Wędkarski Świat

Forum
Teraz jest Pn, 26 października 2020, 05:03

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz, 2 stycznia 2020, 22:34 
Forumowy Wyga

Podziękował : 145 razy
Otrzymał podziękowań: 220 razy
Czyli...
Amur 80 - 75
Boleń 57 - 52
Brzana 50 - 45
Certa 35 - 30
Głowacica 70 - nie poszalejemy, bo to wymiar ochronny
Jaź 40 - 35
Karaś srebrzysty 35 - 30
Karaś pospolity 30 - 25
Karp 70 - i to.... 65.
Kleń 40 - 35
Krąp, Sapa, Rozpiór - 35 - 30
Leszcz 47 - 42
Lin 40 - 35
Lipień 35 - 30
Łosoś - 80 - 75 (*1)
Miętus 35 - 30
Okoń 30 - 25
Płoć 30 -25
Pstrąg potokowy 42 - 37
Pstr. Tęczowy 45 - 40
Sandacz 65 - 60
Sieja 40 - 35
Sum 100 - 90
Sumik karł. 30 - 25
Szczupak 65 - 60
Świnka 40 - 35
Tołpyga 75 - 70
Troć jeziorowa 60 - 55
Troć wędrowna 60 - 55(*1)
Węgorz 70 - 65
Wzdręga 30 -25

?

Hmmm. Argumenty Wasze do mnie trafiają ;)
Fajnie by było, gdyby inni, których tu jednak czasem widuję też wyrazili swoje zdanie.

A co sądzicie o mojej propozycji zgłoszeń ryb dwuśrodowiskowych łowionych w Bałtyku oraz ryb zza granicy?

Reszta Regulaminu pozostaje bez zmian?

Przy okazji chciałbym prosić Was o takie rozkładanie miarek rolowanych, by leżały w miarę napięte na w miarę płaskim i by nie było problemów z odczytaniem długości ryby ze zdjęcia - ooo przy okazji wywalmy lub znowelizujmy zapis o sztywnej miarce, którego prawie nikt nie przestrzega ;)

"Kobiety nie zmienisz. Możesz zmienić kobietę, ale to niczego nie zmienia." A.Poniedzielski.
"W czasie deszczu ryby mokną"Radowan Dragunov

PostNapisane: Pt, 3 stycznia 2020, 08:42 
Forumowicz

Podziękował : 32 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Nie wiem czy mój głos się liczy Ale popieram obniżenie progów :wink:

PostNapisane: Pt, 3 stycznia 2020, 09:30 
Forumowy Wyga

Każdego głos się liczy :)

"Kobiety nie zmienisz. Możesz zmienić kobietę, ale to niczego nie zmienia." A.Poniedzielski.

PostNapisane: Pt, 3 stycznia 2020, 11:13 
Forumowy Wyga

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy
Dopytam jeszcze o drugą kwestię która pamiętam że mnie zniechęciła do startu w ten zabawie czyli zdjęcie ryby z łowcą może to brzmi dziwnie ale nie mam buk fejsa , stronie od macanych telefonów i nigdy nie zrobiłem i nie zrobię sobie zdjęcia z ręki poprostu stara szkoła :) dlatego czy jest opcja wysyłania zdjęć jak dawniej z podpisaną miarką czy jakąś kartką czymś oznaczonym sygnaturą GP FWS 2020 + nick coś takiego bo raczej wszyscy uczestnicy się znają i nie sądzę żeby komuś za wszelką cenę zależało na wygranej nawet poprzez grę nie fer w końcu to tylko zabawa .

PostNapisane: Pt, 3 stycznia 2020, 12:47 
Site Admin

Podziękował : 89 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
To "zarządzenie" było chyba spowodowane uczestnikiem, który wysyłał zdjęcia znalezione w sieci jako swoje. Mysle jednak, że podpisana miarka, czy karteczka z nickiem rozwieje wątpliwości.
P.S. Spróbujmy zmienić zasady, zróbmy sobie rok próby. Jak po tym czasie okaże się, że niższe progi nie wpłynęły na zwiększenie popularności GP to będziemy kombinowac dalej.
P.S. Michał - nie wiem czy 2 tygodnie na uprawomocnienie nowych zasad to nie za długo. Dziś widziałem pod Legnicą zamarznięty staw, a skoro pod Legnicą złapało to co się może dziać na Podlasiu, Suwalszczyźnie... - zaraz mogą sie posypać okonie z pierwszego lodu :D

