Wędkarski Świat

Forum
Teraz jest So, 19 września 2020, 22:51

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So, 10 stycznia 2015, 22:35 
Forumowicz

Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Ja popieram zmianę wymiaru szczupaka na 65 :mrgreen: wprowadzenie krąpia,rozpióra
Bolek na 57 też mógł by być choć myślę że 60 też nie jest złe,leszcz ja dla mnie to i 50 i 47 jest okej :wink:

Tytuł:
PostNapisane: So, 10 stycznia 2015, 22:42 
Forumowy Wyga

Podziękował : 38 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy
Michał to co piszesz to tak jak "szklane domy" ale wiesz o czym piszę. Bez urazy Mariusz ale nie chciałbym żebyś zgłaszał ryby ze swoich starorzeczy czy" tajnych wód" jak znajdziesz dołek z okoniami to chętnie zobaczę w GP ładnego okonia. Inni też mają lub mają pod nosem jakieś prywatne stawy na których mogą łowić i do tych innych też mam taką samą prośbę.

Tytuł:
PostNapisane: So, 10 stycznia 2015, 22:48 
Forumowy Wyga

Podziękował : 135 razy
Otrzymał podziękowań: 212 razy
Ja pod nosem mam Noteć - podobno 6 lat temu ktoś złowił w niej płoć na 23cm, ale nie wierzę, zresztą z czasem w opowieściach ryby rosną. Mam też Gopło - tu mrozi krew w żyłach opowieść Pana Waldka o leszczu, miał chyba z pół kilo, niestety wywinął się z podbieraka. Pewnie wkrótce po tym wydarzeniu zdechł ze starości...

A poważnie, najbliżej mam do jako tako sensownej wody PZW około 40km - 32 dwoma pekaesami a potem pieszo prawie dyszkę. No i nie mam nic przeciw, by inni, mający możliwości zgłaszali ryby spod domu z NATURALNYCH wód, o ile wędkują w nich legalnie.

PS. Zamela łowi w "niczyich" gliniankach obstawianych przez mięsiarzy i wyciąga piękne okonie, Wareg zeszłorocznego szczupaka złowił w starorzeczach równie bezpańskich i równie, jeśli nie bardziej udręczonych przez kłusoli, sam mam cichy zamiar, o ile Pan Bóg pozwoli, zgłosić jakiegoś pstrąga z rzeczki, którą pokazywałem kiedyś i gdzieś, a która też nie należy do PZW ani innego użytkownika - czy im/nam też chcesz zablokować możliwość zgłaszania ryb, bo to nie wody PZW?

"Kobiety nie zmienisz. Możesz zmienić kobietę, ale to niczego nie zmienia." A.Poniedzielski.
"W czasie deszczu ryby mokną"Radowan Dragunov

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 12 stycznia 2015, 17:02 
Forumowicz

Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy
Co do szczupaka, to też jestem za obniżeniem progu do 65 cm. Resztę zostawił bym bez zmian. Podobnie jak dopuszczone wody.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 12 stycznia 2015, 18:00 
Forumowy Wyga

Podziękował : 38 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy
Jeżeli uzgodniliśmy wspólne stanowisko/zasady, można chyba założyć, że zasady zostały ustalone. Chyba, że ktoś jeszcze chce zabrać głos. Czas leci i ryby stygną :mrgreen:

Ostatnio edytowano Pn, 12 stycznia 2015, 18:16 przez Jacek_bp, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt, 17 grudnia 2019, 13:21 
Site Admin

