Curado DC 151 – nowa era baitcastingu

Curado DC 151 – nowa era baitcastingu

Multiplikator – zmora każdego wędkarza, zaczynającego przygodę z baitcastingiem. Czasem ciężko go zauważyć pod plątaniną plecionki, jaka potrafi pojawić się na szpuli. Czy naprawdę należy się go bać? I czy rzeczywiście jest tak skomplikowany w obsłudze? Naszym zdaniem już nie.

System DC (Digital Control) był montowany w multiplikatorach baitcastingowych Shimano od dobrych kilku lat, przechodząc w tym czasie wiele etapów ewolucji. Nigdy jednak nie był on dostępny w półce półprofesjonalnej, przez co często pozostawał poza zasięgiem wędkarzy o mniej zasobnym portfelu. W tym roku nadszedł jednak czas na rewolucję, a pojawia się ona wraz z nowym multiplikatorem Curado DC 151.

Ten niewielkich rozmiarów multiplikator został wyposażony w cyfrowy system sterowania szpuli (kontrolowania szpuli podobnie, jak robi to hamulec rzutowy), który jest w pełni samowystarczalny. Mikrokomputer sterujący szpulą nie potrzebuje zasilania, ponieważ organizuje je sobie sam – wykorzystując energię, jak powstaje podczas rzucania i ściągania przynęty. Jest on w stanie rozpoznać prędkość, z jaką obraca się szpula i wyczuć jej blokowanie się w wyniku nierównomiernego schodzenia plecionki/żyłki podczas rzutu. Tym samym, w krytycznych momentach spowalnia on lub przyspiesza szpulę, zapobiegając powstawaniu tak zwanej „brody”.

Curado DC 151 jest dostępny w wersjach ze standardowym, szybkim (HG) oraz super szybkim (XG) przełożeniem. Każda z nich posiada 5 trybów automatyczne, które można ustawić względem parametrów zewnętrznych i sposobu łowienia:

  • Tryb maksymalnej odległości – idealny na bezwietrzne warunki
  • Żyłka
  • Plecionka
  • Fluorocarbon
  • Skipping mode – dla efektownych rzutów w ślizgu po powierzchni wody

Każdy z trybów ma bezpośrednie przełożenie na wbudowany mikrokomputer, pozwalając mu lepiej szacować parametry kontroli szpuli.

Co bardzo ważne, pomimo niewielkiej jak na system DC ceny (oscylującej w granicach 1100zł), Curado DC 151 posiada bardzo wiele rozwiązań technologicznych znanych z droższych modeli. Wśród nich znajdziemy 6 najwyższej klasy łożysk, mocny napęd X-SHIP, zębatki Micromodule poprawiające gładkość pracy, wytrzymały aluminiowy korpus HAGANE, czy bardzo mocny hamulec z podkładkami carbonowymi, wytrzymujący do 5kg nacisku.

Curado DC jest już dostępny w sprzedaży – pytajcie o niego w sklepach w swojej okolicy.

Zostań fanem SHIMANO na FB!

https://www.facebook.com/ShimanoFishingPL/

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Kalosze