Wędkarski Świat

Forum
Teraz jest Pn, 25 maja 2020, 05:24

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 291 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Okoń
PostNapisane: Pt, 22 września 2006, 16:44 
Stażysta

Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Jaka jest najlepsza przynęta i metoda na okonia??
Pytam po ona jest moją ulupioną rybą i chcełbym ją łowic.

Ostatnio edytowano Cz, 5 października 2006, 19:03 przez lowca_przygod, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 22 września 2006, 17:16 
Zaawansowany Forumowicz

Przyneta na okonia: okoń jest zarłocznym drpieżnikiem, który bardzo lubi przynety mięsne( w wędkarstwie gruntowym) i gumowe (w metodach spinningowych), chociaż zdarzają się łowić okonie na błystki i woblery.
Z metod to: spinning, bat-pełny zestaw i odległosciówka. Powiedz jaką metodą chcesz łowić, to coś Ci jeszcze podpowiem.

Garbolino G 995
&
Garbolino G 666

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 22 września 2006, 18:58 
Zaawansowany Forumowicz

mateusz napisał(a):
Przyneta na okonia: okoń jest zarłocznym drpieżnikiem, który bardzo lubi przynety mięsne( w wędkarstwie gruntowym) i gumowe (w metodach spinningowych)
Po pierwsze.Co to jest przyneta miesna?A po drugie.To jakie przynety okon lubi w metodzie splawikowej?? :lol: Dalej piszesz:
mateusz napisał(a):
chociaż zdarzają się łowić okonie na błystki i woblery.
Z metod to: spinning, bat-pełny zestaw i odległosciówka. Powiedz jaką metodą chcesz łowić, to coś Ci jeszcze podpowiem
Zdarzaja sie byc lowione na woblery i obrotowki?Hmmm....Zdarzaja...Dobre :mrgreen: .Kazda przyneta spiningowa jest dobra do polowu okonia!To zalezy tylko od wedkarza jaka zalozy.I nie mow mi takich bzdur , ze okonie lowi sie na blystki i woblery ot tak , od przypadku , bo tak to wywnioskowalem z Twojej wypowiedzi. :mad:

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 22 września 2006, 20:44 
Zaawansowany Forumowicz

Nie ma sie co kłucić, każdy ma prawo pisać co ma na sercu. Nie zabrania tego regulamin. :P (nie mysle o powielaniu tematów, nabijaniu postów itp.)

Natomiast na okonia ja sam polecałbym z przynęt spiningowych najskuteczniejsze jeżeli chodzi o ilość okoni, mianowicie białe paprochy lub większe twister'ki. :) Nie ma nic skuteczniejszego na Sanie i Wisłoku jeżeli o ilośc łowionych okoni. No właśnie, ktos sobie pomyśli.. Co ten gość mi tu pisze o okonkach, MNIE INTERESUJĄ GARBUSY! Tak! garbusy tak jak inne "doroślejsze" drapieżniki mają swoje wymagania.

Moim zdaniem sprawa wygląda tak: Jeśli wiemy, że w danym łowisku jest ogromna populacja małych okonków i planujemy połów większych sztuk należy (analogicznie) użyć większych, o bardziej agresywniejszej akcji np. woblerków, twisterów, ripperów, kopytek, błystek wszelkiego rodzaju itp. Mozna myslec że większe i agresywniejsze woblerki będa odstraszać małe okonki, zazwyczaj tak jest, ale są przypadki w których jest odwrotnie małe okonki biora na woblery np. 15cm. Tak było i u mnie :) Złapałem okonia na 31cm na 15cm wobler, czyli podwojona dł. woblera prawie równała się długości okonka :D :!: tak więc trzeba sobie wszystko wypracować, jaka przynęta z jaką akcją, kolorach, gabarytach, i innymi cechami wabika. Są równiez przypadki, kiedy większe okonie (te nasze Garbusy jakby ktos nie wiedział) biora na przynęty bardzo małe i wydawałoby się :arrow: na wabik do "drobnicy drapieżnej". :lol:

