Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Bojownik syjamski (Betta splendens)

Akwarystyka

Bojownik syjamski, zwany również bojownikiem wspaniałym, to bez wątpienia ryba niezwykle majestatyczna. W Europie jest bardzo popularną rybą akwarystyczną.

Pochodzenie

Bojowniki pochodzą z terenów Azji. Występowały tam w sadzawkach, rzekach o spokojnym nurcie oraz na polach ryżowych. Była to jednak odmiana krótkopłetwa. Odmiana długopłetwa została po raz pierwszy zaobserwowana w Tajlandii i stamtąd sprowadzona.

Akwarium

Bojowniki wymagają zbiornika mającego przynajmniej 25 litrów – są to ryby silnie terytorialne, przez co niewskazane jest trzymanie w jednym akwarium więcej niż jednego samca. Wyjątkiem są grupy samców wychowywane razem od młodości w bardzo dużym zbiorniku – te zwykle ograniczają agresywne zachowania w stosunku do siebie nawzajem. Trzymając bujowniki syjamskie w jednym akwarium z innymi rybkami, warto zainwestować w bujną roślinność, która umożliwi innym rybkom chowanie się przed bojownikami. Lubią one ciepłą wodę, sięgającą nawet do 30 stopni Celsjusza, choć okazyjnie spędzają czas również w chłodniejszych miejscach (22-23 stopnie).

Inne ryby w akwarium

Bojowniki, kiedy nie ma w pobliżu innych przedstawicieli ich gatunku, są rybami spokojnymi i dość towarzyskimi. Mogą jednak okazywać pewne agresywne zachowania w stosunku do mniejszych ryb.

Wygląd samców i samic

Bojowniki syjamskie liczą od 6 cm do 7 cm długości. Ich długość życia z reguły wynosi około dwóch lat, ma jednak na to duży wpływ temperatura wody. W obrębie gatunku występuje duży dymorfizm płciowy. Samce mają dużo pokaźniejsze płetwy, wydają się też lepiej zbudowane. Samice są z kolei nieco smuklejsze.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.