Wędkarski Świat

Forum
Teraz jest Cz, 24 września 2020, 05:02

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 900 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 36  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N, 7 lutego 2010, 10:46 
Cytuj:
wcale mi się te fotki nie podobają zgłaszam bojkot tego tematu
oraz informuje że okres ochrony na okonia powinien być

Rzeczywiście te zdjęcia, zwłaszcza tego ostatniego okonia są niesmaczne. Nie powinno się łowić ryb w czasie tarła, nawet jak się je wypuszcza, to i tak są osłabione. Moim zdaniem takie ryby nie powinny być liczone w naszej zabawie. Przykładowo to tak samo jakby ktoś w czasie tarła klenia, nie mającego okresu ochronnego, łowił je na przelewie, gdzie jak wiadomo nie jest to problem, robił zdjęcia i zgłaszał do zabawy.

Tytuł:
PostNapisane: N, 7 lutego 2010, 11:12 
Site Admin

Podziękował : 87 razy
Otrzymał podziękowań: 196 razy
tiimi83 napisał(a):
Rzeczywiście te zdjęcia, zwłaszcza tego ostatniego okonia są niesmaczne. Nie powinno się łowić ryb w czasie tarła, nawet jak się je wypuszcza, to i tak są osłabione.

Do tarła to okoniom jeszcze trochę zostało.
tiimi83 napisał(a):
Przykładowo to tak samo jakby ktoś w czasie tarła klenia, nie mającego okresu ochronnego, łowił je na przelewie, gdzie jak wiadomo nie jest to problem,

W zeszłym roku obserwowałem tarło kleni http://wedkarskiswiat.pl/forum/viewtopic.php?t=2809 i widziałem kilku naiwniaków, którzy próbowali je w tym czasie łowić, jednak żadnemu się nie udało. Widziałem też nie raz inne gatunki na tarle (płocie, leszcze, szczupaki) i widziałem tych, którzy próbowali łowić ryby będące w miłosnym amoku. Nigdy nie widziałem, by komukolwiek się to udało w regulaminowy sposób. Dlatego uważam, że ryby w czasie tarła nie interesują się niczym innym niż samo tarło, a co za tym idzie nie da się ich złowić.

Co zaś do ograniczeń, o których wspominasz, a które miałyby wyprzedzać RAPR, to jak byś to widział? Umowne okresy ochronne dla wszystkich gatunków?
Pomysł ciekawy, jeśli jednak mamy zgłaszać tylko ryby, które nie trą się, nie przygotowują do tarła i nie są tuż po nim, to czas w którym możemy je łowić i zgłaszać zmniejszy się praktycznie do zera.
O ile wiem, po odbyciu tarła, ryby zaczynają się przygotowywać do następnego...

Tytuł:
PostNapisane: N, 7 lutego 2010, 11:57 
Cytuj:
W zeszłym roku obserwowałem tarło kleni http://wedkarskiswiat.pl/...opic.php?t=2809 i widziałem kilku naiwniaków, którzy próbowali je w tym czasie łowić, jednak żadnemu się nie udało.

Na szczęście widocznie nie umieli. Osobiście nie łowię kleni w czasie tarła bo dla mnie to nieetyczne, ale osobiście widziałem, chociażby na zawodach jak znajomy złowił komplet z jednego przelewu. Jak on to powiedział zawody to zawody. Nie będę pisał na co z wiadomych powodów.

Cytuj:
Do tarła to okoniom jeszcze trochę zostało.

To fakt, ale niestety widać jak już są powypychane i to właśnie jest nieetyczne, żeby ryby które są osłabione jeszcze bardziej męczyć chociażby pozując z nimi do zdjęć, oczywiście jeżeli ktoś je wypuszcza.

