Wędkarski Świat

Forum
Teraz jest Śr, 23 września 2020, 14:54

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 291 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt, 19 listopada 2010, 18:19 
Forumowy Wyga

Podziękował : 135 razy
Otrzymał podziękowań: 212 razy
samael, łowiłem z powodzeniem okonie z gruntu na martwe rybki i filety. Łowię też regularnie okonie z gruntu nie ruszając robaka z dna.

Samael, nie przesadzaj, Twoje informacje mogą wprowadzać w błąd. Oczywiście, ruch podnosi skuteczność przynęty, ale nie jest on niezbędny by sprowokować okonia do brania. W naszym kraju utarło się przekonanie, że drapieżniki typu większy okoń i szczupak są do złowienia tylko na poruszającą się przynętę (spinning i żywiec) tym czasem zainspirowany opisami połowów wędkarzy choćby z Wysp Brytyjskich próbowałem łowić je celowo na przynęty nieruchomo spoczywające na dnie i udawało mi się to całkiem nieźle. Kiedyś na statyczną martwą płotkę łowiłem z większą nawet skutecznością niż mój kuzyn w tym samym miejscu na żywca. Mam też na koncie kilka "wyspinningowanych" ryb, które zaatakowały przynętę leżącą na dnie - w dłuższej przerwie między przeciągnięciami, choć oczywiście kilkanaście sekund wcześniej poruszała się.

Otóż okonie można skutecznie nęcić, lecz aby wabić sztuki większe nęcenie musi być długotrwałe. Kiedy byłem małym brzdącem i stawiałem pierwsze kroki z bambusową wędką mój wujek codziennie nęcił swoją miejscówkę ciętymi kopanymi dżdżownicami. Po tygodniu takiego nęcenia przynosił do domu kilka podkilogramowych okoni zazwyczaj okraszonych pięknym złocistym linem.
Małe okonki zwabić jest bardzo łatwo, wystarczy garść siekanych robaczków, jeszcze lepiej zmiksowanych i zmieszanych z bułka tartą by można było tym śmierdziuchem normalnie nęcić. Jednak rzadko kiedy zwabi to dostatecznie szybko ryby większe niż 20-25 cm. a zwykle sporo mniejsze. Dobrze też działa ochotka i czasem pinki. Pamiętam sytuację, kiedy w pobliskim sklepie wędkarskim zaprzyjaźniony sprzedawca dał mi kilka paczek pinek, bo już się przepoczwarzały a nikt nie chciał kupować. Na drugi dzień dodałem te pinki do zanęty i zanęciliśmy z kuzynem łowisko na "płociowo-karasiowym" starorzeczu. Efekt był taki, że po jakiejś godzinie brań płoci w łowisko weszło stado okoni i skutecznie odstraszyło białoryb. Brały tak na białe jak i na czerwone robaki a przy odhaczaniu wręcz wymiotowały pinkami, którymi miały wypełnione żołądki. Bez pinek w zanęcie nigdy nie było podobnej sytuacji.
Przy połowach z lodowej tafli ochotka wabi wszystkie interesujące wędkarzy ryby w tym także okonie.
Do tego dochodzi jeszcze nęcenie pośrednie, kiedy nęcąc drobnicę, która nie jest bezpośrednim celem naszych połowów przywabiamy w dane miejsce drapieżniki, które z chęcią korzystają z nagromadzenia ofiar. Jest to troszkę skomplikowane i też wymaga czasu, ale jest to jednak jakaś forma nęcenia. :wink:

"Kobiety nie zmienisz. Możesz zmienić kobietę, ale to niczego nie zmienia." A.Poniedzielski.
"W czasie deszczu ryby mokną"Radowan Dragunov

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 19 listopada 2010, 19:07 
Forumowy Wyga

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
tiimi83 napisał(a):
większość wędkarzy łowi tak jak łowili i pewnie 10 lat temu.

Ja tak lowie i jestem z tego dumny :grin: , chociaz swego czasu próbowalem rożnych nowości, ale spowrotem wrocilem do stylu sprzed 10-15 lat, i powtorze; jestem z tego dumny :lol:

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 19 listopada 2010, 21:45 
Forumowy Wyga

Cytuj:
Nęcenie ryb drapieżnych jest skuteczne,

Nigdy tego nie kwestionowalem, oczywiście że tak, i nawet "kartoflami" czy "osypką" jak to u nas czasami robią żeby zwabić drobiazg i potem wsród niego wrzucisz żywca- napradę skuteczna metoda, z mojego doświadczenia wiem że jak kiedyś łowilem na "tyczke" i brania raptownie ustawały, rzucałem żywcówkę i 8na 10 miałem zaraz szczupaka :mrgreen:
.
morrum napisał(a):
Ale na plecioneczkę jednak łowisz a nie na żylicho 0,40 :P