PostNapisane: Pt, 3 stycznia 2020, 14:55 
Forumowy Wyga

Dlatego na wstępie kilka postów wyżej wspomniałem by robić zdjęcia. Zawieszamy na ten czas wymóg zgłoszenia w ciągu tygodnia :)
Mateusz - nick na miarce i heja, mi to wystarczy zamiast gęby - wiem jak wyglądasz ;) kartka odpowiednia też wystarczy, ale wolę miarkę jakby co ;)

PostNapisane: N, 5 stycznia 2020, 12:08 
Forumowy Wyga

No to Was zasmucę. Zaproponowane obniżenie norm zgłoszeniowych nie przejdzie, niebawem zrobię korektę ;)

PostNapisane: N, 5 stycznia 2020, 12:34 
Forumowy Wyga

Podziękował : 38 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy
Myślę, że warto by było przy obniżaniu progów zgłoszeniowych (te na mniejszą ilość puntów) powinno się uwzględnić roczny przyrost danego gatunku. Inaczej wygląda przyrost roczny szczupaka a inaczej okonia.
Równe traktowanie tych gatunków nie jest właściwe moim zdaniem.

PostNapisane: N, 5 stycznia 2020, 12:40 
Forumowy Wyga

Michał czyżby w jakimś okręgu wymiar był wyższy niż proponowany próg ?
teraz ile okręgów tyle regulaminów .

PostNapisane: Pn, 6 stycznia 2020, 00:17 
Forumowy Wyga

Jacku, troszkę pod Twoją opinię - bo nie bez racji jesteś - ale to prawdę mówiąc przypadkiem ;)

Otóż - gdyby zastosować powyższe, to kilka rybek miałoby w dolnych granicach nowych norm punktację ... ujemną! Choćby płoć - skoro za "stary próg" 30cm jest 100pkt a za 1cm 30, to za minimalną rybkę 25cm byłoby ... 100 - 5×30 = ... -50pkt ;) no przypał trochę :D

Dlatego postanowiłem ten minimalny wymiar obniżyć tak jak zarzuciłem wcześniej, o około 10%. Mimo wszystko są dwa gatunki problematyczne - certa i troć jeziorowa. W przypadku Certy, której centymetr długości "wart jest" 25pkt, obniżenie z 35cm na 31 (zaokrąglenie na plus) sprawi, że to 31 będzie warte ... 0. Dlatego 32 wydaje się lepsze jako wymiar minimalny.
Gorszy problem jest z trocią jeziorową. Obniżenie wymiaru minimalnego o 6 cm z progu 60 (tu z 10%nie ma problemu) da 54. Tyle, że 20pkt za 1 cm daje wynik ujemny. Dlatego proponuję podniesienie tego minimum dla troci jeziorowej (i bliźniaczej wędrownej, bo czemu nie skoro ta druga w sumie większa), a że 60 - 5×20 =0, swego rodzaju wyjątkiem zamiast 0 dawać za to minimum 10pkt.
Ryb obu gatunków jak na lekarstwo, wiec myślę, że problemów nie będzie.
Analogicznie szczupak i sandacz zostają przy 60cm. 58 to byłoby ... no słabo ;)
Mateusz natomiast ma rację w przypadku lipienia. W moim okręgu wymiar ochronny to 33cm, więc mimo, że z 10%owym upustem minimum wychodzi 31, to chcąc nie chcac muszę zaproponować właśnie 33cm. jako miminalny wymiar zgłaszanych lipieni. No i prośba do Was - jeśli którekolwiek z zakładanych minimów są niższe niż obowiązujące w Waszych okręgach wymiary ochronne dajcie znać., skorygować zawsze można.
Tak więc po kolejnej korekcie próg (stary i stały), - nowe minimum zgłoszeniowe -- punkty za cm ryby (stałe) :

