Wędkarski Świat

Forum
Teraz jest Pt, 28 lutego 2020, 20:31

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr, 6 lutego 2008, 08:43 
Forumowicz

Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Witam!

Widzę, że temat chwycił i się rozrasta! Wrzucajcie pomysły, bo jedynie wspólnie możemy dojść do jakiegoś sensownego kompromisu.

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 6 lutego 2008, 11:39 
Forumowicz

Otrzymał podziękowań: 0 razy
To się wypowiem tym razem merytorycznie.

Myślę, że najrozsądniejszym wyjściem byłoby przyjęcie zmodyfikowanego systemu medalowego, tj.:

Punktacja od ustalonej długości dla każdego gatunku, np: szczupak 50 cm - 10 pkt, a potem w ten sposób: 51-65 (np.) co dwa cm 1 pkt dodatkowy. 66-75 cm, 1 pkt za każdy cm ponad 65 cm. 76-100 - dodatkowe 3 pkt za każdy cm ponad 75 cm... itd.
Za okaz 95 cm naliczone by było: 10 za wymiar, 7 za pierwszy przedział, 10 za drugi, 30 za trzeci. Łącznie: 57 pkt.

U okonia np. widzę to tak: 25 cm podstawa - 10 pkt (czyli za każdą "wymiarową" rybę 10 pkt). 26-35 za każdy 1 cm ponad 25 - 2 pkt, za ponad 35 przyznawać 4 pkt za cm, powyżej 45 po 5 pkt za 1 cm. Za garbusa 42 cm naliczone by było: 10 za wymiar + 9 za dotarcie do 35 cm i 28 za 7 cm ponad 35. Łączna punktacja: 47 pkt.

Skomplikowane? Może. Uczciwe? Tak mi się wydaje. Podane długości i punkty to oczywiście przykłady.

I tak dopasować reguły do każdego drapieżnika (wędkarze spokojnego żeru niech robią sobie własne ;) ) Należałoby uwzględnić oczywiście obiektywne trudności w złapaniu jakiegoś gatunku. Ale to zostawiam godniejszym :P Męczcie się.

Wymagałoby to stworzenia tabeli :) No i kogoś, kto by nad tym czuwał... Bo jak będzie czuwał ogół uczciwych obywateli to będzie...

Edit: Dla asów, którzy nie boją się komplikacji mam jeszcze jedną propozycję: za deklarowany połów (tzn: "chłopaki a ja w sobotę za tydzień idę na okonia!") +1 pkt/cm ale pominięcie przyłowu w punktacji :P

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 6 lutego 2008, 12:10 
A jak to bedzie z osobami, ktore nie maja mozliwosci zrobienia zdjecia rybie :?:

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 6 lutego 2008, 12:16 
Zaawansowany Forumowicz

Do metody punktowania dogadamy sie bez problemów w końcu bedzie to robiła za nas odpowiedzialna osoba czyli którys modek ale nadal pozostaje nierozwiazany problem z fotkami ryb :!:

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 6 lutego 2008, 13:04 
Stażysta

Moim zdaniem 1 fotka wystarczy, po pierwsze zawsze skróci to chociaż o chwilę czas spędzania rybki poza wodą. Po drugie wydaje mi się że powinniśmy sobie troszkę zaufać, przecież ta liga raczej będzie dla przyjemności, nie ma za to jakiś wielkich nagród czy czegoś w tym rodzaju żeby ktokolwiek miał oszukiwać.

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 6 lutego 2008, 13:47 
Forumowicz

Dlatego moim zdaniem ta liga powinła się odbyć bez żadnych nagród. Chyba najlepsza nagrodą jest satysfakcja (przynajmniej dla mnie). Nie przesadzajmy już z nagrodami ponieważ wtedy na pewno zdarzą sie takie sytuacje że niektórzy za wszelką cenę będą chcieli wygrać. Takie zawody z nagrodami możemy sobie urządzić latem nad jeziorkiem lub rzęką podczas naszego wspólnego spotkania.

pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 6 lutego 2008, 13:49 
Forumowy Wyga

Otrzymał podziękowań: 4 razy
Także jestem za. Odnośnie tych zdjęć z miarką. Metrówka czy centymetr zajmuje na tyle mało miejsca, że każdy może go zabrać ze sobą nad wodę a i zrobienia zdjęcia rybie z nią nie nastręcza większych problemów.

