jedynym gatunkiem,który zabieram w dużych ilościach.Do innych rybek,zapewniam Was,mam szacunek,i staram się zabierac jak najmniej. :wink:

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 7 października 2009, 16:31 
Zaawansowany Forumowicz

Darek 1972 napisał(a):
Koledzy,u nas na Lubelszczyżnie sumik jest wyjęty z pod prawa.Łowi się go ile się chce,ba na niektórych zbiornikach jest zakaz wpuszczania go zpowrotem

Chyba wszędzie tak jest ;) bo jest w RAPR zapis, że nie należy koluchów wypuszczać z powrotem.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1