Amur 80 - 72 --10
Boleń 57 - 51 -- 10
Brzana 50 - 45 -- 10
Certa 35 - 32 -- 25
Głowacica 70 - 70 --10
Jaź 40 - 36 -- 20
Karaś srebrzysty 35 - 31 -- 20
Karaś pospolity 30 - 27 --20
Karp 70 - 63 -- 10
Kleń 40 - 36 --15
Krąp, Sapa, Rozpiór - 35 - 31 -- 15
Leszcz 47 - 42 --15
Lin 40 - 36 -- 20
Lipień 35 - 33 -- 20
Łosoś - 80 - 72 -- 10(*1)
Miętus 35 - 31 -- 15
Okoń 30 - 27 -- 20
Płoć 30 -27 -- 30
Pstrąg potokowy 42 - 37 -- 15
Pstr. Tęczowy 45 - 40 -- 15
Sandacz 65 - 60 -- 10
Sieja 40 - 36 -- 20
Sum 100 - 90 -- 5
Sumik karł. 30 - 27 -- 20
Szczupak 65 - 60 -- 5
Świnka 40 - 36 -- 20
Tołpyga 75 - 70 -- 8
Troć jeziorowa 60 - 55 -- 20
Troć wędrowna 60 - 55 -- 10(*1)
Węgorz 70 - 63 -- 10
Wzdręga 30 -27 -- 30

Jakieś uwagi, sugestie, propozycje? :)

PostNapisane: Pn, 6 stycznia 2020, 11:42 
Forumowicz

Podziękował : 19 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy
Ja bym się w ogóle zastanowił czy wprowadzać te ujemne punkty, bo szkoda męczyć rybę za którą dostałbym 10 czy 30 punktów, gdzie za inne można spokojnie około 400 dostać.

PostNapisane: Pn, 6 stycznia 2020, 11:52 
Forumowy Wyga

Nie rozumiem za bardzo idei tej ujemnej punktacji
czy nie można normalnie obniżyć tylko progów a reszta bez zmian

PostNapisane: Pn, 6 stycznia 2020, 14:48 
Site Admin

zamela napisał(a):
Nie rozumiem za bardzo idei tej ujemnej punktacji
czy nie można normalnie obniżyć tylko progów a reszta bez zmian

Myślałem, że w ten sposób Michał chce promować większe ryby, ale teraz to sobie policzyłem i stwierdzam że:
System z odejmowaniem punktów - okoń 27cm - 40pkt; okoń 37cm - 240pkt.
Propozycja Zemeli - okoń 27cm - 100pkt; okoń 37cm - 300pkt.
W obu przypadkach różnica na tym samym poziomie 200pkt. (wzór ten sam, więc dotyczy wszystkich adekwatnych długości). W związku z powyższym nie ma znaczenia, czy będziemy odejmować, czy obniżymy progi. Różnice takie same tylko więcej działań przy odejmowaniu :)

PostNapisane: Pn, 6 stycznia 2020, 15:04 
Forumowicz

Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 51 razy
1. Zdjęcie z miarką:
Jak najbardziej jestem za tym, żeby w wyjątkowych przypadkach nie było konieczne robienie sobie zdjęcia z rybą, ale pomijając już kwestie uczciwości i zabawy fair play, to dużo ciekawsze są zdjęcia z łowcą niż z miarką, gdzie nie ma żadnej perspektywy i nie widać za bardzo jaką rybę zgłasza uczestnik;
2. Progi:
Jeśli ma to się przyczynić do większej aktywności w GPFWŚ to jestem za wprowadzeniem proponowanej przez Michała zmiany.
3. Wszechstronny wędkarz:
Dalej jestem za premiowanie wędkarza, który będzie łowił ryby różnych gatunków i to nie dlatego, żeby wyrównać szanse.
4. Nagrody:
W tym przypadku mam pomysł, aby stworzyć osobny temat, w którym każdy chętny (uczestnik, redakcja, forumowicz czy osoba postronna) mógłby dorzucić coś do puli nagród za odpowiednie osiągnięcie w GP bieżącego sezonu. Takie fanty mogły by być wysyłane do np. morruma, który na koniec zawodów by rozesłał je do zwycięzców. Sam z chęcią bym dołożył jakieś drobiazgi od siebie np. wobler taki i tak za najdłuższa rybę zawodów, albo paczka gum za pierwsze miejsce, czy wabik własnego autorstwa za złowienie największej ilości różnorodnych gatunków itp itd. Temat pod dyskusje.