Podziękował : 87 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy
Podglądam inne forum i nie ukrywam, że robię to także po to, by się czegoś nauczyć. Tam zasady są inne, form rywalizacji więcej, ale przede wszystkim normy są niższe i to naprawdę nakręca zabawę. Obserwuję to od kilku lat i widze jak normy sukcesywnie spadają, a ilość czynnych uczestników proporcjonalnie rośnie. Może to przedyskutujemy?
Drugi temat, który już kiedyś próbowalismy wdrażać to symboliczne nagrody ufundowane nawet z naszych pudełek. Pomysł bardzo mi sie podoba i nie oszukujmy się - niewiele nas kosztuje, a dlainnych może być miłym bonusem na koniec roku. Z resztą, co tu dużo gadać - sam bym chętnie wymienił garść woblerków ze swojego pudełka na garść woblerów z pudełka Norberta, Daniela, Pitera... (innych pudełek chyba nie widziałem) :oops: Oczywiście pod warunkiem, że zająłbym miejsce, które by mnie do tego upoważniało.
W sumie to zrobiłbym jakąs większą rewolucję w Lidze, odświeżył ją trochę, a że w tym roku święta fajnie sie układają w kontekście wolnego - będzie trochę czasu, by to przedyskutować, dopracować etc.

PostNapisane: Wt, 17 grudnia 2019, 14:37 
Forumowy Wyga

Dobra, dawaj Grzesiek propozycje rewolucyjne :)

"Kobiety nie zmienisz. Możesz zmienić kobietę, ale to niczego nie zmienia." A.Poniedzielski.

PostNapisane: So, 21 grudnia 2019, 20:16 
Forumowy Wyga

Kochane 8) i kochani. Jako że Nowy Rok i kolejny sezon za pasem a być może dojdzie do zmian Regulaminu - proponuję nad owymi zmianami popracować na spokojnie nawet powiedzmy do końca lutego a na ten okres zawiesić punkt mówiący, że złowioną rybę zgłaszamy w ciągu tygodnia.
Wielce prawdopodobnym jest, że progi zgłoszeniowe polecą nieco w dół, więc na wszelki wypadek chcący brać udział w kolejnej edycji LFWŚ zwanej GP niech robią zdjęcia zgłoszeniowe również tym złowionym od 01.01.2020r rybom, którym nieco do dzisiejszych norm brakuje.
A co i jak wyjdzie, to zobaczymy ;)

PostNapisane: So, 28 grudnia 2019, 16:39 
Forumowy Wyga

Ani komentarzy, ani propozycji.
Czekam(y?) więc dalej cierpliwie.

PostNapisane: N, 29 grudnia 2019, 11:00 
Forumowicz

Podziękował : 56 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy
Mnie chodzi po głowie jedna zmiana, żeby trochę docenić wszechstronnego wędkarza. Coś na zasadzie dodatkowych dajmy na to 500pkt. za każdy nowy gatunek ryby zgłoszonej spośród ryb zgłoszony do zabawy przez danego uczestnika. W tym sezonie trochę by to we mnie uderzyło, ale może nie będzie dochodzić do sytuacji, gdzie wędkarz mający super miejscówkę np. na okonie będzie w stanie wypunktować rywali tylko tym gatunkiem.

PostNapisane: N, 29 grudnia 2019, 11:36 
Forumowy Wyga

Ciekawy pomysł. Ale nie jestem za nim. Gdyby to były zawody na jednej wodzie, równej dla wszystkich to już bardziej. W GP w żaden sposób nie wyrównamy szans między mieszkającym nad małym jeziorem a dużą rzeką z zalewem i dopływami. Nie wspominając o mieszkających na "pustyni".
Też cenię i szanuję wszechstronność, ale uważam, że zwiększyłoby to różnice punktowe.
Ale nie mnie decydować.