Co tu dużo gadać trzeba pracować na nasz wynik. Wędkarstwo jest okrutne tu nie ma cudów :lol: no może czasami :wink:

Kolejną możliwościa może być sytułacja gdzie nic nie wiemy o danym łowisku. (to znaczy wiemy co jest, ale nie wiemy ile tego mamy w wodzie :lol: ) Należy użyć swoich tajnych technik "rozpoznania". :D Ja zawsze zaczynam od małych białych twisterków, zazwyczaj mam juz kilka małych okoni. Nastepnie przechodze na coraż to różniejsze przynęty, wabiki. A jakie to juz tajemnica wędkarska, czyli to co napędza nasze hobby. :D :D

Właśnie napisałem cos odnośnie spinka, czas przejść na metody zarezerwowane dla ryb spokojnego żeru. :P

Okoń jest rybą pospolitą i jedną z bardziej żarłocznych jakie możemy znać.
(wiadomo że niegdyś w rowach melioracyjnych wystepowały małe rybki, które brały na patyk beż haczyka. Poprostu były tak głodne że niedały sobie puścić pożywienia w tym przypadku patyka :lol: Ale to było wtedy kiedy jeszcze mnie na świecie nie było, czyli stare i nie prawda :wink: żarcik :P )
Okoń bierze na wszystko z przynęt spławikowych począwszy od koników polnych kończywszy na ochotce, gdzie ja uważam że najlepsza będzie rosówka i inne robaki typu "czerwonego-glizdowego" :o Ja polecam wszędzie dostepne "kopanki".
Kiedyś zastanawiałem sie czy jest jakaś zaneta na okonia :shock: Kiedys w sklepie słyszałem rozmowe sprzedawcy z klientem:

Cytuj:
-Dobry.
-Dobry.
-Ma Pan zanęte na okonia?
-No wie pan.. Jakotakich nie mamy ale jest
komponent-mączka kostna z ryb i ikra wędkarska z trap..a.
-To biore 5 kilo tego preparatu
- a teraz byłem ja :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :roll: :lol: :o :shock:

tak więc do zanęty można sypnąć tego składnika a na haczyk nałozyć (lub nie :P ) ikre wędkarską.

TROLING-nie łowiłem
ZYWIEC-nie nastawiałem sie nigdy z żywca na okonia
GRUNT- tak jak na spławik

Chociaz miałem przypadek na Sanie, kiedy była bardzo zmulona woda. Złowiłem na gnojaka małego kiełbia. Troszke znudzony zauważyłem poplątaną szczytówke. koszyczek wpadł do wody. Patrze K..WA ale poplątane przez 5 minut odplątywałem. Wyciągam, kurde jakis ciężki ten koszyczek patrze a tu okoń!! :shock: :grin: HURA! ale GARBUS. :D Miał 46cm! i ważył 1,65kg! Aparat nawalił a byłem daleko od domu szkoda że go nie sfotografowałem :cry: No i może komuś podpadne ale pojawiła sie wtedy u mnie lekka żyłka mięsiarza :mrgreen: powiem jeszcze że był smaczny :P

Pozdrawiam gruntowców i spiningistów :)

Tytuł:
PostNapisane: So, 23 września 2006, 08:03 
Stażysta

ja na okonia polecam :
* dzdzownice....................................................................w metodzie spławikowej
* białe robaki (można kupić w każdym wedkarskim)............w metodzie spławikowej
* małe twistery.................................................................spining
* woblery tzw. mikrusy......................................................spining
* małe obrotówki polecam MIKADO FLEA kosztuje 4,50 zł.....spining
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
- każdą kotwicę można przystroić czymś czerwonym np nicią
- przynęty spiningowe najlepiej gdy mają jasne kolory

Okonie lubią spokojne zatoczki w których woda płynie bardzo wolno .