PostNapisane: Pn, 6 stycznia 2020, 15:48 
Forumowy Wyga

Mateusz, z grubsza chodzi o to, by za drobiazg było mało punktów, a za ryby większe dużo - psychologia.
Niektórzy - czyt. siedzący nad zgłoszeniami, mają po 5 latach w głowie punktację i progi. Wprowadzone w ten sposób zmiany nie mącą im tego. Obniżenie progów pozornie by uprościło zasady, praktycznie utrudniło / spowolniło ocenianie i punktowanie.
Jungu - nie zastanawiaj się, łów te za spokojnie 400 i już. A poważnie, to proste obniżenie progów - do proponowanych poziomów- spowoduje, iż za takiego minimalnego jazia 36cm dostaniesz 100pkt (zamiast 20), a za jazia 58 odpowiednio 940 (zamiast 860) czyli różnicy niby nie ma -i tu i tu 80pkt, lecz gdy weźmiemy pod uwagę to, iż przy mojej propozycji 5 jazików po 36cm daje dopiero 100 pkt - czyli tyle co za fajnego już czterdziestaka (próg). Przy zwykłym obniżeniu progów byłoby to odpowiednio 500 punktów za 5 stykowych, minimalnych jazików a 180 za fajnego czterdziestaka.
O tym właśnie pisał Harvester, że takie rozwiązanie (odejmowanie od progu) zwiększyć może liczbę zgłoszeń i uczestników a jednocześnie nie spowoduje raczej sytuacji, że ktoś namiesza bardzo zgłaszając tylko małe ryby.
Byłem, jestem i zapewne będę zwolennikiem premiowania nie ilości a jakości, stąd takie propozycje z mojej strony, nie jestem jednak ani wyrocznią ani Administratorem, nie musi być po mojemu.

P.S. Zanim napisałem posta swoje dopisał Grzesiek i Maciek. Na Grześka posta to odpisałem chyba w słowach skierowanych do Jungu, niby tak samo a jednak inaczej.
Maćku.... masz jakiś konkretny i w miarę sprawiedliwy sposób premiowania multigatunkowców? Jestem ciekaw, bo ogólnie też szanuję bardziej kolegów uniwersalnych niż mistrzów jednej wody i jednego gatunku.
Co do nagród... mam kilka uwag, jestem lekko przeciw. Ale długo by opowiadać.

Starsi stażem uczestnicy może pamiętają jakie były początki Ligi. Progi, przedziały, mnożniki... Wprowadzenie progów za 100pkt i dopasowanej do gatunku punktacji za centymetr było rewolucją i pozwoliło na uproszczenie zasad przy zachowaniu pewnej sprawiedliwości przy punktowaniu ryb różnych gatunków. Zwyczajne obniżenie progów by tą sprawiedliwość zachwiało. Moim zdaniem.

PostNapisane: Pn, 6 stycznia 2020, 17:25 
Site Admin

morrum napisał(a):
lecz gdy weźmiemy pod uwagę to, iż przy mojej propozycji 5 jazików po 36cm daje dopiero 100 pkt - czyli tyle co za fajnego już czterdziestaka (próg). Przy zwykłym obniżeniu progów byłoby to odpowiednio 500 punktów za 5 stykowych, minimalnych jazików a 180 za fajnego czterdziestaka.

To do mnie przemawia.

PostNapisane: Pn, 6 stycznia 2020, 19:51 
Forumowicz

Do mnie niby też, tylko jest właśnie to "ale" - mianowicie rybność naszych wód! Na moich wodach bardzo ciężko o wymiarową rybę, przeważnie wszystko co "wygląda" już na wymiar (a niekoniecznie ma) dostaje w czajnik. Szczupaki ok. 80+ trafiają bardzo rzadko co od razu owiane jest okoliczną legendą. Dlatego żeby móc trochę powalczyć na GP musiałbym na okrągło zgłaszać same ledwo wymiarki... no chyba że skupię się tylko na jednym zbiorniku i jednym gatunku (boleniu) bo wtedy bym był w stanie powalczyć. Tylko wtedy będzie jak napisał Wareg - będzie specjalizacja.

