akwarium

Technika akwarystyczna

Na początku warto zaznaczyć, że bez techniki, akwarium nie będzie działać jak powinno oraz nie spełni naszych oczekiwań. Można więc powiedzieć, że jest ona najważniejszym elementem w zbiorniku. Wiedząc to powinniśmy przywiązać dużą wagę do wyboru odpowiedniego oświetlenia, filtra oraz innych niezbędnych elementów.

Filtracja

Filtr do akwarium pełni bardzo ważną funkcję w naszym akwarium, a mianowicie usuwa pływające zanieczyszczenia i szkodliwe substancje. Możemy je podzielić na trzy podstawowe kategorie: wewnętrzne, zewnętrzne oraz kaskadowe. Według nazwy możemy określić miejce umieszczenia filtra w akwarium. Każdy z nich posiada plusy i minusy, jednak bardzo ważne przy wyborze jest to, aby pamiętać, że lepiej wybrać silniejszy niż słabszy filtr.

Jeśli zależy nam na krystalicznie czystej wodzie warto zainwestować w lampę UV. Sterylizuje ona naszą wodę, dzięki czemu jest ona czysta i wolna od zarazków. W przypadku filtra zewnętrznego najlepszą lokalizacją dla lampy jest wąż wylotowy, aby uniknąć uszkodzenia bakterii czyszczących w filrze. Lampa jest bardzo pomocna. Włączamy ją zazwyczaj na 24 godziny po przeprowadzeniu konserwacji w akwarium.

akwarium

Powinniśmy także pamiętać o skimmerze (filtrze powierzchniowym). Jego zadaniem, jest zbieranie zanieczyszczeń z powierzchni, a tym samym zapobieganie tworzenia się tłustego filmu, który jest częstym problemem w przypadku zbiorników o większej objętości.

Oświetlenie

Światło w akwarium zastępuje światło słoneczne i dlatego jest bardzo ważne, ponieważ wspomaga proces fotosyntezy, która zapewnia pomyślny wzrost roślin.

Rynek obecnie oferuje nam dwa rodzaje opraw, a mianowicie oprawy LED i świetlówki. Zaletą lamp LED jest oszczędność energii i estetyka, natomiast zaletą oświetlenia fluorescencyjnego jest niska cena zakupu. Bestsellerem stało się nocne oświetlenie LED symulujące światło księżyca.

Dzięki sztucznemu oświetleniu akwarystycznemu akwarium możemy skorygować czas i intensywność świecenia w zależności od wymagania danych roślin. Przydatnym produktem będzie na pewno programator czasowy, dzięki któremu nastawimy czas świecenia. Zdecydowanie nie należy lekceważyć oświetlenia w akwarium.

Zestawy CO2

Kolejnym niezbędnym wyposażeniem technicznym akwarium jest zestaw CO2. CO2 to chemiczny skrót oznaczający dwutlenek węgla. Jest to gaz nieposiadający smaku i zapachu. Dzięki niemu proces fotosyntezy przebiegnie prawidłowo, a tym samym zapewni wzrost roślin. W przeciwieństwie do naturalnych zbiorników, woda w akwarium nie zawiera aktywnego, naturalnego źródła CO2. Dwutlenek węgla uniemożliwia również powstawanie glonów, ponieważ kiedy rośliny rosną, zużywają wszystkie składniki odżywcze, a glony giną oraz nie powstają nowe.

Aby określić ile gazu musimy dostarczyć do naszego akwarium, powinniśmy zastosować stały test CO2. Poziom dwutlenku węgla określimy poprzez kolor testu.

Wszystko o czym mowa w tym artykule to tylko podstawowa technika akwarystyczna, która pomaga nam w utrzymaniu akwarium.

Autorzy