Wędkarski Świat

Forum
Teraz jest Cz, 21 marca 2019, 21:02

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Slider
PostNapisane: Wt, 1 września 2009, 13:35 
Stażysta

Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Od kilku wypraw męczę się by coś złowic na sliderki salmo- mam dwa tonące okonia 7 cm i płoć 10 cm, próbowałem różnych technik, najczęściej jedno, dwa mega dynamiczne podciągnięcie korbką- przerwa 3, 4 sekundy i tak w kółko. Sliderki po rzucie opuszczam na dno. Już jestem załamany, że to przynęty nie dla mnie, a tak pięknie pracują hihihi. Efekty ogólnie z drapieżnikiem w tym miesiącu są słabe, a myślałem że slider to będzie właśnie to. Łowie kijkiem 30 g cormorana. Jakie są wasze doświadczenia? Łowie w jeziorze, głebokość łowienia od 1 do 7 metrów z łodzi. Cel to oczywiście szczupak

Ostatnio edytowano Wt, 20 lipca 2010, 11:22 przez kolay, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 1 września 2009, 14:01 
Zaawansowany Forumowicz

Podziękował : 2 razy
Moje doswiadczenia z woblerami Salmo sa takie ze dziela sie one na dwie grupy. Super lowne i super przereklamowane. Slider lapie sie do tej drugiej grupy :cool:.

A tak powaznie to masz za slaby blank. Tonaca 10ka wazy prawie 50gr. Optymalny bedzie blank do 60gr i dlugosci do 2.10. Najlepiej z pazurem i multikiem ale oczywiscie da sie tez na zwyklym spiningu ze zwyklym mlynkiem.

Nie ma jednej techniki prowadzenia. Ja podciagam przynete szczytowka a multikiem wybieram luz. Jesli akwen ma do 7m to przerwy w prowadzeniu sa jak najbardziej wskazane. Lepsze efekty daje szarpane prowadzenie niz jednostajne zwijanie kolowrotkiem bo Slider zeby lowil musi uciekac na boki. Im bardziej i gwaltowniej tym lepiej.

Jak juz ci sie znudzi jerkowanie spinningiem to zaloz Pike'a na tego Kormoran do 30 gr, zarzuc blizej trzcin lub gorek i zaczniesz lowic.

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 1 września 2009, 14:04 
Forumowy Wyga

Otrzymał podziękowań: 3 razy
Przyneta ladna i ladnie pracuje. Nie lowie nimi czesto ale....
Ja prowadze podobnie do podbic sandaczowych. 1 lub dwa dosc krotkie (kolo 20-30 cm) pociagniecia z przerwami. Zasada jest taka ze im mniej przewidywalnie prowadzisz tym czestsze sa brania (moje doswiadczenia).
Z reguly wyglada to tak:
2 2 2 1 2 2 1 1 2 1 2 1 2 2 2 1 2 z roznymi dlugosciami przerw (1-3s).
Moim zdaniem slider ma udawac chora rybke wiec po obserwacji dogorywajacych rybek stwierdzilem ze takie krotkie pociagniecia sa lepsze. Nie znaczy to ze nie probowalem inaczej.
Jesli zeruja to nie ma znaczenia. Jesli nie zeruja to musisz mu podstawic pod pysk cos bardzo chorego latwego do upolowania...

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 1 września 2009, 17:33 
Dla mnie slider nie jest przereklamowany z zależy to od wędkarza, czy mu się przynęta podoba czy nie, przekłada się to na łowienie. Każdy przecież ma swoje ulubione przynęty. Np. u mnie slider w rozmiarach 10 i 12 otworzyły mi wodę, miałem chociaż jedno branie na dzień, zawsze się coś trafiło. Dla mnie jerking to lekarstwo na martwą wodę, lecz nie zawsze...