Tytuł:
PostNapisane: So, 23 września 2006, 11:10 
Forumowicz

SPINNING:
male obrotowki, bialo czerwone, srebrne, zlote
male woblerki
paproszki, biale, motor oil

SPŁAWIK:
pinka, bialy robak, jockers (dzokers)

GRUNT:
jeszcze nigdy nie zlapalem okonia na grunt, ale sadze, ze przyneta bedzie taka sama jak na splawik

pozdrawiam :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: So, 23 września 2006, 12:04 
Zaawansowany Forumowicz

San-dacz napisał(a):
Nie ma sie co kłucić, każdy ma prawo pisać co ma na sercu.
A kto sie kluci Sandacz??Jesli kazdy ma prawo pisac co ma na sercu to wlasnie to robie.No bo jak mozna wciskac ludziom takie bzdury :
mateusz napisał(a):
chociaż zdarzają się łowić okonie na błystki i woblery.
.....ZDARZAJA.....Jesli ktos ma cos do powiedzenia to niech sie wyraza jasno i zrozumiale dla wszystkich.A co do Ciebie Kuba :
KubaS_14 napisał(a):
SPINNING:
male obrotowki, bialo czerwone, srebrne, zlote
male woblerki
paproszki, biale, motor oil
Ktos kto zna sie na lowieniu okoni napewno wyczuje tutaj wedkarza , ktory ma malo wspolnego z tym gatunkiem ryby.To co , okonia nie mozna lowic obrotowki nr. 4 woblery 10 cm. i paprochy innego koloru??!!A co z innymi gumowymi przynetami takimi jak gumowe zabki , raczki??Naprawde zastanow sie co piszesz...............

Tytuł:
PostNapisane: So, 23 września 2006, 12:29 
Stażysta

a jak chodzi i spinning do słyszałem ze najlepsze sa płystki koloru czerwonego. czy do prawda??

Tytuł:
PostNapisane: So, 23 września 2006, 13:02 
Zaawansowany Forumowicz

To takie nasze "kłucenie" jest nadędem togo forum właściwie :D mateusz może uważa że je sie czasem łowi okonie na błystiki i woblery. No może u Ciebie mateusz tak jest ale wszędzie gdzie łowiłem okonie brały najlepiej właśnie błystki, w szczególności obrotówki. Na 2 miejscu były gumki (co może wydać sie ciekawe) a na 3 woblerki. :) Ja mam swoje pewne miejsca na garbusy i wszystko co się rysza może sie sprawdzić, to wszystko zależy od kaprysu ryb. :)

Łowco może ten kolor sie sprawdzi u Ciebie wiec go wypróbuj. I jeśli raczysz to zapamiętaj że wszystkie przynęty jakimi dysponujesz wypróbuj a dopiero kupuj nowe. i jeszcze jedno moje motto:

Metody, przynęty, zanęty i inne wabiki mogą się sprawdzić na zbiorniku "Z"
ale na odzielonym od niego faszyną zbiorniku "X" okazać się mogą do bani.

[EDIT]

http://wedkarskiswiat.pl/forum/viewtopi ... sc&start=0

W tym linku znajdziesz garść informacji o połowie okonia na spinka.

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 28 września 2006, 16:43 
Stażysta

to zalezy czy to jest rzeka..na rzece najlepiej z grunktu albo z dobrej muchy musisz prubowac ryba jest w karzdym miejscu przyzwyczajona inaczej ale najlpiej na czerwonego a u mnie np:Kleń bierze na wątrubke i to z gruntu i na groszek