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 6 lutego 2008, 14:25 
Zaawansowany Forumowicz

Daniel przeczytaj co dotąd jest napisane i nikt tu nie mówi o problemie z miarka,tu chodzi o ilość robionych zdjec i ich wklejanie nie wspomne też o robieniu z jedna rybą kilka zdjęć w celu nabicia pkt.ale tu już pozostaje tylko uczciwość i honor,wracając do tematu wyobras sobie sytuacje co łowisz co 5 min.okonia i kazdemu robisz dwa zdjecia,złapałeś ich ok.15szt. czyli robisz 30 zdjeć i pużniej siedzisz przy kompie i je ładujesz!koszmar

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 6 lutego 2008, 19:17 
Site Admin

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 123 razy
Już pora, by zacząć operować konkretnymi propozycjami, dotyczącymi naszej Ligi.
Uwierzcie, że dobór norm i współczynników nie jest sprawą prostą. Przekona sie o tym każdy, kto się do tego zabierze.
Propozycja Morth'a jest z pewnością sprawiedliwa, jednak obawiam się, że jej przedstawienie w formie tabelki, bądź innego formularza, przysporzy wielu kłopotów, nie tylko tworzącemu ją autorowi, ale także znacznej ilości potencjalnych uczestników, próbujących odnaleźć w niej swoją rybę i określić ilość punktów, jaka za dany okaz przysługuje.
Znając realia życia na Forum - Liga szybko zamieniłaby się w miejsce dyskusji, tłumaczenia, a z czasem kłótni. Tego nie chcemy! Z opinii, które można przeczytać wyżej, jasno wynika, że wszyscy chcemy dobrze się bawić, prowadząc zdrową, sportową rywalizację, opartą przede wszystkim na zaufaniu. Tak więc zasady muszą być proste i zrozumiałe dla każdego, kto zechce w tej zabawie uczestniczyć.
Nad stworzeniem wstępnej tabeli norm spędziłem kilka godzin, chociaż myślałem, że zajmie mi to najwyżej kilkadziesiąt minut. Nie łatwo jest wrzucić do jednego worka wszystkie drapieżniki, bez względu na ich wymiary ochronne, osiągane długości, trudność złowienia itp. i w prosty i czytelny sposób przyporządkować każdemu gatunkowi odpowiednią punktację.
Najlepszą moim zdaniem metodą, byłoby zastosowanie współczynników. Aby nie wyglądały one, na zupełnie wyssane z palca, a jednocześnie zbliżały nasze Forum do realiów WŚ, postanowiłem jako bazy wyjściowej, użyć norm, którymi posługuje się miesięcznik.
By jednak nie zamykać drzwi przed wędkarzami mniej doświadczonymi, trochę te normy zmodyfikowałem. Tak więc bazą wyjściową stały się dla mnie normy seniorskie na brązowy medal. Taka długość ryby, w mojej tabelce jest określona współczynnikiem *1,5; co przykładowo oznacza, że za złowionego bolenia o długości 70 cm, otrzymamy 105 pkt.
Drugim wyznacznikiem, zapożyczonym z WŚ była norma na złoty medal, która w tabelce oznaczona jest współczynnikiem *2,00. Tak więc przykładowy boleń o długości 85 cm, będzie wart 170 pkt. Muszę dodać, że górne normy nie są już tak bardzo równoważne normom miesięcznika. Patrząc na tabelę sami przekonacie się, że w niektórych przypadkach byłyby wręcz nieosiągalne.
Przejdźmy może do części tabeli, która będzie używana o wiele częściej, czyli norm poniżej brązowego medalu WŚ. Tu rozdrabniałem się jak tylko mozna, by wydłużyć zakres długości punktowanych ryb. Nie popadłem jednak w przesadę. Uzasadnienie? Bardzo proszę - czysto teoretycznie, wyobraźcie sobie osobę, czy nawet cała komisję, zajmującą się przyznawaniem punktów, która w szczycie sezonu rozpatruje zgłoszenia 25 cm okoni, czy 50 cm szczupaczków, przysyłanych przez ponad tysięczną grupę użytkowników - aby zrobić to rzetelnie musieliby pewnie rzucić pracę (szkołę) i zająć się statystykami i wynikami naszej Ligi. Oczywiście teoretyzuję, mówiąc o takiej liczbie uczestników i zgłoszeń. Nie zmienia to jednak faktu, że nie powinniśmy się zbytnio rozdrabniać.
Osiągnięcie proponowanych przeze mnie dolnych granic, dla jednych okażą się być może wydarzeniem roku, podczas gdy dla innych będą najwyżej tematem przy piwie. Ale takie jest życie, nic nie przychodzi łatwo. Doświadczenia nie kupimy, musimy je zdobyć sami. Wierzę, że to Forum, a także powstająca na Nim Liga WŚ, pomoże nam wszystkim w przyjemnym zdobywaniu nowych doświadczeń, czego Wam wszystkim i sobie życzę :grin:

