Wędkarski Świat

Forum
Teraz jest N, 31 maja 2020, 12:26

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr, 26 października 2011, 19:36 
Stażysta

Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Ja obecnie coraz rzadziej łowie bolenie ,złowiłem ich jednak tyle że nudzi się już to ,chyba dla potrafiącego łowić rapy najprostsza ryba do złowienia ,jednak dla kogoś kto stawia pierwsze kroki w spiningu wydaje się nie do przechytrzenia . Nieprawdą jest że trzeba się specjalnie kryć wystarczy uklejopodobna guma na główce 10 gr w kolorze perły i o bardzo oszczędnej pracy lub nawet przy wolnym prowadzeniu zupełnie bez pracy ,do tego szybkie prowadzenie pod powierzcznią no i ten nos gdzie rzucić i jak poprowadzić gume . Ten nos zaczyna działać po kilkunastu złowionych rybach . Obecnie na wiśle latem łatwiej złowić 5 boleni niż choćby 1 drapieżnika innego gatunku.

Tytuł:
PostNapisane: So, 5 listopada 2011, 14:39 
Stażysta

Specjalistą boleniowym nie jestem i przyznam szczerze, że nie szukam nawet tej ryby, bo zawsze była i jest dla mnie rybą bardzo ciężko dostępną. Ostatnio jednak "udało" mi się ustrzelić bolka na Łynie (warmińsko-mazurskie) na sprzęt wybitnie pancerny. Tego dnia pojechałem nad rzekę porzucać w ramach testu nowym kijem shimano vengeance 7-21g 2,70m. Zestaw całościowo był pancerny: w/w kij okazał się ciężki i całkiem sztywny jak na swój c.w., kołowrotek dragon maxima, jakaś stara żyłka mikado UV do niespełna 9kg, przypon stalowy 20cm (!) i tania, dosyć ciężka obrotówka spinnexa typu aglia z naklejonym srebrno-czerwonym hologramem (rozm. 5 - szczupakowa).
Pierwszy rzut - bez wyczucia wielkiego kijka z długim dolnikiem (wcześniej łapałem najczęściej z łódki kijami 2,10 albo 2,40), oddany został w drzewo. Drugi już w łowisko. I tak: po uderzeniu blachy w wodę, szybkie zamknięcie kabłąka, trzy obroty korbką i uderzenie! To pierwszy taki boleń w moim życiu - wcześniej łapałem tylko maleństwa jak na zdjęciach kolegów na poprzedniej stronie. Hol ryby, przy takim sprzęcie to żadna finezja - mam po wszystkim miałem wyrzuty sumienia, że była to zwykła siłowa walka. Rybka miała 56cm i niespełna 2kg wagi. Była mocno objedzona.

Podsumowując - wydaje mi się, że przy łapaniu bolków liczy się najbardziej trafne dobranie łowiska. Po wszystkim widziałem tam jeszcze kilka ataków bolenia, ale już nie udało się złapać innego okazu. W moim wypadku było to więcej szczęścia niż rozumu i dokładnego planowania połowu. Ale da się... :)
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: So, 5 listopada 2011, 20:38 
Stażysta

Przyłowy w postaci bolków się zdarzają .W łowieniu istotnych jest kilka kwesti na pewno łowisko a nawet istotniejsze miejsce w łowisku np w wiśle w nurcie żaden problem złowić bolenia ale kilka metrów w bok w zastoisku jest to niesłychanie trudne pomimo że tam są i żerują . Druga sprawa to przynęta i tu króluje guma ale nie byle jaka , najlepsze są te z twardszej gumy o drobnej pracy , guma agresywna i lejąca sięnie wabi tak skutecznie . Wreszcie ostatnia kwestia rzut musi być dalszy niż przewidywane miejsce ataku i do tego szybkie prowadzenie ,wówczas jest kwestią czasu branie . Jednak gdy przez 20 min brania nie ma lepiej zrobić przerwe a najlepiej zmienić miejsce .

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 26 grudnia 2011, 14:41 
Stażysta

Racja. Trzeba dać zapas dystansu przy rzucie, aby przynęta miała czas na równe wpłynięcie na łowisko. Matematyka też jest mile widziana. Na mojej miejscówce można odmierzyć czas (tak mniej więcej) w jakim ryba atakuje, zawraca, skrada się po dnie i znowu atakuje. Co nie zmienia faktu, że i tak ciężko ją złapać :)

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 18 lipca 2013, 21:14 
Stażysta

Witam łowców boleni. Nigdy nie złowiłem tej ryby i prawdopodobnie na początek wybiorę sobie "poziom hard". Mam zamiar dorwać je na Brdzie. I to nie tej w Bydgoszczy, lecz górnej. Tutaj macie trochę info: http://www.wedkarskiswiat.pl/forum/view ... 319#100319 W maju jest tam dość płytko, przy moście widocznym na fotce max 2 metry i jest tam wiele boleni lecz zarówno kawałek powyżej, jak i poniżej są duże dołki, w których na pewno również stoją. Moja taktyka zapewne będzie taka: skradam się baaardzo po cichu i maskuję, rzucam boleniowym uklejopodobnym wobkiem jak najdalej i zwijam szybko (czyli klasyczne info znalezione w interneciena temat ich połowu). Pewnie nikt z Was nie jest takim wariatem jak ja i nie próbował takich podchodów (mała, płytka, bardzo klarowna rzeka) jednak jakby ktoś posiadał jakieś informacje (lub przynajmniej przypuszczenia) jak się do nich dobrać to prosiłbym o podzielenie się nimi :mrgreen: Oczywiście nie chcę przeszkadzać im w tarle i ewentualnie ukłuć jakiegoś po nim, co i tak jest pewnie niemożliwe. Po prostu bardzo spodobała mi się ta ryba a Wisła jest mi nie po drodze i nigdy nie łowiłem w tak dużej rzece to i bym sobie pewnie nie poradził ;)

Tytuł:
PostNapisane: So, 20 lipca 2013, 20:36 
Forumowy Wyga

Otrzymał podziękowań: 3 razy
Widzę , że naczytałeś się stereotypów na temat połowu bolenia . Bardzo często bolenia wabi się na stojąco , lub na przynęty bez steru , wolno prowadzone w środku głębokości wody . Często tą metodą padają największe sztuki . Nie będę się rozpisywał na ten temat bo boję się , że za chwilę ostatnie mamuśki zostaną wyłowione . Pozdrawiam .