Tam Morrum, lowie na plecionki, ale tylko na średnim i ciężkim spinie

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 19 listopada 2010, 22:14 
Zaawansowany Forumowicz

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Cytuj:
Trzeba pamiętać, że nęcąc takiego drapieżnika sama zanęta nie wystarczy, że musi być dużo mięska w niej.
Tyle Tiimi i tyle prawdy. Mięska.
Ta metoda, tak dobrze powiedziałem, metoda już była stosowana od jak tylko pamietam.
Po kolei. Nęcenie, mała ryba, większa i nadchodzi ten po mięsko szczupak, sum, sandacz i okoń. I nie zasługa w tym zanęty, pośrednio tak, ale odgłosy wydawane przez te małe. To jest ważne że skupiło się rybę a po nią przyszła większa mięsożerna, i nie powie mi nikt ze szczupak podejdzie do kartofla czy osypki. :wink: :grin:

Ostatnio edytowano Pt, 19 listopada 2010, 22:25 przez rudolf, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 19 listopada 2010, 22:23 
Forumowy Wyga

rudolf napisał(a):
oscypka

Nie oscypka, tylko "osypka" u nas swego czasu wiekszośc wedkarzy nęcilo osypką z kartoflami, osypka to pomielone ziarna zbóż i swego czasu główny pokarm świń, nikt nie robił specjalnie zanęty rybom, tylko świniom, i świniom zabierało sie żarcie ktorym tez nęciło sie ryby :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: So, 20 listopada 2010, 08:30 
Forumowy Wyga

Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy
maniek72 napisał(a):
Nie oscypka, tylko "osypka" u nas swego czasu wiekszośc wedkarzy nęcilo osypką z kartoflami

A jak to wabi w toni drobnicę, świetna baza rozpraszająca do zanęty ;)

Mi Okonie często trafiały się niegdyś jako przyłów podczas zasiadek na węgorza. Gruba rosówka była doskonałą przynętą na pasiaste rozbójniki.

Tytuł:
PostNapisane: So, 20 listopada 2010, 11:02 
Zaawansowany Forumowicz

Otrzymał podziękowań: 0 razy
rudolf napisał(a):
Ta metoda, tak dobrze powiedziałem, metoda już była stosowana od jak tylko pamietam.
Po kolei. Nęcenie, mała ryba, większa i nadchodzi ten po mięsko szczupak, sum, sandacz i okoń. I nie zasługa w tym zanęty, pośrednio tak, ale odgłosy wydawane przez te małe. To jest ważne że skupiło się rybę a po nią przyszła większa mięsożerna, i nie powie mi nikt ze szczupak podejdzie do kartofla czy osypki. :wink: :grin:

Rudolf widzę ze wiesz co mówisz to mi się podoba taka jest prawda masz racje ..

Tytuł:
PostNapisane: N, 21 listopada 2010, 18:09 
Forumowicz

Do połowu okoni jest lepsza zylka czy plecionka ? I czy te "cudeńko" :lol: spisało by sie do polowu tej o to ryby na spinning ?

Obrazek

Obrazek

Tylko mnie tu nie zabijcie smiechem :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: N, 21 listopada 2010, 19:22 
Forumowy Wyga

Domino napisał(a):
Do połowu okoni jest lepsza zylka czy plecionka ?

Zdecydowanie żyłka. Przy połowie okoni na żyłkę jest zdecydowanie mniej "spinek" niż z plecionki.

Domino napisał(a):
I czy te "cudeńko" :lol: spisało by sie do polowu tej o to ryby na spinning ?

Lubię takie stare klamoty :mrgreen: Skoro łowiono tym 20 czy więcej lat temu, to dlaczego dzisiejszym okoniom miało by to przeszkadzać? Jednak w tym kołowroteczku nie ma rolki kabłąka a jedynie wyprofilowany w uszko drut kabłąka. To najgorsze z możliwych rozwiązanie. Jeżeli na tym zagięciu zbierającym żyłkę, nazwijmy to wodziku, nie ma śladów starcia, rowka wyciętego przez żyłkę, to można trochę nim od biedy połowić, ale żyłką, w żadnym razie nie nawijaj na toto plecionki. Jeśli zaś jest już widoczny rowek to daruj sobie ten sprzęt - tylko zniszczy żyłkę, która pęknie w najmniej odpowiednim momencie. Chociaż prawdę mówiąc za kilkadziesiąt złotych znajdziesz niebo lepszy współczesny sprzęt, który nie będzie kaleczył żyłki i spełni swoje zadanie o wiele lepiej. Będzie też cichszy, szybszy, lżejszy i co najważniejsze trwalszy (przynajmniej jeśli chodzi o wspomniany wodzik).