P.S. W drugiej tabeli umieściłem gatunki ryb, które nie przez wszystkich są uznawane za typowo drapieżne (kolor zielony) a mimo to dość często są łowione przez spiningistów; a także te o łowieniu których niewiele wiem, a w związku z tym uznałem, że nie mam prawa ustanawiać dla nich jakichkolwiek norm. Dlatego wstawiłem tylko normy na brązowy medal, wpisując w odpowiednich kratkach współczynnik *1,50. Resztę pozostawiam fachowcom.
Decyzję o ewentualnym wciągnięciu na naszą listę ryb "mniej drapieżnych", bądź jej rozszerzeniu o inne gatunki, musimy podjąć wspólnie.

Pozdrawiam

Załączniki:
Komentarz: Moja propozycja
Propozycja A.jpg
Propozycja A.jpg [ 55.56 KiB | Przeglądane 13410 razy ]
inne.jpg
inne.jpg [ 33.44 KiB | Przeglądane 13411 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 7 lutego 2008, 08:58 
Forumowicz

Propozycja Włóczykija jest rozsądna!

Proponuje do 24 lutego składać deklaracje, kto jest chętny i ewentualne propozycje, które na pewno wyjdą w "praniu".

Ja jestem za!!!!

Ostatnio edytowano Cz, 7 lutego 2008, 12:00 przez pawelwoblerek, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 7 lutego 2008, 11:46 
Zaawansowany Forumowicz

Troche nie łapie czyli np.okoń zgłaszamy nie mniejszego niż 30cm.?

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 7 lutego 2008, 13:10 
Forumowicz

Taka jest propozycja!

To w końcu liga!

Wiesz ile fotek by musiał zrobić paprochowiec po wyjeździe na okoniowe łowisko gdyby można było zgłaszać okonia od 18cm, a nawet od 21cm!

Trochę to by było bez sensu. Sam przyznaj....

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 7 lutego 2008, 17:32 
Stażysta

Witam,
Wypowiem się na temat ryb, które sam poławiam, a mianowicie: kleń, okoń i jaź. Z własnego doświadczenia wiem, że łowienie okonie 30cm jest o wiele łatwiejsze niż klenie 40cm czy jazie 35cm. I łowienie tych dwóch ostatnich gatunków jest bardziej skomplikowane. Ja proponuję obniżyć kwalifikowane rozmiary gatunków kleń i jaź gdzieś o 2-3cm. Czekam na Waszą opinię.

