Co dalej z PZW?

Co dalej z PZW?

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie istotne zmiany, które w ostatnim czasie zachodzą w organizacji rybactwa i wędkarstwa w naszym kraju. Przyszło mi do głowy, że na kanwie tych zmian mógłbym zaprezentować Czytelnikom swoje przemyślenia dotyczące dalszych losów PZW i ocenić, czy możliwe byłyby w naszym Związku zmiany organizacyjne, których efektem byłoby lepsze i bardziej korzystne dla wędkarzy gospodarowanie naszymi wodami śródlądowymi. (...)

Jest rzeczą oczywistą, że największym dobrem dla każdego wędkarza są atrakcyjne łowiska, które w większości należą do Skarbu Państwa, a znakomita większość tych wód znajduje się w „rybackim władaniu” jednostek organizacyjnych PZW. Nie bez kozery piszę nie o PZW, lecz o jego jednostkach organizacyjnych – okręgach PZW, gdyż zgodnie ze statutem Związku są one w pełni samodzielnymi podmiotami, posiadającymi osobowość prawną i mogącymi działać we własnym imieniu. (...)

Jak i w którym kierunku mogłaby przebiegać ewolucja PZW? W mojej ocenie możliwe są dwa kierunki: centralizacja, czyli wzmocnienie władzy centralnej, lub decentralizacja, czyli jej osłabienie. W wyniku decentralizacji PZW mógłby przekształcić się w formę np. federacji samodzielnych okręgów. Innymi słowy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy odgórnego sterowania, czy wolimy rządzić się sami na swoim podwórku. Zastrzegam, że każda z tych form działania w obecnych warunkach gospodarczych ma swoje zalety i wady. (...)

Szkoda, że szkodliwa ordynacja wyborcza do organów i stanowisk w PZW uchwalona w 2015 roku przez ówczesny ZG wprowadziła dla kandydatów do władz PZW wymóg 5 lat piastowania funkcji w tychże władzach, co skutecznie zablokowało wielu młodym, rzutkim ludziom dostęp do działalności związkowej. Na szczęście tę szkodliwą uchwałę ostatnio uchylono. (...)

Na koniec chciałbym się skoncentrować na problemie dalszego użytkowania wód przez jednostki organizacyjne PZW w aspekcie omawianych przeze mnie zmian, czyli w przypadkach ich likwidacji, podziału lub przekształcenia. Do tej pory wszyscy przeciwnicy ewentualnych zmian organizacyjnych w PZW podnosili (nie bez racji), że wszelkie takie zmiany mogą skutkować utratą wód, w związku z sytuacją, że dotychczasowa strona umowy przestała istnieć (np. likwidacja okręgu PZW) lub uległa przekształceniu w ten sposób, że powstał zupełnie nowy podmiot (np. przekształcenie okręgu w samodzielne stowarzyszenie).

Po ostatniej nowelizacji ustawy o rybactwie śródlądowym ten problem praktycznie zniknął, gdyż od 1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy art. 6e ustawy o rybactwie śródlądowym, na mocy których następca prawny uprawnionego do rybactwa wstępuje z mocy samego prawa w jego prawa i obowiązki: (...)

Bez względu na to, jak przebiegnie ewolucja naszego związku wędkarskiego i jakie będą jej konsekwencje, rzeczą w tej chwili najważniejszą jest uzyskanie przez reprezentację wędkarzy takiej pozycji, która pozwoliłaby jej zdobyć realny wpływ na decyzje dotyczące gospodarki naszymi wodami śródlądowymi. Być może ewentualne zmiany, o których piszę wyżej, przyczynią się do lepszej organizacji i większej aktywizacji środowiska wędkarskiego. Jeżeli środowisko wędkarskie nie będzie mówiło jednym silnym i zjednoczonym głosem, to nikt w Polsce nie będzie się z nami liczyć. W dalszym ciągu bez naszej wiedzy i zgody rzeki i potoki będą betonowane, prostowane i przegradzane, sieci rybackie będą demolować nasze jeziora i duże rzeki, a nasze naturalne wody będą traktowane jak stawy hodowlane, w których można prowadzić produkcję rybiego mięsa. Proszę zwrócić uwagę, jak silną ponadpartyjną pozycję i skuteczne lobby posiada w naszym kraju środowisko łowieckie, które jest w stanie przeforsować bardzo korzystne dla siebie rozwiązania prawne. A przecież wędkarzy jest zdecydowanie więcej niż myśliwych, a mimo to nasz głos i nasze postulaty są praktycznie niezauważalne. ...

Cały artykuł znajdziecie na stronie 76 WŚ 3/2018.

Autor artykułu

Wojciech Koźmiński
Wojciech Koźmińskistały współpracownik Profil autora

Komentarze (1)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
avatar
Artur S. dodano: 2018-03-06 11:18:17
Paniw Wojtku, jak myslisz dlaczego jest 5a zmiana w prawie o przrjeciu uprawnien? komu ona sluzy? Tak samo zmiany w rozpozadzeniach dotyczacych ochrony ryb. Tak wiec nie pisz ze nie maja glosu w parlamencie :-D Pretenske to wedkarze mogo miec samo do siebie, ze PZW jest takie nie inne. By je zmienic itd. To trzeba uczestniczuc w alnych i wybprach, i oddac glos za zmianami :-) Ps. Do zmiamy ordynacji wyborczej doprowadzilem ja i kilku kolegow. To ile mozma zrobic jak wieksza czesc zacznie kozystac z swoich praw?
« Wróc do listy
Dargon