Akwarystyka

Bocja Wspaniała (Chromobotia macracanthus)

Bocja wspaniała, zwana także bocją tygrysią lub piskorzem klaunim, to gatunek tropikalnej ryby słodkowodnej, zaliczanej do rodziny Botiidae. Jest chętnie hodowaną, popularną rybą domową, bardzo zabawną do karmienia i oglądania w ciągu dnia.

Bocja Wspaniała: charakterystyka

Bocja wspaniała posiada smukłe, wydłużone ciało, pokryte drobnymi łuskami o bogatym ubarwieniu. Są one jednak tak małe, że Bocję wspaniałą często błędnie nazywa się rybą bez łusek. Jej wydłużony pysk, który znajduje się w położeniu dolnym, zdobią 4 wąsiki, co jest ich cechą charakterystyczną. Ogon ma głębokie wcięcie, które sprawia, że wyglądem przypomina ogon rekina. W warunkach domowych może dorastać do ogromnych rozmiarów. Rzadko przekraczają 20cm długości, choć znane są przypadki, gdzie ryba urosła nawet do 45cm. Średnia długość życia wynosi około 15 lat. Samce mają ogon wygięty do wewnątrz, a samice tradycyjny. Samice są również nieco grubsze.

Pochodzenie oraz występowanie

Pochodzi z wód śródlądowych w Indonezji na wyspach Sumatra i BorneoNa wolności zajmuje głównie czyste strumienie i drogi wodne. Podczas corocznej pory monsunowej, można je znaleźć również w zalanych dżunglach, polanach i bagnach.

Usposobienie i zachowanie Bocji Wspaniałej

Są zabawne i radosne, a także nieśmiałe. Lubią się chować w kryjówkach na dnie zbiornika. W towarzystwie innych ryb stają się bardzo ciekawskie. Często kopiują nastrój innych ryb w akwarium, dlatego nie powinno się ich trzymać z gatunkami agresywnymi. Gdy są głodne, podekscytowane lub szczęśliwe często wydają dźwięki kliknięcia. Ważne aby napełnić zbiornik żywymi roślinami i różnymi dodatkami, gdyż w takim otoczeniu czują się najlepiej. Śpią w bardzo nietypowej pozycji – leżą nieruchomie poziomo i łatwo za pierwszym razem pomyśleć, że umarły.

Karmienie

Bocja wspaniała jest wszystkożerna. Na wolności żywi się roślinami, owadami i bezkręgowcami. Podczas przechowywania w domowych akwariach zalecana jest dobrej jakości dieta z granulatu z krewetek i płatków. Rzadko zjadają pożywienie z powierzchni wody, dlatego należy zastosować pokarm, który ma tendencję do opadania na dno zbiornika. Można je odżywiać także jedzeniem mrożonym, np. mrożonymi robakami blackworms i bloodworms. Świetna dieta to także słonowodne krewetki i wafle tonące Hikari.

Rozmnażanie

Doniesienia o udanym rozmnażaniu Bocji wspaniałej w domowych warunkach są niezwykle rzadkie. Jednak jeśli planujesz je rozmnażać, możesz zwiększyć szansę poprzez wybranie dorosłej płciowo pary. Osobniki dojrzałe mają minimum 15cm długości. Parę godową należy karmić kilka razy dziennie żywym pokarmem.

 

Autorzy