Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Zbliża się sezon na szczupaka. Przygotuj swój sprzęt, aby nie stracić ryby życia!

Zbliża się sezon na szczupaka. Przygotuj swój sprzęt, aby nie stracić ryby życia!
Źródło: Getty Images + Billion Photos // Canvas Pro

Każdy zapalony spinningista wie, że sezon na szczupaka w Polsce rozpoczyna się 1 maja. To właśnie w majówkę nad wodą można spotkać tłumy wędkarzy, którzy poszukują „króla wód”. Bo jak z pewnością wiesz: „Szczupak to jest król wód, tak jak lew jest król dżungli”.

Najważniejszy element – wędka

Nic tak nie denerwuje, jak uszkodzone wędzisko czy też kołowrotek. Te dwa główne elementy psują się niezwykle rzadko, jednak wymagają odpowiedniej konserwacji. Przed rozpoczęciem sezonu warto przejrzeć, czy nie pojawiły się uszkodzenia.

W przypadku wędki mogą wystąpić uszkodzenia:

  1. Przelotek – ukruszona ceramiczna część przelotki lub wygięta nóżka.
  2. Pęknięcia części szczytowej – często ich nie zauważamy, jednak z pewnością dadzą o sobie znać przy holu dużego szczupaka.
  3. Rękojeść – sprawdź, czy nie stwardniała. W przypadku korka zdarza się, że przez zimę dobiorą się do niego myszy.
dobrze przygotowany sprzęt do podstawa udanych łowów
Dobrze przygotowany sprzęt to podstawa udanych łowów (Źródło: Getty Images)

Kołowrotek – serwis po sezonie

A właściwie przed. Przy dłuższym nieużywaniu kołowrotka, warto zastanowić się nad jego serwisem. Przy odrobinie umiejętności – sam wymienisz smar lub nawet łożyska. To bardzo ważne, aby młynek działał płynnie. Zwróć uwagę na równą pracę hamulca. Przy dużym szczupaku pozwoli Ci to kontrolować hol. Serwis kołowrotka to dla majsterkowicza błahostka. Pamiętaj jednak, że składa się on z wielu drobnych elementów. Jeżeli nie jesteś pewny swoich umiejętności – skorzystaj z profesjonalnego serwisu.

Plecionka – pamiętaj o regularnej wymianie!

Żyłka przy połowie szczupaka stosowana jest niezwykle rzadko. Więc ją pozwolę sobie pominąć. Plecionka wykonana jest ze splecionych ze sobą nici. To trwały „sznur”, jednak podatny na przetarcia. Warto o nią dbać, ponieważ to często najsłabszy element całego zestawu (w przypadku stosowania „stalki”). Wymiana całej szpuli jest najlepszym rozwiązaniem. Często stosowaną praktyką jest jednak „przewinięcie” jej na drugą stronę. Polega to na tym, że część, która była dotychczas na dole szpuli, jest później elementem końcowym zestawu.

Pudełko z przynętami – czyli co szczupaki lubią najbardziej

Zweryfikuj stan przynęt i haków! Obgryzione gumy nie będą przydatne. Kwiecień to dobry czas na wędkarskie zakupy. Na rynku pojawiają się nowości, które mogą być skuteczne nawet na przełowionej wodzie. W przypadku haków i kotwic zadbaj, aby były wystarczająco ostre. Masz wątpliwość? Wymień lub naostrz! W dobrych sklepach wędkarskich znajdziesz szeroki wybór haków i kotwic, które nie zawiodą Cię w trakcie holu Twojego rekordowego szczupaka. Najlepszy wynik tej ryby zanotowany przez Wędkarski Świat to aż 120 cm!

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.