PostNapisane: Pn, 6 stycznia 2020, 20:59 
Forumowy Wyga

Jungu, co by Ci napisać. ... Zmień nastawienie. Naginamy nieco zasady, by więcej osób wzięło udział w ZABAWIE i zgłosiło więcej ryb. To nie jest konkurs kto jest lepszym wędkarzem, bo taki nie ma sensu na różnych łowiskach i w różnym czasie. Wędkarze mający pod nosem fajne łowiska i spore możliwości czasowe nie pozostawiają złudzeń tym którzy mieszkają z dala od fajnej, rybnej wody a do tego mają dużo obowiązków zawodowych i rodzinnych. Między innymi dlatego jestem przeciwny nagrodom dla "najlepszych". Mam inne pomysły, ale to może kiedy indziej.
Ze swojej strony moge Cię zapewnić, że bardzo miło mi będzie powitać Cię w temacie "Zgłoszenia 2020" bez względu na to, czy złowisz płotkę na 20 pkt, czy bolenia na 600 :) tak jak i każdego "nowego" uczestnika.
Aha - pamiętajcie, że jeśli macie zdjęcie z Waszą twarzą, której z jakichkolwiek powodów nie chcecie pokazywać, śmiało możecie wysyłać zdjęcia do mnie na priv, maila czy MMSem - numer zainteresowanym zawsze podaję na priv, bo czemu nie, a po ocenie autentyczności zdjęcie wykasuję bez publikacji.

PostNapisane: Wt, 7 stycznia 2020, 10:18 
Forumowicz

Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 51 razy
morrum napisał(a):
Maćku.... masz jakiś konkretny i w miarę sprawiedliwy sposób premiowania multigatunkowców? Jestem ciekaw, bo ogólnie też szanuję bardziej kolegów uniwersalnych niż mistrzów jednej wody i jednego gatunku.
Co do nagród... mam kilka uwag, jestem lekko przeciw. Ale długo by opowiadać.

Wspominałem o tym kilka postów wyżej, żeby za każdy nowy gatunek spośród ryb zgłoszonym przez danego uczestnika dodać jednorazowo dajmy na to 500 pkt. Niestety oprócz Twojego sprzeciwu nikt więcej się nie wypowiedział i w sumie propozycja przeszła bez echa.

Co do nagród...jeśli chcemy skusić nowe osoby do uczestnictwa przydałby się jakiś wabik, można by porozmawiać z Arturem czy na start od redakcji można by wynegocjować jakieś czapeczki, kalendarze. A pule nagród można by w trakcie sezonu poszerzać o kolejne fanty, wzorem wielu aktualnych zawodów towarzysko-komercyjnych tylko w naszym przypadku na wiele mniejszą skalę.

PostNapisane: Wt, 7 stycznia 2020, 10:27 
Forumowy Wyga

A.D.1 - czyli takie 500+ ... ogólnie jestem przeciwnikiem programu w obecnej formie ... bez przesady, 100, max 200pkt. Moim zdaniem. Albo przyznać premie kolejno 750, 500, 300, 200, 150, 100... za największą liczbę gatunków, ale to przy podsumowaniu dopiero. Hmm?

A.D. 2 - jestem przeciw - będą nagrody, do tego oficjalne, będzie ryzyko kombinacji i skończy się zabawa. Luźne zawody na zlocie jak najbardziej, ale w Lidze... nie chcę znów cyrków z rozdawaczami miarek/kartek z nickiem i mistrzami fotoszopa.
Drobne fanty-niespodzianki, jasne, nie ma problemu, ale nie oficjalne nagrody.

PostNapisane: Wt, 7 stycznia 2020, 20:07 
Forumowicz

A co z rybami które mają górny wymiar ochronny? U mnie w kole okoń ma 40, szczupak i sandacz 80cm? W świetle przepisów ryba bez zbędnej zwłoki powinna trafić do wody.

