...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)

Akwarystyka

Gupik pawie oczko to jeden z najpopularniejszych i najmniej wymagających gatunków słodkowodnych ryb hodowlanych.

Akwarium

Zbiornik, w którym trzyma się gupiki powinien mieć przynajmniej 25 litrów dla jednego samca i trzech samic. Rybki te lubią dużą ilość gęstej roślinności, która pozwala im się ukryć.

Rozmnażanie

Gupiki są jajożyworodne – oznacza to, że samica nie składa ikry, tylko rodzi żywe młode. Jednorazowo jest to od kilku do nawet kilkudziesięciu rybek. Należy liczyć się jednak z faktem, że po porodzie duża część z nich ze względu na bardzo małe rozmiary może zostać zjedzona przez inne rybki bądź starsze osobniki.

Pożywienie

Gupiki są wszystkożerne, warto jednak zadbać o to, aby ich dieta była zróżnicowana. Chętnie żywią się gotowym pokarmem zakupionym w sklepie akwarystycznym, jak i chociażby żywymi larwami komarów.

Budowa ciała

Samce są większe od samic – ich długość wynosi do 6 cm. Samice natomiast osiągają pomiędzy 3-4 cm. Bardzo duże znaczenie w wyglądzie ma odmiana hodowlana danego gupika. Wyróżnia się kilka różnych kształtów płetw ogonowych, podobnie prezentuje się kwestia kolorystyki. Dodatkowo samce oraz samice różnią się kształtem ciała, nawet przynależąc do tej samej odmiany hodowlanej. Samice są z reguły mniej smukłe – posiadają beczułkowany brzuch oraz widocznie krótsze płetwy.

Choroby

Gupiki zazwyczaj zapadają na choroby typowe dla rybek trzymanych w akwariach. Dodatkowo są podatne na choroby wywoływane przez pierwotniaki, dlatego warto zadbać o dobry stan wody, stosując chociażby sól akwarystyczną, która nie tylko ograniczy ilość pierwotniaków, ale również pozwoli zadbać o prawidłowe przemiany metaboliczne u rybek.

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.