Cytuj:
Co zaś do ograniczeń, o których wspominasz, a które miałyby wyprzedzać RAPR, to jak byś to widział? Umowne okresy ochronne dla wszystkich gatunków?
Pomysł ciekawy, jeśli jednak mamy zgłaszać tylko ryby, które nie trą się, nie przygotowują do tarła i nie są tuż po nim, to czas w którym możemy je łowić i zgłaszać zmniejszy się praktycznie do zera.

Wszyscy szanujący ryby wędkarze dobrze wiedzą kiedy jaka ryba odbywa tarło i tak naprawdę to od nich powinno zależeć czy będą je łowić. Odnosząc się do naszej zabawy ja bym to widział tak, żeby nie zgłaszać ryb po których ewidentnie widać, że są wypchane ikrą, dlatego, że wiele młodych osób na naszym forum widzi te zdjęcia. I niech taki powiedzmy młodziutki wędkarz złowi tak wypchanego okonia i stwierdzi, że go zabierze bo np. widział na forum serię zdjęć z takimi okoniami i pewnie Ci co się z nimi fotografowali też je zabrali. To jest tylko przypuszczenie, które może się bardzo często okazać prawdziwe.

Tytuł:
PostNapisane: N, 7 lutego 2010, 12:13 
Forumowy Wyga

Podziękował : 135 razy
Otrzymał podziękowań: 212 razy
włóczykij napisał(a):

Dokładnie. Dla przykładu szczupaki trące się na przedwiośniu już latem mają wyraźnie wykształcone, choć jeszcze małe i niedojrzałe gonady a jesienią (pół roku przed tarłem) już u samic można zauważyć, że są "grubsze".

Okonie trą się wiosną (zapraszam do tematu fenologia http://www.wedkarskiswiat.pl/forum/viewtopic.php?t=2215 ) po szczupaku, ale przed płocią. Dlatego swego czasu Okręg Toruń, i tu będę powtarzał chwałą im za to, wprowadził poza wymiarem ochronnym również krótki okres - kwiecień. W przypadku okoni widziałem niestety masowe wyławianie ich na robaka na tarliskach. Tarło trwało kilka dni a codziennie kilku "panów" wyławiało spory worek ryb, które zazwyczaj ciekły i ikrą i mleczem, pod samym brzegiem :evil: . Do tarła okonia orientacyjnie zostało około 3 miesięcy, zakładam, że zima trochę jeszcze potrwa.

Nie dalej jak kilka dni temu rozmawiałem z wędkarzami z Irlandii jak się u nich ma sprawa łowienia szczupaków. Mają limit - jeden szczupak nie większy niż 50 cm dziennie i koniec, zresztą jak ktoś go wykorzystuje to jest uważany prawie za kłusola, lecz szczupaki nie mają tam okresów ochronnych i teraz, zimą, są łowione. Zapytałem się jak wędkarze z Irlandii etycznie podchodzą do tego - ja mam wiedzę, że ryba łowiona przed tarłem, mająca dojrzałą ikrę może ją podczas holu stracić, kwas mlekowy powstający wskutek wysiłku walczącej ryby może dostać się z krwią do ikry, a że jest toksyczny, może ją po części zniszczyć, sprawić, że będzie niezdolna do zapłodnienia, natomiast ryba po samym tarle jest zazwyczaj tak wymęczona, że hol grozi jej utratą życia.
Odpowiedź zawierała kilka wątków. Po pierwsze w Irlandii tak samo jak w Wielkiej Brytanii liczy się masa a nie długość ryby, i teraz przed tarłem osobniki są najcięższe i najłatwiej o rekord. Po drugie żaden z wędkarzy, z którymi rozmawiałem nie stwierdził nigdy "gubienia ikry" przez szczupaki, po trzecie woda jest chłodna i bogata w tlen (pokrywa lodowa to rzadkie zjawisko) ociężałe ryby na wędce prawie nie walczą a wypuszczane odpływają od razu - z czym latem bywają problemy. No i najważniejsze, w Irlandii panuje przekonanie, że właśnie zimą, szczupaki biorą najlepiej natomiast wówczas jest okres ochronny na "szlachetne" łososie i morskie pstrągi (trocie) i niejako z musu łowione są teraz szczupaki.
Dla odmiany w rejonach Szwecji, które zwiedziłem w rozmowach z wędkarzami na temat ryb dowiadywałem się, że poza łososiowatymi też praktycznie nie ma okresów ochronnych, i zimą szczupaki również łowią, choćby z lodu czy tuż po jego zejściu, natomiast żaden szanujący się wędkarz nie zabierze do domu ciężarnej samicy jakiegokolwiek gatunku i nie jest to regulowane prawem a świadomością i etyką samych wędkarzy, którzy od małego są w takich wartościach i przekonaniach wychowywani.
Żeby zakończyć dywagacje - w obu wymienionych europejskich krajach jest mnóstwo pięknych ryb, mimo braku okresów ochronnych, resztę dopowiedzcie sobie sami.

