...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Technika akwarystyczna

akwarium

Na początku warto zaznaczyć, że bez techniki, akwarium nie będzie działać jak powinno oraz nie spełni naszych oczekiwań. Można więc powiedzieć, że jest ona najważniejszym elementem w zbiorniku. Wiedząc to powinniśmy przywiązać dużą wagę do wyboru odpowiedniego oświetlenia, filtra oraz innych niezbędnych elementów.

Filtracja

Filtr do akwarium pełni bardzo ważną funkcję w naszym akwarium, a mianowicie usuwa pływające zanieczyszczenia i szkodliwe substancje. Możemy je podzielić na trzy podstawowe kategorie: wewnętrzne, zewnętrzne oraz kaskadowe. Według nazwy możemy określić miejce umieszczenia filtra w akwarium. Każdy z nich posiada plusy i minusy, jednak bardzo ważne przy wyborze jest to, aby pamiętać, że lepiej wybrać silniejszy niż słabszy filtr.

Jeśli zależy nam na krystalicznie czystej wodzie warto zainwestować w lampę UV. Sterylizuje ona naszą wodę, dzięki czemu jest ona czysta i wolna od zarazków. W przypadku filtra zewnętrznego najlepszą lokalizacją dla lampy jest wąż wylotowy, aby uniknąć uszkodzenia bakterii czyszczących w filrze. Lampa jest bardzo pomocna. Włączamy ją zazwyczaj na 24 godziny po przeprowadzeniu konserwacji w akwarium.

akwarium

Powinniśmy także pamiętać o skimmerze (filtrze powierzchniowym). Jego zadaniem, jest zbieranie zanieczyszczeń z powierzchni, a tym samym zapobieganie tworzenia się tłustego filmu, który jest częstym problemem w przypadku zbiorników o większej objętości.

Oświetlenie

Światło w akwarium zastępuje światło słoneczne i dlatego jest bardzo ważne, ponieważ wspomaga proces fotosyntezy, która zapewnia pomyślny wzrost roślin.

Rynek obecnie oferuje nam dwa rodzaje opraw, a mianowicie oprawy LED i świetlówki. Zaletą lamp LED jest oszczędność energii i estetyka, natomiast zaletą oświetlenia fluorescencyjnego jest niska cena zakupu. Bestsellerem stało się nocne oświetlenie LED symulujące światło księżyca.

Dzięki sztucznemu oświetleniu akwarystycznemu akwarium możemy skorygować czas i intensywność świecenia w zależności od wymagania danych roślin. Przydatnym produktem będzie na pewno programator czasowy, dzięki któremu nastawimy czas świecenia. Zdecydowanie nie należy lekceważyć oświetlenia w akwarium.

Zestawy CO2

Kolejnym niezbędnym wyposażeniem technicznym akwarium jest zestaw CO2. CO2 to chemiczny skrót oznaczający dwutlenek węgla. Jest to gaz nieposiadający smaku i zapachu. Dzięki niemu proces fotosyntezy przebiegnie prawidłowo, a tym samym zapewni wzrost roślin. W przeciwieństwie do naturalnych zbiorników, woda w akwarium nie zawiera aktywnego, naturalnego źródła CO2. Dwutlenek węgla uniemożliwia również powstawanie glonów, ponieważ kiedy rośliny rosną, zużywają wszystkie składniki odżywcze, a glony giną oraz nie powstają nowe.

Aby określić ile gazu musimy dostarczyć do naszego akwarium, powinniśmy zastosować stały test CO2. Poziom dwutlenku węgla określimy poprzez kolor testu.

Wszystko o czym mowa w tym artykule to tylko podstawowa technika akwarystyczna, która pomaga nam w utrzymaniu akwarium.

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.