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 28 września 2006, 21:17 
Zaawansowany Forumowicz

wojtasek102 napisał(a):
to zalezy czy to jest rzeka..na rzece najlepiej z grunktu albo z dobrej muchy musisz prubowac ryba jest w karzdym miejscu przyzwyczajona inaczej ale najlpiej na czerwonego a u mnie np:Kleń bierze na wątrubke i to z gruntu i na groszek
Witaj Wojtku.Co to znaczy , zalezy czy to jest rzeka??Jesli piszesz , ze na rzece najlepiej lowic z gruntu to prosze o przyklady i dowody :razz: .
wojtasek102 napisał(a):
ryba jest w kazdym miejscu
Czyzby napewno w kazdym miejscu??Temat dotyczy okonia , a ja nie spotkalem sie z tym , zeby w kazdym miejscu w rzece wystepowal.
wojtasek102 napisał(a):
ale najlepiej na czerwonego
Mam nadzieje , ze chodzi Tobie o czerwonego robaka??Nie wierze , ze czerwony robak jest najlepszy na rzecznego okonia.Prosze o przyklady... :razz:

Tytuł:
PostNapisane: So, 7 października 2006, 22:20 
Forumowicz

Ja zdecydowanie preferuje boczny trok.Moim zdaniem ta metoda jest bardzo skuteczna.Chociaż nie bede sie z nikim spierał w tej sprawie,bo napewno są tu tacy ludzie co równie skutecznie łowią te ryby innymi sposobami :wink: pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 16 października 2006, 09:00 
Site Admin

Podziękował : 78 razy
Otrzymał podziękowań: 162 razy
Nie napiszę ani słowa na temat łowienia okoni metodami gruntowymi, bo dla mnie to profanacja tego gatunku. Wypowiem się natomiast w kilku zdaniach na temat przynęt spiningowych. Piszecie, że to popularna ryba, że żarłoczna... pewnie tak, jednak aby ją złowić trzeba się naprawdę nagłówkować. Nie mówię tu o dłoniakach, ale o garbusach powyżej 30cm. Pływając za okoniem zawsze mam przed sobą kilka otworzonych pudełek. Gumy, gumki, gumeczki, woblerki, obrotówki, wahadłówki, cykady. Może się okazać, że w miejscu gdzie wczoraj połowiliśmy na paproszka motor oil, dzisiaj nic go nawet nie skubnie. Skuteczna za to będzie srebrna obrotówka Nr 3 w czerwone paski. Więcej może sie zdarzyć, że łowimy okonia za okoniem na seledynowego twistera z brokatem i nagle pauza. Kombinujemy z różnymi przynętami i nic, w końcu zakładamy takiego samego twistera tyle, że bez brokatu, albo z pieprzem i znowu zaczynamy łowić. Okoń jest chyba drapieżnikiem najbardziej wyczulonym na wszelkiego rodzaju niuanse i właśnie to mnie tak w nim pociąga. W łowiskach obciążonych dużą presją te niuansiki są naprawdę niepozorne. Czasami wystarczy postawić markerem kropkę na skrzydełku obrotówki, wpleść w czerwony chwościk czarną nitkę, zamalować główkę jiga na czarno lub czerwono, podgrzać zapalniczką ogonek rippera etc. a woda ożyje. Poza tym niebagatelne znaczenie ma przejrzystość wody i intensywność nasłonecznienia, ale to już inna bajka. Dlatego nie zadawajcie takich pytań "co najlepsze..." i nie dawajcie jednoznacznych odpowiedzi, bo w przypadku okonia (nie tylko jego) takie odpowiedzi nie istnieją, a wymieniając konkretne przynęty czy kolory wprowadzacie tylko w błąd mniej doświadczonych wędkarzy.

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 2 stycznia 2007, 20:54 
Stażysta

Chciałbym się dowiedzieć kiedy te ryby mają tarło, żeby ich wtedy niepotrzebnie niepokoić.
Jak wtedy uniknąć brań okoni.

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 2 stycznia 2007, 21:12 
Zaawansowany Forumowicz

Tarło okonia przypada na kwiecień.