"Kobiety nie zmienisz. Możesz zmienić kobietę, ale to niczego nie zmienia." A.Poniedzielski.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 listopada 2010, 12:06 
Forumowicz

Nie jest przetarty ten drucik. Tylko jeszcze sie zastanawiam nad kijem do tej "maszyny". :lol:
Jego mechanizm jest tak prosty ze dziecko 5 letnie bo go zlozylo :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 listopada 2010, 17:55 
Zaawansowany Forumowicz

lolo to na prawdę staruszek :mrgreen: :mrgreen: ale skoro chodzi to pewno będzie dawał rade , z tym tylko szkopułem ze jak będziesz stosował cienkie żyłeczki może być problem z przecieraniem się powierzchni żyłki a co za tym idzie ??? kilka wypadów i po żyłce , kiedyś jak został wyprodukowany stosowało się żyłki od 0.25 w zwyższ teraz raczej dożo cieńsze , jak widać na zdjęciu strasznie zwija linkę masakra nie wiem czy nie będziesz miał problemu z rzutami i czy nie będzie plątała się żyłka na szpuli....

Tytuł:
PostNapisane: So, 27 listopada 2010, 10:54 
Stażysta

mateusz napisał(a):
Najbardziej trzmyama sietej Pana Jacka, że okonie trą się w kwietniu, ale włoczykij dodał, że mogą się trzeć nawet do czerwca,więc połączyłem te informacje :razz:

W zasadzie okoń trze się w kwietniu. Może zahaczyć parę dni maja. Najlepsze brania okoni rozpoczynają się 8 - 12 maja. Sprawdzone. :neutral:

Tytuł:
PostNapisane: So, 27 listopada 2010, 14:42 
Zaawansowany Forumowicz

korab napisał(a):
mateusz napisał(a):
Najbardziej trzmyama sietej Pana Jacka, że okonie trą się w kwietniu, ale włoczykij dodał, że mogą się trzeć nawet do czerwca,więc połączyłem te informacje :razz:

W zasadzie okoń trze się w kwietniu. Może zahaczyć parę dni maja. Najlepsze brania okoni rozpoczynają się 8 - 12 maja. Sprawdzone. :neutral:

Tam jest taki dział jak przedstaw się - zapraszam :)
Co do tego co piszesz
Cytuj:
Najlepsze brania okoni rozpoczynają się 8 - 12 maja.
to wybacz ale skąd masz takie dokładne dane może się czegoś nauczę tylko opisz bardzo dokładnie. Dziękuję. :grin:

Tytuł: odpowiedź
PostNapisane: Pn, 29 listopada 2010, 21:18 
Stażysta

rudolf napisał(a):
korab napisał(a):
mateusz napisał(a):

Tam jest taki dział jak przedstaw się - zapraszam :)
Co do tego co piszesz
Cytuj:
Najlepsze brania okoni rozpoczynają się 8 - 12 maja.
to wybacz ale skąd masz takie dokładne dane może się czegoś nauczę tylko opisz bardzo dokładnie. Dziękuję. :grin:

Poprostu korab, czy to nie wystarczy? jakie przedstawianie się, nie kumam. Jeżeli coś złego w tym co napisałem to moge więcej nie pisać.
Jestem długoletnim wędkarzem województwa warmińsko-mazurskiego. I taki temat o okoniach mnie interesuje.Sporo ich poławiam w okresie zimowym.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 29 listopada 2010, 21:23 
Korab ;) chodzi o to że jest specjalny dział w którym możesz się przedstawić i coś o sobie powiedzieć ;) po co tak nerwowo reagujesz ;)
A też chętnie bym sie dowidział czemu akurat w te dni okoń ma najlepszą aktywność

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 29 listopada 2010, 21:32 
Forumowy Wyga

korab napisał(a):
Sporo ich poławiam w okresie zimowym.

W okresie zimowym?? , przciez najlepiej biorą;
korab napisał(a):
Najlepsze brania okoni rozpoczynają się 8 - 12 maja. Sprawdzone.

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 30 listopada 2010, 00:09 
Forumowy Wyga

Otrzymał podziękowań: 3 razy
Mnie najlepiej brały cały marzec i cały październik. Grube garbusy żarły tak że dziennie szło to w setki. W maju łowiłem sporo mniej.
A tych zimowych Mazur też jestem ciekawy. Mam fajną miejscówkę w Rucianem może kiedyś spróbuje.