"Kobiety nie zmienisz. Możesz zmienić kobietę, ale to niczego nie zmienia." A.Poniedzielski.
"W czasie deszczu ryby mokną"Radowan Dragunov

Tytuł:
PostNapisane: So, 20 lutego 2010, 07:00 
Stażysta

Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Więc moje zgłoszenie nie zostało zaakceptowane? Nie rozumie jaka jest różnica miedzy tym czy ryby zostaly złowione przed dołączeniem do forumowiczów czy po tym fakcie... :???: Szkoda bo ta zabawa wydawala mi sie fajna, ale widocznie nie jest dla mnie :cry:

Tytuł:
PostNapisane: So, 20 lutego 2010, 17:53 
Forumowicz

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy
to nie jest tak jak myślisz! zabawa jest dla każdej osoby, ale są jakieś regóły tej "gry". skoro np. ja zgłosiłem swój akces dzisiaj to nie mogę zgłosić ryby, która została złowiona rok temu, miesiąc czy wczoraj. to nie uczciwe. wystarczy logicznie pomyśleć, a nie denerwować się. czasem zanim napiszesz posta na jakiś temat warto zapoznać się z regulaminem, zasadami itp. wszystko jeszcze przed Tobą :wink:

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 lutego 2010, 17:06 
Forumowicz

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy
Chcę podziękować Panu Arturowi Piotrowskiemu za super kalendarz :grin: bardzo miły upominek :grin: dziękuję raz jeszcze :grin:

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 29 kwietnia 2010, 12:55 
Site Admin

To ostatni dzwonek na ewentualne uatrakcyjnienia naszej zabawy.
Temat nagradzania premia największych ryb był kilkakrotnie poruszany, jednak nigdy nie doczekał się finału.
Pomyślałem więc o rozszerzeniu naszej listy rekordów do trzech miejsc w każdym gatunku.
Moglibyśmy każdą nowa rybę zajmująca miejsce na tej liście nagradzać symbolicznie dodatkowymi punktami. Myślę, ze nie ma co przesadzać, by nie wyszło, że szczęśliwy łowca jednego okazu wygrywa od razu całą edycję, ale tak np.:
30pkt za I miejsce;
20pkt za II miejsce;
10pkt za III miejsce;
Pod spodem wrzucam to co mi się udało sklecić z tabel rekordów. Trzeba oczywiście uzupełnić jeszcze puste pola, ale to już sami mi pomożecie, bo lepiej niż ja pamiętacie, czy zgłaszaliście rybę kwalifikująca się do aktualnej tabelki.
A więc krótka męska decyzja - TAK lub NIE.
Jeśli wypowiecie się dzisiaj, to zdążę uzupełnić zapisy w regulaminie i samą tabelę. Jutro mogę już nie mieć na to czasu, no chyba że znowu nie będę mógł zasnąć jak przed każdym 01.05. :grin:

Załączniki:
Prezentacja12.jpg
Prezentacja12.jpg [ 82.04 KiB | Przeglądane 12032 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 29 kwietnia 2010, 13:55 
Forumowicz

Otrzymał podziękowań: 1 razy
Jestem za.

