Co to za rybka?
Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma cacatuoides), to ryba akwariowa, samce mają dość agresywny temperament. Wygląd tej ryby przypomina papugę kakadu. Jest to rybka z charakterem i eleganckim wyglądem, można powiedzieć, że jest to taka papużka z wodnego świata. Pochodzi z Ameryki południowej zamieszkuje głównie rzeki Peru i Boliwii.
Charakterystyka.
Dość ciekawa u tej rybki jest jej płetwa grzbietowa, a to za sprawą wyglądu, przypominającego czub papugi Kakadu. Czerwono czarny rysunek na płetwie ogonowej nadaje tej rybce nieco agresywny wygląd. Co faktycznie ma potwierdzenie w jej charakterze, gdyż zaleca się trzymanie ich w haremach z przewagą samic. Samce są nieco wydłużone i intensywniej ubarwione, dorastają do ośmiu centymetrów. Samice mają z reguły długość do pięciu i pół centymetra.
Pochodzenie
Jej pierwotnym miejscem występowania jest dorzecze Amazonki, największej rzeki na świecie. Jak wiadomo jej dorzecze porastają tropikalne lasy. Jest to teren nietknięty i niezanieczyszczony przez człowieka. Być może z tego względu, rybka ta jest niezwykle wrażliwa na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.
Usposobienie
Ryba z reguły jest pokojowo nastawiona, może przebywać w zbiorniku wielogatunkowym. Jednak jak wyżej powiedziano, samce zwłaszcza w okresie godowym, mają wojowniczy charakter. Dlatego rybka ta przeznaczona jest raczej dla doświadczonych akwarystów. Akwarium należy przygotować tak aby była w nim przewaga samic. Jest również bardzo prawdopodobne, że w okresie godowym ryba ta będzie zabijać inne ryby. Kakadu, ze względu na jej usposobienie wymaga akwarium z wielką ilością kryjówek. Mogą to być korzenie, gęsta roślinność, łupiny orzecha kokosowego. Musimy jej stworzyć takie warunki, które są zgodne z jej naturą, ponieważ uwielbia ona miejsca w których się chowa. Podłoże akwarium powinno być miękkie a światło rozproszone.
Odżywianie
Jako pokarmu nie preferuje suchych karm. Raczej jeżeli już, należy podawać jej żywe, ewentualnie mrożone, artemie, dafnie bądź larwy ochotki.
Rozmnażanie
Samica składa około dwustu jajeczek, z których po około trzech dniach wylęgają się młode. Opiekę nad potomstwem sprawuje w dziewięćdziesięciu procentach samica. Na jednego samca powinno przypadać około trzech samic. Ikrę samica składa na twardych elementach podłoża, podział obowiązków wygląda w ten sposób, że samica strzeże ikry a samiec terytorium.
Podsumowując, Pielęgniczka Kakadu to rybka z charakterem, o tropikalnym wyglądzie, niezwykle piękna, przeznaczona raczej dla doświadczonych akwarystów.