PostNapisane: N, 29 grudnia 2019, 13:50 
Site Admin

W mijającym sezonie zglosiliśmy 42 ryby:
okoń - 21 sztuk
boleń - 5 sztuk
szczupak - 4 sztuki
sandacz - 3 sztuki
jaź - 3 sztuki
leszcz - 3 sztuki
płoć - 1 sztuka
kleń - 1 sztuka
sumik karłowaty - 1 sztuka
Jakieś wnioski?
Mnie udarzyły dwie sprawy:
1. tylko moja płotka złowiona metodą inną niż spinningowa
2. tylko jeden kleń! Kiedyś ta zabawa kleniem stała - co się stało?
Mała ilość jesiennych drapieżników to moim zdaniem brak konkretnego ochłodzenia, przymrozków... przedzimia. Nie wiem czy macie podobne odczucia, ale moim zdaniem ryby pod koniec sezonu nie poczuły potrzeby gromadzenia tłuszczu, szukania zimowisk itd. bo nic ich do tego nie skłaniało. Wrzesień, który dla mnie zawsze był początkiem dobrych brań, teraz okazał sie chyba najlepszym miesiącem, potem było już tylko gorzej. Tak więc mała ilość szczupaków i sandaczy to raczej wina pogody, a nie wyśrubowanych progów.
Podsumowując - pomyślałbym o promowaniu metod gruntowych i ryb tymi metodami łowionych.

PostNapisane: N, 29 grudnia 2019, 18:02 
Forumowy Wyga

Grześku a uczestnicy? Mam wrażenie, że coraz ich mniej.
Kiedyś była to liga spinningowa. Potem rozszerzyliśmy formułę.
Myślę, by obniżyć progi, tak z 5-10%. Tylko nie wiem czy przerabiać pod to całą tabelę, czy za ryby mniejsze odejmować te punkty za centymetr od 100.

PostNapisane: N, 29 grudnia 2019, 20:13 
Forumowicz

Podziękował : 56 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy
włóczykij napisał(a):
Podsumowując - pomyślałbym o promowaniu metod gruntowych i ryb tymi metodami łowionych.

Czy wprowadzając zmianę, o której wspomniałem w swoim, powyższym poście, nie doprowadzi ona do tego, że prędzej czy później sięgnę po grunt czy spławik??

włóczykij napisał(a):
Nie wiem czy macie podobne odczucia, ale moim zdaniem ryby pod koniec sezonu nie poczuły potrzeby gromadzenia tłuszczu

Regularnie w tym roku, jak od kilku sezonów, szukałem garbusów na swoich głębokich blatach, gdzie pasiaki podchodziły za gromadzącym się białorybem, niestety w tym roku bezowocnie, mimo wielu prób. Często przy tych poszukiwaniach zdarzały się przyłowy szczupaka, w tym roku jedyne ataki tej ryby miałem pod samymi nogami na płytkiej wodzie i zazwyczaj były to małe sztuki. Aczkolwiek najbardziej znane zimowisko w Bydgoszczy było obstawione przez wędkarzy, a w wodzie było gęsto od ryby, również okoni, które wyjeżdżały w dziesiątkach sztuk łowione na żywca.

PostNapisane: Pn, 30 grudnia 2019, 10:02 
Forumowy Wyga

Maćku, czasy kiedy uczestnicy łowili specjalnie pod GP raczej minęły.
No i ja na przykład poza karpiem chyba wszystkie swoje życiówki wyjąłem na przynęty sztuczne akurat.

PostNapisane: Pn, 30 grudnia 2019, 11:19 
Forumowicz

Podziękował : 16 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy
Również jestem za tym żeby zmniejszyć progi wymiarowe - prawdopodobnie da to dużo więcej zgłoszonych ryb.
Niestety to że ktoś mieszka na bezrybiu lub ma do najbliższego zbiornika czy rzeki po 70km co przekłada się na zgłoszenia nie da się w żaden sposób naprostować. Po prostu to musi być forma zabawy. Nie mam nic przeciwko zgłaszaniu ryb poza granicami - dzięki temu może również przybędzie kilka osób. Zastanawia mnie tylko fakt że poza granicami wędkarze mogą łowić również ryby nie dostępne u nas i nie wiem co z tym fantem zrobić. Wszakże to "Wędkarski Świat"

PostNapisane: Pn, 30 grudnia 2019, 13:11 
Site Admin

morrum napisał(a):
Grześku a uczestnicy? Mam wrażenie, że coraz ich mniej.