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 29 kwietnia 2010, 18:04 
za

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 29 kwietnia 2010, 18:29 
Forumowicz

Otrzymał podziękowań: 4 razy
Jestem ZA

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 29 kwietnia 2010, 20:04 
Zaawansowany Forumowicz

Podziękował : 1 razy
A ja jestem przeciw. Jak z powyższej tabeli widać, promowani sa łowcy znad dużych rzek lub jezior, a tam jak wiadomo możliwosci połowu okazów sa zdecydowanie wieksze niż w innych regionach kraju. Już podniesienie wymiaru ryb możliwych do zgłoszenia jest dla nas utrudnieniem i dodatkowe punktowanie, moim zdaniem jest lekko niesprawiedliwe.
Pozdrawiam dago.

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 30 kwietnia 2010, 07:35 
Site Admin

Poruszaliśmy już ten temat nie raz.
W tym konkretnym przypadku mogę tylko dodać, że porównując przykładowo Ciebie i mnie, masz bliżej do dużej rzeki (Wisła) niż ja do rzeki pstrągowej :grin:
Ciągnąc dalej ten wątek dodam, że mieszkając w Białej i odwiedzając regularnie "dużą" rzekę jaka jest Bug na przemian z małą rzeką jaką jest Krzna, największego okonia, jazia i klenia złowiłem właśnie na tej małej rzece, a ryb kwalifikujących się do aktualnej tabeli wyników nie policzyłbym. To tak na marginesie, bo wierzę w to, że dobra znajomość mniejszej rzeki może dać wyniki nie gorsze, a często lepsze niż łowienie w dużej rzece.
Ostatecznie jednak widzę, że moja propozycja nie spotkała się z oczekiwanym zainteresowaniem, więc jeśli tak zostanie do końca dnia - schowam ten pomysł do lamusa.

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 30 kwietnia 2010, 07:40 
Stażysta

Ja np. też jestem za, w tym sezonie planuję się pojawić w kilku rubrykach :smile:

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 30 kwietnia 2010, 07:50 
Forumowy Wyga

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Co prawda ja nie bralem jeszcze udzialu w tej zabawie, ale chętnie sie dołącze, i mysle że pomysł Włóczykija jest dobry, zmobilizuje to co niektórych do polowań na większe sztuki, głównie przez eksperymentowanie i szukanie nowych miejcówek co z kolei ja bardzo lubie, wiec "za"

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 30 kwietnia 2010, 09:37 
Zaawansowany Forumowicz

Jestem ZA :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 30 kwietnia 2010, 10:30 
Site Admin

Prosiłbym przy okazji o pomoc w uzupełnieniu brakujących pól w tabeli rekordów. Sprecyzujcie (jeśli to nie tajemnica) jakich woblerów używaliście. Stworzymy w ten sposób ciekawe zestawienie dotyczące miejsca, czasu i przynęty czyli połączenia istotnych czynników. które decydują o złowieniu dużej ryby.

P.S. Jedna praca magisterska oparta na materiałach znajdujących się na naszym Forum już powstała i została obroniona... może z czasem będą następne ;)

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 30 kwietnia 2010, 14:32 
Ja jestem oczywiści za Twoim pomysłem Grzesiek.

