...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma cacatuoides)

Akwarystyka

Co to za rybka?

Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma cacatuoides), to ryba akwariowa, samce mają dość agresywny temperament. Wygląd tej ryby przypomina papugę kakadu. Jest to rybka z charakterem i eleganckim wyglądem, można powiedzieć, że jest to taka papużka z wodnego świata. Pochodzi z Ameryki południowej zamieszkuje głównie rzeki Peru i Boliwii.

Charakterystyka.

Dość ciekawa u tej rybki jest jej płetwa grzbietowa, a to za sprawą wyglądu, przypominającego czub papugi Kakadu. Czerwono czarny rysunek na płetwie ogonowej nadaje tej rybce nieco agresywny wygląd. Co faktycznie ma potwierdzenie w jej charakterze, gdyż zaleca się trzymanie ich w haremach z przewagą samic. Samce są nieco wydłużone i intensywniej ubarwione, dorastają do ośmiu centymetrów. Samice mają z reguły długość do pięciu i pół centymetra.

Pochodzenie

Jej pierwotnym miejscem występowania jest dorzecze Amazonki, największej rzeki na świecie. Jak wiadomo jej dorzecze porastają tropikalne lasy. Jest to teren nietknięty i niezanieczyszczony przez człowieka. Być może z tego względu, rybka ta jest niezwykle wrażliwa na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

Usposobienie

Ryba z reguły jest pokojowo nastawiona, może przebywać w zbiorniku wielogatunkowym. Jednak jak wyżej powiedziano, samce zwłaszcza w okresie godowym, mają wojowniczy charakter. Dlatego rybka ta przeznaczona jest raczej dla doświadczonych akwarystów. Akwarium należy przygotować tak aby była w nim przewaga samic. Jest również bardzo prawdopodobne, że w okresie godowym ryba ta będzie zabijać inne ryby. Kakadu, ze względu na jej usposobienie wymaga akwarium z wielką ilością kryjówek. Mogą to być korzenie, gęsta roślinność, łupiny orzecha kokosowego. Musimy jej stworzyć takie warunki, które są zgodne z jej naturą, ponieważ uwielbia ona miejsca w których się chowa. Podłoże akwarium powinno być miękkie a światło rozproszone.

Odżywianie

Jako pokarmu nie preferuje suchych karm. Raczej jeżeli już, należy podawać jej żywe, ewentualnie mrożone, artemie, dafnie bądź larwy ochotki.

Rozmnażanie

Samica składa około dwustu jajeczek, z których po około trzech dniach wylęgają się młode. Opiekę nad potomstwem sprawuje w dziewięćdziesięciu procentach samica. Na jednego samca powinno przypadać około trzech samic. Ikrę samica składa na twardych elementach podłoża, podział obowiązków wygląda w ten sposób, że samica strzeże ikry a samiec terytorium.

Podsumowując, Pielęgniczka Kakadu to rybka z charakterem, o tropikalnym wyglądzie, niezwykle piękna, przeznaczona raczej dla doświadczonych akwarystów.

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.