Sprawdziłem
2018 - 5 uczestników - 42 ryby
2017 - 7 uczestników - 34 ryby
2016 - 5 uczestników - 13 ryb
2015 - 10 uczestników - 49 ryb

morrum napisał(a):
Myślę, by obniżyć progi, tak z 5-10%. Tylko nie wiem czy przerabiać pod to całą tabelę, czy za ryby mniejsze odejmować te punkty za centymetr od 100.

Bardzo fajny pomysł - że też sam na to nie wpadłem. Czyli powiedzmy, że 10%. Dla okonia byłoby to 27cm i za takiego okonia otrzymalibyśmy 100 - 3x20 = 40pkt? Mi sie podoba :)

PostNapisane: Pn, 30 grudnia 2019, 14:26 
Forumowy Wyga

Jungu - zza granicy zgłaszamy TYLKO ryby występujące u nas i mające normy medalowe. Czyli np. pięknej palii z północy Szwecji tak samo jak tej wpuszczonej "przypadkiem" do Skawy nie zgłaszamy - chwalimy się jak najbardziej, lecz bezpunktowo. Innymi słowy spis punktowanych gatunków nie ulega zmianom.

Co do obniżenia progów, to myślę by tym "spławikowym" obniżyć procentowo więcej niż dużym a centymetrowo podobnie. Między 2 a 5cm. Starczy chyba? No i ewentualnie obostrzyć limit na te sztuki "niewymiarowe"... albo i nie ;)

W nocy jak już będę mieć czas spróbuję sklecić spójną propozycję zmian ;)

PostNapisane: Pn, 30 grudnia 2019, 23:13 
Forumowy Wyga

No to próbuję.
Na pierwszy ogień progi.

Gatunek Aktualny próg - proponowany.

Amur 80 - 75
Boleń 57 - 55
Brzana 50 - 47
Certa 35 - 32
Głowacica 70 - nie poszalejemy, bo to wymiar ochronny
Jaź 40 - 38
Karaś srebrzysty 35 - 33
Karaś pospolity 30 - 28
Karp 70 - i to bym zostawił.
Kleń 40 - 38
Krąp, Sapa, Rozpiór - 35 - 33
Leszcz 47 - 45
Lin 40 - 38
Lipień 35 - 33
Łosoś - 80 - 75 (*1)
Miętus 35 - 33
Okoń 30 - 28 (choć 30 to nie aż tak dużo)
Płoć 30 -28
Pstrąg potokowy 42 - 40
Pstr. Tęczowy 45 - 42
Sandacz 65 - 63
Sieja 40 - 38
Sum 100 - 90
Sumik karł. 30 - 28
Szczupak 65 - 63 (ale 65 też mogłoby zostać)
Świnka 40 - 35
Tołpyga 75 - też bym zostawił
Troć jeziorowa 60 - 57
Troć wędrowna 60 - 57(*1)
Węgorz 70 - 65
Wzdręga 30 -28

W przypadku ryb złowionych poza terenem RP normą zgłoszeniową byłby próg brązowego medalu wg "WŚ". Ryby złowione poza granicami RP nie były by premiowane za przekroczenie progów medalowych oraz rekordów w tabeli - możemy prowadzić tabelę dla takich okazów, ale czysto honorowo, bez punktów.
(*1) Łososie i trocie wędrowne łowione w Bałtyku metodą trollingową oraz z plaży możemy liczyć, lecz punktować je jak ryby zza granicy.
Ryby łowione za granicą mogą być zgłaszane tylko w sytuacji, gdy ani w Polsce ani w kraju złowienia nie trwa akurat okres ochronny/zakaz połowu.

No mniej niż 10% w dół, ale to tylko pierwsza propozycja ;)

Co by tu jeszcze...

PostNapisane: Wt, 31 grudnia 2019, 10:58 
Site Admin

Obniżamy próg i wprowadzamy tę tolerancję w dół z odejmowaniem punktów, czy jedno lub drugie?

