Neon Innesa, nazywana też bystrzykiem neonowym czy bystrzykiem Innesa, jest jedną z najpopularniejszych rybek akwariowych. Łatwo rozpoznawalna przez swoje kolorowe ubarwienie, jest dostępna w większości sklepów akwarystycznych.
Pochodzi z Ameryki Południowej. Występuje w dorzeczu Amazonki, w południowo-wschodniej Kolumbii oraz wschodniej Brazylii i Peru.
Bystrzyk Innesa – charakterystyka
Posiada efektowne ubarwienie, które pełni funkcje obronne. Górna część ciała jest lekko niebieska, brzuch biało srebrzysty. Od nozdrzy do podstawy płetwy tłuszczowej biegnie charakterystyczny, opalizujący niebieski pas, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Od środka tułowia, do podstawy płetwy ogonowej posiada jaskrawy, czerwony pas. Jest to niewielka ryba, dorosłe osobniki osiągają do czterech centymetrów długości. Samice są z reguły większe i mają bardziej zaokrąglony brzuch od samców.
Neon Innesa – usposobienie
Jest rybą ławicową, należy hodować ją w grupach po co najmniej sześć sztuk. Przedstawiciele tego gatunku są z reguły spokojni, mogą dzielić akwarium z innymi rybami o podobnej wielkości i usposobieniu.
Bystrzyki neonowe są wszystkożerne, należy jednak pamiętać o zróżnicowanym pokarmie, który dostarczy wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Zaleca się stosowanie pokarmu żywego i mrożonego, w akwarium można regularnie stosować też suchy.
Rozmnażanie
Do rozmnażania konieczny jest osobny, zacieniony zbiornik, w którym umieszcza się stado (od sześciu do dziesięciu ryb) lub parę osobników – samca i samicę. Należy podawać im żywy pokarm, woda powinna być kwaśna – pH od 5,6 do 6,5, bardzo miękka – od 1 do 5 dGH, mieć temperaturę od 24°C do 27°C. Samica składa około sto jajeczek, z których wylęg następuje po dwóch lub trzech dniach. Dorosłe osobniki wyżerają ikrę, więc po jej zauważeniu należy je odłowić. W pierwszym okresie ryby wymagają drobnych mikro pokarmów.
Neon Innesa dzięki swojemu atrakcyjnemu ubarwieniu jest jedną z najpopularniejszych ryb akwariowych. Dzięki swojemu spokojnemu usposobieniu i wytrzymałości, nie sprawia problemów i może być hodowana nawet przez mało wykwalifikowane osoby.