P.S. dzięki włóczykiju za poświęcenie :!: :grin:
(rozmiar 50cm się powtarza :wink: )

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 7 lutego 2008, 17:46 
Site Admin

Czekam na propozycje dotyczące tabelki. Czasu jest coraz mniej, a echa nie widać. Poza propozycją Pavlo, miałem kilka sygnałów dotyczących obniżenia dolnej granicy okonia i wprowadzenia do tabeli wzdręgi. Mam rozumieć, że poza tym wszystko się Wam podoba?

P.S.
Czwarty próg obejmuje oczywiście ryby o długości 45-49 cm. Poprawię przy najbliższej okazji.
Dzięki za spostrzegawczość :wink:

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 7 lutego 2008, 18:07 
A moze tak troszke utrudnienia i punktacje szczupaka zaczac od 65cm :?: :) wedlug mnie bylaby wieksza zabawa :)

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 7 lutego 2008, 18:28 
Stażysta

Jak każdy będzie zmieniał wymogi to nie dojdziemy do porozumienia. Według mnie ta tabelka jest dobra, mógłby jeszcze jakiś doświadczony spinningista się wypowiedzieć i po prostu ją zatwierdzić bądź wprowadzić jakieś małe korekty.

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 7 lutego 2008, 18:35 
Stażysta

Zastanawia mnie też punktacja. Moim zdaniem taki system był by dobry przy założeniu że wszyscy łowimy jeden gatunek ryb. A ponieważ konkurs obejmuję wszystkie gatunki ryb łowione w Polsce na spinning, to zaproponowany system może okazać się odrobinę nie sprawiedliwy. Na przykład - ja złowiłem najniżej punktowanego jazia i w nagrodę otrzymałem 35 punktów, a włóczykij złowił najmniej punktowanego szczupaka i otrzymał 60 punktów.
Pierwsze rozwiązanie które przyszło mi do głowy zamienić system punktacji który proponuje włóczykij, na ten który on napisał w tebeli :lol: (tylko bardziej rozpisany np. - za klenia 40cm otzrymuję 1 punkt, za klenia 41cm - 1.05 p.). To znacze że tabela pokazuję ile punktów dostaję za konkretny rozmiar konkretnego gatunku.
Czekam na waszą opinię.

Pozdrawiam
Pavlo

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 7 lutego 2008, 19:23 
Site Admin

Pavlo napisał(a):
Zastanawia mnie też punktacja. Moim zdaniem taki system był by dobry przy założeniu że wszyscy łowimy jeden gatunek ryb. A ponieważ konkurs obejmuję wszystkie gatunki ryb łowione w Polsce na spinning, to zaproponowany system może okazać się odrobinę nie sprawiedliwy. Na przykład - ja złowiłem najniżej punktowanego jazia i w nagrodę otrzymałem 35 punktów, a włóczykij złowił najmniej punktowanego szczupaka i otrzymał 60 punktów.
Pierwsze rozwiązanie które przyszło mi do głowy zamienić system punktacji który proponuje włóczykij, na ten który on napisał w tebeli :lol: (tylko bardziej rozpisany np. - za klenia 40cm otzrymuję 1 punkt, za klenia 41cm - 1.05 p.). To znacze że tabela pokazuję ile punktów dostaję za konkretny rozmiar konkretnego gatunku.
Czekam na waszą opinię.

Pozdrawiam
Pavlo

Nie znajdziemy złotego środka, który usatysfakcjonuje wszystkich. Gdyby przykład, który podałeś, wydarzył się na zawodach spiningowych - też bym z Tobą wygrał :grin:.
Nie zamierzam obstawać przy swojej propozycji, jednak domyślam się, że proponowana przez Ciebie punktacja, może się wydać niesprawiedliwa np. dla łowcy 80 cm suma, który uzna, że taki okaz jest o wiele cenniejszy niż 60 cm szczupak, czy 40 cm kleń. Można tak w nieskończoność i zawsze coś się komuś nie spodoba. Łowca okoni będzie w stanie złowić trzy 30cm okonie w ciągu jednego wyjścia nad wodę, podczas gdy łowca boleni, czasami musi się starać wiele tygodni, by oszukać 68 cm bolenia. Mimo nieporównywalnych nakładów czasowych, obaj zdobędą podobną ilość punktów. Tu też przykłady można mnożyć.