PostNapisane: Wt, 31 grudnia 2019, 11:10 
Forumowy Wyga

Progi (te za 100pkt) bym zostawił a jedynie tą tolerancję z odejmowaniem. Troszkę źle się wyraziłem pisząc "proponowany próg" ;)
Tak jak podałeś przykład okonia - 28cm wart byłby 60 pkt., 30 - 100 a ... 32 - 140.
Taki dolny margines, pilotażowo.

PostNapisane: Cz, 2 stycznia 2020, 10:18 
Forumowy Wyga

Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy
Jakby co, to mi się podoba pomysł obniżenia progów i odejmowanie punktów za ryby poniżej "starego" progu. Powinno to nieco zwiększyć liczbę zgłoszeń, być może także uczestników, ale też zapobiegnie sytuacji, w której ktoś mógłby namieszać w tabeli okonkami 28cm czy leszczykami 45cm :)

PostNapisane: Cz, 2 stycznia 2020, 10:33 
Forumowy Wyga

Fajno. To zróbmy tak, dajmy sobie jeszcze dwa tygodnie - do 15 stycznia zgłaszamy uwagi, propozycje i komentujemy. 16 będzie decyzja i Nowy Regulamin powinien już śmigać. ;)

PostNapisane: Cz, 2 stycznia 2020, 19:11 
Forumowy Wyga

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy
Progi obniżone symbolicznie , wg mnie takie obniżenie nie wiele da bo dla przykładu szczupak 65-63 w 2019r nie udało się złowić ani jednego powyżej 60cm jedynie kilka okoni bym mógł zgłosić bo były 30+
podobnie z kleniem .
Moim zdaniem progi by można było spokojnie o 5cm obniżyć , zdaję sobie sprawę że taki szczup 60 to ledwo ponad wymiarowa ryba lecz dla wielu taka ryba to owoc kilkumiesięcznego czesania wody , zdobycz roku i fajnie jakby można było tak wymęczoną rybę zgłosić .

PostNapisane: Cz, 2 stycznia 2020, 19:36 
Site Admin

Podoba mi się propozycja Mateusza. Sam myślałem o podobnie drastycznej zmianie. Jest nas mniej niż 5-10 lat temu, więc i prawdopodobieństwo zebrania tu odpowiedniej grupy "mistrzów" jest mniejsze, a to w koncu ma być zabawa dla wszystkich. Kiedyś wspominałem, że podpatruje inne fora. Tam w pewnej okoniowej rywalizacji próg zgłoszeniowy tej rybki wynosi 24 cm i w samej tylko tej "dyscyplinie" bierze udział o wiele więcej osób niz u nas. Na poparcie tej koncepcji jako słusznej dodam, że jak patrzę na roczne podsumowanie to widzę, że blisko 25% czynnych uczestników nie złowiło ani jednego trzydziestaczka, a mimo to dobrze i co najważniejsze aktywnie bawili się z pozostałymi.
Na tym samym forum funkcjonuje też GP i co starsi stażem pamiętaja pewnie, że mielismy swego czasu małą z nimi spinkę o to, ale to nieważne. Teraz u nich to GP hula aż miło, zgłoszeń mnóstwo, a progi zgłoszeniowe płoci, okoni na poziomie 25, jazi, kleni - 30... szczupaka o którym wspomniał Mateusz - 60 itd.
Z innej beczki - ile razy było tak, że przerzucicie kilanaście, czy nawet kilkadziesiąt okoni w przedziale 18-26, chyba o wiele częściej niż traficie cos 30+. Informacja na temat takiego połowu może być ważna dla kogoś, kto nie ma pomysłu jak te ryby podejść, gdy sa upały, mrozy, niska, wysoka woda... jeśli jednak żadna ryba nie przeskoczy 30cm, to prawdopodobnie sie o tym nie dowiemy, sam przynajmniej nie opisuję wszystkich takich sytuacji.
Podsumowując obniżenie progów może mieć więcej pozytywnych niż negatywnych skutków. Prawdę mówiąc to na tę chwilę w ogóle tych drugich nie widzę.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1