A jeśli chodzi o ryby złowione przeze mnie to :

Boleń - Wobler boleniowy JT 9 cm

Pstrąg - Wobler srebrno czarny Janusza Widła 7 cm

Kleń - Wobler Chrabąszcz Dariusza Mleczki

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 30 kwietnia 2010, 19:53 
Forumowy Wyga

Otrzymał podziękowań: 4 razy
Oczywiście za :cool:

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 30 kwietnia 2010, 20:18 
Site Admin

Już trochę lepiej :grin:
10 do 1 można chyba uznać za miarodajny wynik.
A więc od jutra wprowadzamy w życie dodatkową punktację, za ryby, które wskoczą do tabeli zamieszczonej pod moim zapytaniem.
Tak jak proponowałem:
I - 30 pkt
II - 20 pkt
III - 10 pkt

Życzę zatem Wam wszystkim udanego nie tylko początku, ale i całego sezonu, a co za tym idzie - jak najczęstszych wizyt w temacie dotyczącym zgłoszeń :grin:

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 30 kwietnia 2010, 22:19 
Zaawansowany Forumowicz

Demokracja ma swoje prawa więc nie pozostaje mi nic innego jak zaakceptować głos większości. Wszak to tylko zabawa (ale przy swoim zdaniu pozostanę) :grin:
pzdr dago

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 5 maja 2010, 11:50 
Zaawansowany Forumowicz

Zrodził mi sie taki pomysł, by bonusem punktowym objąć "łowców wszechstronnych". Coś na kształt wielkiej piątki w safari. Proponuję by do naszej "wielkiej piątki" zaliczyć gatunki najczęściej poławiane i to w różnych regionach kraju, np. okoń, szczupak, kleń, boleń, pstrąg. Głównym celem byłoby złowienie w całym sezonie każdego z w/w gatunków, a to z kolei dałoby zdobywcy tytuł "ŁOWCA WSZECHSTRONNY". Oczywiście wymiay ryb musiałyby się mieścić w tabeli i regulaminie GP FWŚ. Co o tym sądzicie? Tylko prosze o konstruktywne wypowiedzi.

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 5 maja 2010, 21:18 
Zaawansowany Forumowicz

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
dago napisał(a):
Zrodził mi sie taki pomysł, by bonusem punktowym objąć "łowców wszechstronnych". Coś na kształt wielkiej piątki w safari. Proponuję by do naszej "wielkiej piątki" zaliczyć gatunki najczęściej poławiane i to w różnych regionach kraju, np. okoń, szczupak, kleń, boleń, pstrąg. Głównym celem byłoby złowienie w całym sezonie każdego z w/w gatunków, a to z kolei dałoby zdobywcy tytuł "ŁOWCA WSZECHSTRONNY". Oczywiście wymiay ryb musiałyby się mieścić w tabeli i regulaminie GP FWŚ. Co o tym sądzicie? Tylko prosze o konstruktywne wypowiedzi.

E taam to zadna wszechstronnosc wystarczy pojechac nad Wkre i mozna zlowic wszystkie piec gatunkow. Wszechstronny to bylby taki zestaw belona, troc, sum, sandacz, wzdrega ;)

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 6 maja 2010, 08:05 
Forumowicz

Byłoby uczciwe, gdyby bonusem zostali objęci zawodnicy, którzy złowili wszystkie gatunki z naszej tabeli... :)

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 6 maja 2010, 08:13 
Site Admin

arhuku napisał(a):
Pytanie tylko, które gatunki powinny trafić do tego sezonowego panteonu

Patrząc na wyniki poprzednich lat, a szczególnie na fakt, że przez cały czas zabawy zgłoszono tylko jednego pstrąga, żadnego łososia czy troci, podobnie jak suma... myślę, że skończyłoby się tylko na pomyśle. Z drugiej jednak strony, gdyby mieć taki plan, że muszę złowić to, to i to. Można byłoby fajnie sobie rozplanować sezon i ukierunkować się w odpowiednich miesiącach na poszczególne gatunki :) Ale to zabawa często wymagająca nakładów finansowych i nie możemy tego wymagać od naszych uczestników, bo przestanie to być "zabawą ogólnodostępną".
Może po prostu ograniczyć się do tego, że konkurs na wszechstronnego wygra osoba, która zgłosi najwięcej gatunków. W przypadku remisu zadecydowałaby wyższa pozycja na liście.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 900 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 36  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1