Póki co uaktualniłem trochę tabelkę, uwzględniając min. Twoje wcześniejsze propozycje.

P.S.
Podczas rozmowy z jednym z Modów, poruszyliśmy bardzo ważną sprawę, dotyczącą tzw. łowisk specjalnych. Tu rodzi się kolejne pytanie: Czy uważacie, że powinniśmy uwzględniać w naszej Lidze, ryby pochodzące z takich właśnie wód?

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 7 lutego 2008, 19:33 
Zaawansowany Forumowicz

Zdecydowanie nie :!: ale zapominamy przynajmniej moim zdaniem o jednej rzeczy ze to ma być zabawa,dodatek do naszej wyprawy a nie celem :lol:

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 7 lutego 2008, 20:21 
Forumowicz

Tak nieśmiało wtrącę, a może jedna zaczynać tak jak pisałem poprzednio: każda rybka która przekracza wymiar równa się tyle samo pkt? Potem może być system mnożnikowy.

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 7 lutego 2008, 20:34 
Zaawansowany Forumowicz

włóczykij napisał(a):
Podczas rozmowy z jednym z Modów, poruszyliśmy bardzo ważną sprawę, dotyczącą tzw. łowisk specjalnych.

Nie bede ukrywał iż to omnie chodziło,a sprawa dotyczyła Pstrąga potokowego.Dlatego zaproponowałem podzielić ten gatunek tak jak to czyni RAPR,gdyż jak wiadomo na górskich wodach mają one znacznie niższe przyrosty.No i tu pojawił sie problem co z łowiskami typu San,Raba itp,które to niby są na pogórzu ale z wiadomych względów są dorybiane rybą większych rozmiarów.Dlatego też te łowiska chciałem dołączyć do pozostałych by jakoś uwzględnić tą różnice.

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 7 lutego 2008, 20:48 
Site Admin

Morth napisał(a):
Tak nieśmiało wtrącę, a może jedna zaczynać tak jak pisałem poprzednio: każda rybka która przekracza wymiar równa się tyle samo pkt? Potem może być system mnożnikowy.

W takiej sytuacji wracamy do sterty zdjęć 15 cm okoni i stawiania ich na równi z 70 cm sumami ...

Chyba nie przejdzie :wink:

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 7 lutego 2008, 21:13 
Site Admin

Wziąłem pod uwagę wszystkie sugestie, jakie do tej pory do mnie dotarły i na ich podstawie poddałem tabelkę małej modyfikacji. Oto ona. Wybierajcie wersję, która Wam bardziej odpowiada, a jeśli macie inne pomysły, to proszę o ich prezentację w podobnej formie :grin:

P.S. Jeśli chcecie, to współczynniki możemy zamienić na punkty.

Pozdrawiam

Załączniki:
Propozycja B.jpg
Propozycja B.jpg [ 55.19 KiB | Przeglądane 13484 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 7 lutego 2008, 21:23 
Stażysta

włóczykij napisał(a):
Nie znajdziemy złotego środka

Niestety to prawda :neutral:
Ale w sumie to powinny być zawody "rekreacyjne" więc zaproponowany przez ciebie schemat powinien być dobry.

P.S. jak dla mnie to tabelka w tym momencie odpowiada :) , tylko okonia bym na 30 zostawił, ale to tylko moje skromne zdanie :razz:

Pozdrawiam
Pavlo

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 7 lutego 2008, 21:30 
Site Admin

Pavlo napisał(a):
P.S. myślę że wymiary okonia nie można obniżać mniej niż 30cm, to tylko moje zdanie

Też tak uważam, nie zapominajmy jednak o tych, dla których taki okoń pozostaje na razie w sferze marzeń, oni także chcą się z nami bawić.

Pozdrawiam

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1