Tytuł:
PostNapisane: N, 21 lipca 2013, 07:56 
Forumowy Wyga

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Micek napisał(a):
Oczywiście nie chcę przeszkadzać im w tarle

Boleń trze się w marcu. :grin:
Z tym skradaniem się, to faktycznie przesada jest. :lol:

Tytuł:
PostNapisane: N, 21 lipca 2013, 09:10 
Forumowicz

Do bolenia nie trzeba się skradać na czworaka - można podejść na wyprostowanych nogach, tylko trzeba to robić spokojnie, bez gwałtownych ruchów i lepiej robić to mając słońce przed sobą, a nie za plecami :wink:

Tytuł:
PostNapisane: N, 21 lipca 2013, 10:48 
Stażysta

maniek72 napisał(a):
Boleń trze się w marcu.
No podobno tak, jednak dlaczego występują w takiej małej rzece przez cały maj, a nawet pojedyncze sztuki pokazują się w czerwcu? Nie wiem jak wyglądają tarłowe wędrówki boleni, ale naprawdę zastanawia mnie co one tam tak długo robią. Może ktoś wie coś więcej o ich wędrówkach, bo w internecie znalazłem tylko "wędruje od marca do czerwca w górę rzek i strumieni". A skradać może się nie trzeba na dużych i mętnych rzekach takich jak Bug czy Wisła, na płytkiej i klarownej Brdzie (wody I klasy) myślę, że będzie to konieczne. Wielkich nadziei w jego złowienie tam nie pokładam, ale jak znudzi mi się łowienie szczupaków na początku sezonu to na pewno spróbuję pomęczyć bolki.

Tytuł:
PostNapisane: N, 21 lipca 2013, 22:00 
Forumowy Wyga

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Micek napisał(a):
A skradać może się nie trzeba na dużych i mętnych rzekach takich jak Bug czy Wisła, na płytkiej i klarownej Brdzie (wody I klasy) myślę, że będzie to konieczne.

Wystarczy jeżeli będziesz cicho, i Twój cień nie będzie padał na wodę. A w Bugu- zwłaszcza tam gdzie żerują bolenie, nie ma mętnej wody.

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 23 lipca 2013, 01:37 
Forumowy Wyga

Podziękował : 127 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy
Moze odrobinke pomoge. Nie dam gotowej wskazowki, ale lekko naprowadze.
Rzeczy, ktorych sie naczytales dotycza szablonowego polowu boleni w wiekszych rzekach. Ty chcesz je lowic w innych warunkach, wiec moze powinienes lowic w inny sposob... Jesli masz okazje, poswiec jak najwiecej czasu na obserwacje,tnawet zapisjtj sobie gdzies wszystkie spostrzezenia, nawet te z pozoru nieistotne zwiazane z oaserwacjami.
Jesli tylko odpowiednio poskladasz fakty i pokombinujesz, dopniesz swego. Na pewnej podobnej do Brdy rzece bolenie z 'nie do zlowienia' staly sie trofeami pospolitymi czy wrecz latwymi dla grupy spinningistow. Wystarczylo, ze pokojarzyli fakty i dostosowali sie do okolicznosci.
A ostroznosci nigdy nie za wiele :)

"Kobiety nie zmienisz. Możesz zmienić kobietę, ale to niczego nie zmienia." A.Poniedzielski.
"W czasie deszczu ryby mokną"Radowan Dragunov

Tytuł:
PostNapisane: So, 30 listopada 2013, 00:25 
Stażysta

Jako, że mam dużo nauki to zawitałem na stronę WŚ i zacząłem oglądać filmiki... zaciekawił mnie szczególnie jeden z nich: http://www.wedkarskiswiat.pl/filmy/2245-bolenie3 co to za magiczna przynęta? łowiłem już klenie z powierzchni smużakami i bardzo mi się podobało. Co powiecie o łowieniu bolków z powierzchni?

Tytuł:
PostNapisane: So, 30 listopada 2013, 08:48 
Forumowy Wyga

Otrzymał podziękowań: 3 razy
Na końcu tego filmu przynęty są pokazane . Najwięcej ryb pokazano złowionych na tak zwany ołówek - to jest powierzchniowy chlapak . Również bransoletka ładnie chlapie ale także ciągnie za sobą bąbel powietrza i merda ogonkiem . Trzecia przynęta to oblanka czyli blaszka miedziana wytłoczona i zalana ołowiem podkolorowana cyną . Taką oblankę możesz dowolnie podginać i dzięki temu zmienia się jej praca i głębokość prowadzenia .

Tytuł: Re: Boleń
PostNapisane: Cz, 18 czerwca 2015, 15:21 
Stażysta

Ma ktoś ochotę wyskoczyć na Wisłę w Warszawie ? Najlepiej godziny wieczorne ?

Tytuł: Re: Boleń
PostNapisane: Pt, 22 kwietnia 2016, 18:22 
Stażysta

Otrzymał podziękowań: 1 razy
Tu jest pokazane przepiękne łowienie https://www.youtube.com/watch?v=lgkOW8uiR8g

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa: UTC + 1