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 22 września 2009, 13:26 
Stażysta

Slider Salmo to świetna przynęta. Używałem 7 pływającej w kolorach płoci. naprawdę rewelacja.
Prowadziłem zarówna jak "należy" tzn krótki, sztywny kij i podszarpywanie, długie pociągnięcia jak i na zwykłym kiju po prostu zwijanie. Łowiłem i ja i koledzy na rózne sposoby i wszyscy mieliśmy b.dobre wyniki, oczywiście na płytkiej wodzie. Nawet trollingowałem na płyciznach i też przyzwoite wyniki.
Problem to to że jak masz sztywny zestaw ( wedka do dżerków, plecionka) to ryby spadają.

pozdr

Tytuł:
PostNapisane: So, 26 września 2009, 12:44 
Forumowicz

Krótki 1,80-1,90 dość sztywny kij,najlepiej multik.Krótkie szarpnięcia,dobrze jest też jak postoi na wodzie{wersja floating}często właśnie w spoczynku następuje atak i zaraz po przy pierwszym poderwaniu.7mki no łowiłem na te maleństwa ale lepsze są 10-12stki chyba że chcesz mieć przyłowy w postaci grubszych okoni lub "telesforków".

Załączniki:
OKONIE NA SLIDERA (4).JPG
OKONIE NA SLIDERA (4).JPG [ 247.25 KiB | Przeglądane 14039 razy ]
OKONIE NA SLIDERA (1).JPG
OKONIE NA SLIDERA (1).JPG [ 283.87 KiB | Przeglądane 14151 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: So, 26 września 2009, 20:18 
Forumowicz

Grzes D. napisał(a):
Tomy, yyyy przepraszam ale co to sa telesforki?

"Telesforki"to małe szczupaczki. :grin:

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 2 października 2009, 09:14 
Stażysta

Okonie też łowiłem na 7, ale "trafiałem" jesienią zwłaszcza 5-6 kg szczupaki. Dlatego łowie na 7. Poza tym jest lekka i nie trzeba brać 2 kijów jak chce się na różne przynęty łowić.
A ubaw jest jak slidera atakuje okoń 15cm albo szczupak 25 cm.
Tommy a jaka jest różnica między multi a "normalnym" kołowrotkiem przy jerku?
Pozdr

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 2 października 2009, 09:36 
Ja jerkuje stałoszpulowcem i multikiem i szczególnych różnic nie widzę. Jednak moim ulubionym kijem jest Dragon 1,85m pod stałą szpulę :mrgreen:

Może jedną różnicę wyczuwam u siebie - uniwersalność stosowania, m.in. rzuty. Z multikiem mogą być problemy w niektórych pozycjach, przy stałoszpulowcu tego nie widzę.

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 7 października 2009, 09:54 
Stażysta

Slider jest przynętą, jak każda inna: na jednym łowisku o danej porze roku w danych okolicznościach się sprawdza, a na innym nie.
To prawda, co napisał Andrew o wędce, ale mam znajomego, który ma tylko jeden kij, Team Dragona 2.7m do 25g wyrzutu, a że jest zakochany w Sliderze łowi na niego dziesiątką i to skutecznie.
Krótka, sztywna wędka pozwala prowadzić Slidera tak, jak chcesz; długą i niezbyt sztywną - wyłącznie dość łagodnie, ale ja na przykład więcej brań miałem na dość łagodne prowadzenie.
Ten szczupaczek ze zdjęcia - sześćdziesiątka - był złowiony tam, gdzie było 10m głębokości. Prowadziłem niezbyt agresywnie szarpiąc szczytówką i wziął tuż pod powierzchnią.
Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 7 października 2009, 10:07 
TD są sztywniejsze zatem nawet dłuższym kijem można sobie poradzić z jerkiem (jeżeli mówimy o typowym prowadzeniu tej przynęty). Każdy łowi jak lubi, ja 7kami łowię kijem 2,4m. Do większych modeli wolę zastosować już zwykły krótki kij jerkowy.

Teraz wychodzą modele 5 i 6cm zatem dla każdego coś się znajdzie. Ale uważam, że 10tka to żyjąca legenda :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 7 października 2009, 16:57 
Stażysta

keta napisał(a):
TD są sztywniejsze zatem nawet dłuższym kijem można sobie poradzić z jerkiem (jeżeli mówimy o typowym prowadzeniu tej przynęty).