PostNapisane: Wt, 7 stycznia 2020, 23:02 
Forumowy Wyga

O ile ryba mała, niewymiarowa, objęta ochroną w świetle przepisów krajowych musi bez zwłoki zostać wypuszczona, o tyle okaz "nadwymiarowy", którego zabrać już nie wolno z uwagi na obostrzenia okręgowe (nie kołowe, koło nie ma osobowości prawnej), jest trofeum, które sfotografować jak najbardziej możesz. Musi być to jednak w granicach rozsądku (nie sesje trwające kwadrans ) a ryba musi zostać wypuszczona.

Górne wymiary ochronne zostały wprowadzone byśmy mogli łowić duże ryby więcej niż raz, jak również po to, by wprowadzić ochronę naturalnego stada tarłowego. Wędkując świadomie i celowo staramy się unikać łowienia ryb niewymiarowych, fakt ich złowienia nie jest zazwyczaj niczym innym jak przyłowem, wypadkiem przy pracy. Chwalenie się złowieniem niewymiarka nie jest niczym chwalebnym i jego jak najszybsze uwolnienie jest tak logiczne jak i rozsądne (pomijam sytuacje gdy młody wędkarz złowi np. pierwszego w życiu szczupaka albo złowimy rybę niezwykle rzadką w danej wodzie i chcemy to udokumentować - rozumiem to i uważam, że można wówczas przymknąć oko na nie trzymanie się sztywno przepisów przy założeniu jednak, że finał, czyli żywa ryba w wodzie, jest jednakowy). Nie sądzę, by CELOWE łowienie ryb niewymiarowych czy chronionych z innego powodu - okres ochronny, ochrona gatunkowa i inne zakazy - komukolwiek normalnemu wydawało się etyczne. Lecz nastawianie się na okazy, również okazy objęte ochroną przez "widełki" nie jest niczym nieetycznym, to jest naturalne i stanowi swego rodzaju kwintesencję naszej pasji. Górne wymiary wprowadza się, niestety jeszcze nie wszędzie, by te okazy wracały do wody. By jedynym akceptowalnym, etycznym trofeum było właśnie zdjęcie z rybą i związane z nim wspomnienia z połowu a nie zasuszony łeb na ścianie i słoiki z rybą w occie w spiżarni. :wink:
W RAPR, a być może i w Ustawie hmmm., w przypadku ryb objętych ochroną gatunkową, okresem ochronnym czy niewymiarowych użyte są słowa "zakaz połowu" - moim zdaniem sformułowanie nieprecyzyjne i mylące. Zakaz może obejmować okres czasu, miejsce czy metody/przynęty zakazane a nie łowione gatunki w sytuacji, gdy w wielu przypadkach to prawie że loteria co nam weźmie. Szczęśliwszy byłby zapis "zakaz celowego połowu". No ale gdy się już stanie i zakazana ryba zawiśnie na haku trzeba ją potraktować tak a nie inaczej - jak najszybciej zwrócić jej wolność.
Jednak w przypadku górnego wymiaru ochronnego nie ma (chyba?) mowy o zakazie połowu a jest zapis o NAKAZIE wypuszczenia ryby, co po szybkich kilku fotkach robimy ;)

PostNapisane: Pn, 13 stycznia 2020, 13:14 
Site Admin

Michał dawaj te nowe zasady, bo opłaciłem składki i chcę jechać na ryby, a nie wiem co mam fotografować, a czego nie :D

PostNapisane: Pn, 13 stycznia 2020, 14:43 
Forumowy Wyga

Jak ma wymiar to cykaj :D

Wieczorem jak młody zaśnie a będę mieć siły) zbiorę to wszystko w kupę i dam temat z nowym regulaminem ( postaram się przy okazji progów i punktów za cm dopisać też aktualne progi medalowe WŚ, żeby łatwiej podliczać ;) ).
Do tego czasu, znaczy do publikacji możecie jeszcze swoje wnioski i propozycje przedstawiać ;)

PostNapisane: Wt, 14 stycznia 2020, 15:18 
Forumowy Wyga

Adzio napisał(a):
Jeśli dobrze zrozumiałem to za Bolka 55cm dostanę 80pkt?

Tak, dobrze zrozumiałeś.
Adaś, to jest temat do dyskusji. W sensie miejsce, już wstawiłem blokadę w regulamin.
Jak wszystko ogarnę, to pod regulaminem podam przykłady, żeby każdy zdezorientowany zmianami mógł załapać.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1