akwarium rybki

Filtr do akwarium – jaki wybrać?

Filtr do akwarium – do czego służy?

Charakterystyczną ozdobą każdego mieszkania czy domu bez wątpienia jest akwarium. Tysiące ludzi zastanawiając się nad tym jakie zwierzę chciałoby mieć pod swoją opieką po namyśle decyduje się na rybki. Jednak i one, jak każdy inny domowy pupil, wymagają opieki i odpowiednich warunków bytu. W celu zapewnienia rybkom optymalnych warunków do życia, właściciel jest zobowiązany do czyszczenia akwarium i dbania o ich środowisko. Do tego celu przede wszystkim przeznaczone są filtry. Jednak wybór odpowiedniego sprzętu zależy od wielu czynników. Zatem, jak wybrać najlepszy filtr do akwarium?

Głównym zadaniem filtra jest oczywiście oczyszczanie wody akwariowej z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Odpowiednio dobrane urządzenie do filtracji sprawia, że środowisko biologiczne i chemiczne wody sprzyja funkcjonowaniu i rozwojowi roślin, ryb, a także innych organizmów. Ryby potrafią wydzielać trujące związki, które poprzez filtry są skutecznie neutralizowane. W naturalnych zbiornikach wodnych proces filtracji odbywa się samoczynnie, a więc filtr nie jest potrzebny. Akwarium zaś, potrzebuje dodatkowej filtracji i stałego usuwania produktów przemiany materii, obumarłych roślin czy cząsteczek kurzu.

Jak działają filtry?

Filtracja wody odbywa się na 3 następujące sposoby:
Filtr mechaniczny odpowiedzialny jest za fizyczne usuwanie zanieczyszczenia jak szczątki obumarłych roślin czy kurz. Wkłady w filtrach mechanicznych wykonane są najczęściej z flizeliny czy nylonu. Rzadko kiedy jest to gąbka.
Dzięki filtrom z węglem aktywnym mamy do czynienia z filtracją chemiczną, która usuwa  niebezpieczne związki chemiczne.
Filtracja biologiczna jest ostatnim rodzajem filtracji. Filtry biologiczne rozkładają szkodliwy amoniak na azotyny, które nie są szkodliwe dla ryb.

Podział i zastosowanie filtrów

To co znamienne przy odróżnianiu filtrów akwarystycznych to nie tylko metoda filtracji, ale również sposób montażu. Podstawowym podziałem filtrów jest podział na filtry wewnętrzne i zewnętrzne.

Filtry wewnętrzne mocuje się po wewnętrznej stronie akwarium za pomocą przyssawek. Umożliwiają one filtrację na wszystkie 3 sposoby. Do niewątpliwych zalet filtrów wewnętrznych należy niski pobór energii oraz łatwość montażu. Warto zwrócić uwagę także, że są to dosyć tanie filtry do akwarium, więc sprawdzą się u początkujących akwarystów. Ważnym czynnikiem, który przykuwa uwagę jest fakt, że filtr wewnętrzny zajmuje sporo miejsca w akwarium. Jest to dość istotne jeśli twoje akwarium jest stosunkowo małe.

Filtry zewnętrzne dzielą się na kaskadowe i kubełkowe.
Pierwszy z nich – filtr kaskadowy – mocuje się na zewnątrz tylnej, bądź bocznej ścianki akwarium. Działanie tego typu filtra polega na pobieraniu wody z akwarium, przepuszczeniu jej przez filtr mechaniczny i biologiczny, a następnie na wypuszczeniu jej w postaci kaskady z powrotem do akwarium.
Filtr tego typu cieszy się ogromną popularnością wśród akwarystów dzięki łatwej instalacji, niskiemu poborowi energii i większej powierzchni na media filtrujące niż w przypadku filtrów wewnętrznych. Warto zwrócić uwagę jednak, że nie każde akwarium jest odpowiednio przystosowane do montażu tego typu filtrów.

Filtr kubełkowy, w zależności od tego jakie filtry zostaną zastosowane, odpowiada za filtrację mechaniczną, biologiczną lub chemiczną. Jest on mocowany pod akwarium i ma kształt kubełka – stąd też jego nazwa. Jest to zdecydowanie najdroższy filtr do akwarium. Cena jednak idzie w parze z jakością, ponieważ jest to najskuteczniejszy i najlepszy filtr do akwarium dostępny na rynku.

Jaki filtr kupić?

Podstawowym kryterium przy podejmowaniu decyzji – jaki filtr do akwarium kupić – jest wielkość samego akwarium. Aby miał działać efektywnie należy trzymać się podstawowego wzoru, czyli: pojemność akwarium x3 (przy małym zarybieniu x2). Dobry filtr do akwarium, o odpowiedniej mocy pozwoli na przepompowanie całej wody w akwarium przynajmniej raz na godzinę, co ­– w przypadku standardowego akwarium – stanowi optymalny poziom filtracji.

Autorzy