Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Paletka „Dyskowiec”

Akwarystyka

Paletka to popularna ryba akwariowa nazywana również Dyskowcem z racji swojej spłaszczonej budowy. W naturalnym środowisku Paletka pojawia się w dorzeczu rzeki Amazonki, gdzie występuje widoczność 250 cm w głąb tafli, a w wodzie występuje bujna roślinność, zatopione korzenie. Takie warunki naturalne sprzyjają znajdowaniu przez rybę schronienia przed drapieżnikami. Paletki chętnie łączą się w grupy obejmujące kilka osobników – mogą znajdować się w niej również Skalary.

Wygląd i rozmnażanie

Swoją budową ciała Paletka przypomina dysk. Posiada brunatne, brązowe lub ciemnoczerwone ubarwienie, poprzecinane niebieskimi liniami. Przez całe ciało pionowo przebiega również 9 pasów w kolorze czarno-brązowym. W akwariach ryba może osiągać wielkość do 20 centymetrów. Wśród dyskowców brakuje cech charakterystycznych, które pozwalają na odróżnianie płci – doświadczeni akwaryści mogą to jednak zrobić podczas składania przez rybę ikry.

Warunki hodowlane

Mimo iż Paletka jest popularną rybą akwariową, wymaga specjalnej pielęgnacji. Z racji swoich rozmiarów ryby wymagają słodkowodnego akwarium o sporym rozmiarze. Optymalny jest duży i wysoki zbiornik, w którym pomieści się 100 itrów wody. Ryby potrzebują temperatury 26-27 stopni Celsjusza oraz wymagają miękkiej wody o pH 6,0-6,5.

Karmienie

Paletki nie mają specjalnych potrzeb żywieniowych. Ryby mogą spożywać pokarm żywy, czyli rurecznika, larwy komarów, ochotki oraz roślinny. Ryby powinny mieć urozmaiconą dietę, w której mogą pojawiać się nawet produkty mrożone. Akwaryści często wybierają gotowe mieszanki pokarmu, które można zakupić w dobrych sklepach zoologicznych.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.