Wiem, że są sztywniejsze, bo mam kilka TD - chyba cztery czy pięć, między innymi tego 2.7m do 25, ale łowię tylko na uwidocznionego na zdjęciu - i rzeczywiście można sobie poradzić, ale nie da się robić ze Sliderem 10 wszystkiego, co ten potrafi. Na siódemkę Slidera już nie łowię, ale gdy to robiłem używałem TD 2.4m do 42g lub 2.1m do 35.
Na marginesie: bardzo polecam tę serię tym, którzy nie chcą wydać majątku, a chcą mieć dobry kij.

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 7 października 2009, 17:59 
Mówiąc o pracy Slider'a - można z niego wyczarować różne tricki. Z tego co ja robię to oprócz glidingu (ślizgania się lewo - prawo) może "obracaś główką" w miejscu, kłaść się na boku, obracać się wokół własnej osi... Na ile są skuteczne (szczególnie dwie ostatnie pozycje) tego nie wiem, trzeba spytać ryb...

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 19 lipca 2010, 12:30 
Stażysta

Ja chciałbym złowic szczupaka na slidera,ale mogę łowic tylko z brzegu.Na internecie naczytałem się że najlepeiej z łódki nim łowic ale coś mnie bardzo do niego ciągnie żeby go kupic,ale niewiem czy się opłaca?Mam też na celu duże przynęty gumowe 18 cm,15 cm,17 cm żeby skusic szczupaka dużego.Łowił ktoś takimi przynętami?

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 19 lipca 2010, 13:21 
Forumowicz

MISIEK222 Sliderem możesz spokojnie łowić z brzegu,ważne by występował drapieżnik w zasięgu rzutu.Jedyne co mogę Ci doradzić to raczej krótki i sztywny kij do tego typu przynęty-mocno ułatwia prowadzenie.Prowadzisz krótkimi szarpnięciami i od razu Ci piszę nie muszą one być wykonywane szczytówką skierowaną w dół,może być na boki,do góry itd.i jest skutecznie.

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 20 lipca 2010, 09:32 
Stażysta

Kupię 7 cm slidera i wypróbuje,do tego duże gumy i zobaczymy.Mam jeszcze pytanie:CZy slider tonący prowadzę tak jak chcę i czy on tylko pracuje pod wodą?oraz Czy slider pływający będzie mógł pracowac na powierzchni wody?

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 11 sierpnia 2010, 11:57 
Stażysta

Temat łowienia na Slidery jest bardzo ciekawy. Osobiście próbuje tego za pomoca tradycyjnego spinningu. Efekty jakieś tam są. Moja technika - bardzo delikatne podszarpywanie szczytówką (ciągłe) z jednoczesnym zwijaniem liki. Łowię na plecionkę ale ma to też swoje wady - ryby potrafią zejść zaraz po braniu. Najlepsze mam efekty na imitację okonia

Tytuł:
PostNapisane: So, 14 sierpnia 2010, 20:10 
Stażysta

Jak się spisuje Slider jako przynęta na dużą rzekę np. taką jak Odra?
Pragnę zaznaczyć że chodzi o łowienie z brzegu.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia ???

Tytuł:
PostNapisane: So, 14 sierpnia 2010, 22:09 
Zaawansowany Forumowicz

Podziękował : 2 razy
Tonaca siodemka sprawdza sie na duzych rzekach. Prowadzona pod prad lubia buzanskie szczupaki a i bolenie tez nie nie gardza czasami :grin: RSH to killer kolor jest. Na starorzeczach tez powinna dac rade. Z brzegu nie jest lawo nia lowic ale da rade ze szczytowka do dolu.

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 4 października 2013, 18:29 
Stażysta

A co koledzy myślicie o takim kijku i sliderach 7 i 10
Eternum Speedy Jerk 180/100

nie wklejamy linków komercyjnych

Ostatnio edytowano Pt, 4 października 2013, 19:03 przez pontonss, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So, 5 października 2013, 10:09 
Stażysta

Przepraszam z pośpiechu wklejiłem, a co myślicie o takim kijku 30-100 cw 180 cm i tu mam zagwozdkę czy będzie on ok do sliderów 10 i 7 oraz jaką plecionkę nawinąć. Tutaj Witam i przywitam się w stosownym dziale

Strefa czasowa: UTC + 1