rybki akwariowe

Grzałka do akwarium – jaką wybrać?

Jaką grzałkę do akwarium wybrać? Takie pytanie zadaje sobie wielu amatorów posiadania akwariowych rybek. Niemal każde akwarium słodkowodne nie może obejść się bez filtrów, oświetlenia, ale przede wszystkim grzałki do akwarium. Istnieją różne rodzaje grzejników do akwarium, jednak ich cel jest taki sam – podgrzanie i utrzymanie określonej temperatury w akwarium.

Ogrzewanie wody w akwarium – co warto wiedzieć?

Temperatura wody, która musi panować w akwarium musi ściśle opierać się na wymaganiach środowiskowych gatunku posiadanych rybek. Ze względu na fakt, że są one zwierzętami zmiennocieplnymi, należy jak najdokładniej dostosowywać temperaturę ich środowiska. Wahania o dwa stopnie nie stanowią problemu, jednakże należy zachować ostrożność, gdy temperatura jest zbyt niska. Warto zwrócić uwagę, by w akwarium znajdowały się tylko ryby o tych samych wymaganiach, nie tylko temperaturowych.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybór systemu grzewczego nie zawsze jest łatwy i zależy od kilku czynników. Najważniejszymi są wielkość i pojemność akwarium oraz wartości wymaganej temperatury. Ważnym aspektem decydującym o kupnie jest moc urządzenia – zwykle potrzebny jest 1 W mocy na każdy litr wody w akwarium.

Producenci oferują wiele zaawansowanych technologii. Dostępne są podstawowe grzałki bez opcji pomiaru temperatury, w których po prostu ustawiana jest żądana wartość. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie oddzielnego termometru, który pozwoli sprawdzić czy jest ona utrzymywana na poprawnym poziomie. Dla bardziej wymagających gatunków najlepszą opcją są grzałki z termostatem, które mają funkcję automatycznego regulowania temperatury z dokładnością do jednego stopnia Celsjusza.

Autorzy