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 30 listopada 2010, 06:31 
Zaawansowany Forumowicz

A ja Grzesiu w Wilkasach trochę dalej i to nie jedną. A tam okonie naprawdę to potęga. Ale przy samym pomoście jest sporo takich 25 a i trzydziestki się trafiają. Tych mniejszych poniżej 20 to jak piszesz setki. opuszczasz i wyjmujesz. :razz: :grin:
A tak w cudzysłowie,- Jak tylko pamiętam, bo i nie tylko ja, to okoń jest zawsze i wszędzie. Pora brań nie jest ograniczona data czy godzina a warunkami.
Pozdrawiam i czterdziestek życzę. :wink: :grin:

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 27 grudnia 2010, 14:59 
Stażysta

Witam jestem nowy. Ja też łowiłem piękne okonie przy samym pomoście i to na paproszki. Okoń faktycznie brał na wszystko ale przybojem była prawie przeźroczysta gumka z brokatem. Także życzę 40-stek.
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 19 kwietnia 2011, 19:41 
Stażysta

Witam, nie mam zapasowej szpuli do kołowrotka, chciał bym łowić szczupaki i okonie, ale nie da się tego zbytnio pogodzić, plecionka była by tym rozwiązaniem nie wiem po prostu czy nadaje się na okonia i szczupaka, moja kasa to 55 zł.
Proszę o szybką odpowiedź i polecenie jakiejś plecionki, czy w ogóle znajdę coś sensownego w tej cenie.

Pozdrawiam Michał :wink:

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 19 kwietnia 2011, 20:44 
Forumowy Wyga

Moim zdaniem okoń i plecionka nie idzie w parze. Okonie maja kruche pyszczki i przy holu na nierozciągliwej lince oraz mocniejszym kiju ( a przecież kij ma być tez pod szczupaki, uniwersalny) będzie duży odsetek spinek spowodowanych rozerwaniem okoniowego pyszczka podczas walki.

Na żyłkę 0,18-0,20 połowisz w miarę bezpiecznie nieduże szczupaki a jednocześnie będziesz miał w miarę komfortowe łowienie obrotówkami nr 2, gumkami od 5cm.
Jeżeli chcesz się nastawiać na typowe łowienie okoni na typowe małe okoniowe przynęty, to jednym zestawem tego nie ogarniesz. Ewentualnie możesz spróbować dokupić drugą szpulę.

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 19 kwietnia 2011, 20:45 
Forumowy Wyga

Otrzymał podziękowań: 3 razy
Okoń na plecionce to raczej niezbyt trafiony pomysł moim zdaniem. Możesz dać na końcu plecionki około metra lub więcej zwykłej żyłki i powinno być lepiej.
Za 55 zł sorki ale górnej półki mieć nie będziesz.
Ja mam rozwiązany ten problem w ten sposób że łowię na mocną 0,18. Daje swobodnie radę szczupakom do 70 cm a okonie się jej nie boją. Najczęściej łowię kijem do 18 gr więc 3gr okoniowe główki i 8gr szczupakowe latają na moim kiju jak tralala ;-)
Jeśli interesują cię tylko wielkie okonie można spróbować żyłkę 0,2...
Za 55 zł kupisz naprawdę mocną żyłkę

edit: tym razem się zgadzamy co do joty Morrum

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 19 kwietnia 2011, 20:53 
Forumowy Wyga

Ponczu, Gdybyś bardzo uparł się na plecionkę, to za tą kwotę może udało by Ci się kupić plecionkę Jaxona New Concept Line. To niezła plecionka, na pewno jedna z najlepszych jeśli nie najlepsza dostępna za te pieniążki. Ja mam ciemno zieloną , pisałem o niej kilka razy. Tylko w żadnym wypadku nie można w przypadku linek tej firmy patrzeć na ich deklarowaną "wytrzymałość" - fish up to, jedynie średnica jest podawana realnie i rzetelnie (przynajmniej w przypadku tej akurat plecionki). Ale tak jak pisze Grześ, lepiej kup dobrą żyłkę.

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 19 kwietnia 2011, 21:05 
Stażysta

Właśnie nie mam zapasowej szpuli, kupił bym żyłkę 0.18 szczupaki na j.czarnym łapie się przeważnie od 50cm do 60cm starczyła by 0.18 ?
okonie też łapie się na 5cm twistery, szczupaki tam biorą na 7.5-9cm rippery białe

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 19 kwietnia 2011, 21:07 
Forumowy Wyga

Ponczu napisał(a):
szczupaki na j.czarnym łapie się przeważnie od 50cm do 60cm starczyła by 0.18 ?

spokojniutko, bez wysiłku, dobra 18stka poradzi sobie z 90tką na niezarośniętym zbiorniku

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 291 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1