Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Zakaz nęcenia od 15 czerwca! Czy to koniec wędkarstwa jakie znamy?

Zakaz nęcenia od 15 czerwca! Czy to koniec wędkarstwa jakie znamy?
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Zanęta używana jest do różnych metod wędkarstwa od niemal zawsze. Zmieniały się formy, ale cel pozostawał jeden – skusić rybę do żerowania w danym miejscu. Już nawet spinningiści stosują „nęcenie pośrednie”. Tak, to prawda – widziałem to kiedyś nad wodą. W internecie aż huczy od plotek i skanów pism, jakoby PGW Wody Polskie przesyłało pisma do okręgów PZW od zakazie nęcenia od 15 czerwca.

Zakaz nęcenia – czy to ma sens?

Każdy z nas pamięta zeszłoroczną historię Odry. Tony śniętych ryb, wędkarze pomagający oczyszczać brzegi. Po prostu dramat! Przyczyną były złote algi, specyficzne glony. Wielu użytkowników wód uważa je za niemal mityczne rośliny. Faktem jest, że wszystkiemu winne były dwa pierwiastki: azot i fosfor – popularne nawozy i składniki… scieków.

Niestety, ale tych dwóch pierwiastków dostarczamy także my – wędkarze. Azot i fosfor, w różnych formach, trafiają do wód wraz z zanętami. W wyniki procesów chemicznych, które zachodzą w wodzie, substancje te uwalniane są w znacznych ilościach. Jednak  czy oby to wędkarze są winni katastrofie na Odrze?

Po części – tak. Jednak główną przyczyną jest szeroko pojęte zanieczyszczenie wód. Spływające z pól nawozy, zrzuty ścieków (legalne!) do rzeki, niekontrolowane odprowadzenie fekaliów do wody. No i nasze zanęty… Jednak nie trzeba być wybitnym hydrologiem, żeby zdać sobie sprawę, że nie tędy droga! Ograniczać należy przede wszystkim dużych „producentów” zanieczyszczeń. Dlaczego niektórym po prostu wolno robić krzywdę naturze?

Czy PZW faktycznie dostało pismo o zakazie?

PZW nie zmienia RAPR – przynajmniej w większości okręgów. Jednak w każdej plotce jest nutka prawdy. Faktem jest, że Wody Poleskie wysyłają pisma dotyczące pomostów i zawodów wędkarskich.W przypadku zanęt ZG PZW wypowiedział się w oficjalnym komunikacie, że prowadzą rozmowy z PGW Wody Poleskie. Jednak można mieć przeczucie, że to dopiero początek utrudnień dla wędkarzy.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze
  1. Dariusz pisze:

    Zostaje tylko strajk!!!

  2. Dzodzi pisze:

    łapiecie na komercji ,idzie zanęty itp wiadrami i zdechły wam ryby tam? woda na większości jest tak brudna że stach zamoczyć się . zacznijcie myśleć trochę . pokłócili się o kasę nasza a wody polskie chcą dowalić PZW teraz . za kogo mam strajkować za PZW ? czas ich się skończył można zrobić coś nowego przepisy ciągle z dupy jak być eko jak żyć i oddychać . odłowy sieciami prowadzone przez PZW itp bzdury ich. A te gazety wędkarskie o kant dupy. pozdro dla myślących . trochę dajcie wolności wędkarzom to ma być odpoczynek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.