Garbolino G 995
&
Garbolino G 666

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 2 stycznia 2007, 22:07 
Site Admin

Podziękował : 78 razy
Otrzymał podziękowań: 162 razy
mateusz napisał(a):

Trochę to uprościłeś. Tarło uzależnione jest od wielu czynników, chociażby klimatycznych.
W leksykonie przyrodniczym "Ryby Słodkowodne" możemy przeczytać między innymi:
"... tarło od wczesnego marca do czerwca..." Myślę, że to właściwsze określenie, niż stwierdzenie wyżej cytowane.

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 3 stycznia 2007, 15:41 
Stażysta

Wpływ na termin tarła ma też ,,ostrość'' zimy, rodzaj wody (rzeka, jezioro, staw, kanał) oraz kondycja ryb. Dlatego, gdy już się zacznie proszę, żeby ktoś o tym wszystkich poinformował. Może mieć to wpływ na populację okoni.

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 3 stycznia 2007, 16:00 
Zaawansowany Forumowicz

Jacek Kolendowicz w sowjej książce pt. "Poradnik Wędkrza Spinning" pisze, że tarło okoni w rzekach i wodach stojacych przypada na kwiecień do max. czerwca, więc ja się tego trzymam. :wink:

Garbolino G 995
&
Garbolino G 666

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 3 stycznia 2007, 19:05 
Zaawansowany Forumowicz

mateusz napisał(a):
[glow=orange]Mateusz najpierw piszesz tak...A potem....[/glow]

mateusz napisał(a):
Jacek Kolendowicz w sowjej książce pt. "Poradnik Wędkrza Spinning" pisze, że tarło okoni w rzekach i wodach stojacych przypada na kwiecień do max. czerwca, więc ja się tego trzymam.

[glow=orange]...tak.
No to , ktorej wersji sie trzymasz?Tej na gorze , czy tej na dole??[/glow]

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 3 stycznia 2007, 19:49 
Zaawansowany Forumowicz

Najbardziej trzmyama sietej Pana Jacka, że okonie trą się w kwietniu, ale włoczykij dodał, że mogą się trzeć nawet do czerwca,więc połączyłem te informacje :razz:

Garbolino G 995
&
Garbolino G 666

Tytuł:
PostNapisane: N, 8 kwietnia 2007, 18:52 
Stażysta

Okon to najprostsza ryba do połowu... Mozna ją złapać na prawie wszystkie metody łowienia... Najskuteczniejsze to spinning, spławik, grunt itp. Kiedys złowilem Okonia 30 cm na spławik z konikiem polnym albo spinningowalem maly patyk z haczykiem i tez brały okonie... Wiec nie ma co wymieniac najlepszych sposobow...

Tytuł:
PostNapisane: N, 8 kwietnia 2007, 19:03 
Zaawansowany Forumowicz

Radzio napisał(a):
Okon to najprostsza ryba do połowu...

Kolego...oszczędź mi nerwów.

Radzio napisał(a):
Wiec nie ma co wymieniac najlepszych sposobow...

Po to jest forum.Jeśli nie podoba Ci sie pisanie i wymienianie myśli i doświadczeń to nie pisz.
Okoń to najłatwiejsza ryba??
Niech Ci będzie... :lol:

Tytuł:
PostNapisane: N, 8 kwietnia 2007, 19:06 
Stażysta

Ej ja nie mam pytan... Ty krytykujesz wszystkich i wszystko a sam pewnie nigdy nie zlowiles pożądnej ryby... :roll: :roll: Ja wyrazam swoja opinie czyli ze okon to dla mnie najprostsza ryba do połowu wiec czego sie czepiasz?

Tytuł:
PostNapisane: N, 8 kwietnia 2007, 19:12 
Zaawansowany Forumowicz

Napisałem - Niech Ci będzie.
Może ja nic nie wiem???
OK.Jesteś MISTRZEM W ŁOWIENIU OKONI.

Tytuł:
PostNapisane: N, 8 kwietnia 2007, 19:15 
Stażysta

Nie mowie ze nic nie wiesz.... A pozatym nie jestem mistrzem w łowieniu okoni i wcale tego nie sugerowalem...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 291 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1