Wędkarze zapłacą mniej! W końcu oczekiwane zniżki dla emerytów i rencistów!

Wędkarze zapłacą mniej! W końcu oczekiwane zniżki dla emerytów i rencistów!
Zniżka dla emerytów w programie "Nasze Łowiska" (Źródło: Getty Images / Canva Pro)

Doczekaliśmy się zniżek dla emerytów i rencistów! Wielu wędkarzy było w tym roku rozczarowanych, ponieważ Polski Związek Wędkarski wycofał ten rodzaj opłaty ze swojego cennika. Drugi największy operator wód udostępnianych zwolennikom tego pięknego hobby – PGW Wody Polskie – wyszło naprzeciw oczekiwaniom. Od dzisiaj emeryci i renciści zapłacą mniej!

Nasze Łowiska (Wody Polskie) a Polski Związek Wędkarski

Od stycznia 2022 roku trwa zaciekła rywalizacja o gospodarowanie wodami udostępnianymi wędkarzom. To właśnie wtedy powstał program “Nasze Łowiska“, utworzony przez państwowe Wody Polskie. To bezpośrednia konkurencja zarówno jeżeli chodzi o liczbę zaangażowanych członków, jak i … a jakże – opłacane składki.

Państwowy operator na chwilę obecną ma pod opieką ponad 100 różnych wód, PZW… właściwie ciężko policzyć, ale dużo więcej.

Zasadnicza różnica jest w wysokości składek. Nasze Łowiska to stała roczna opłata w wysokości 250 zł. Wędkarze mają udostępniane wody w całej Polsce. O tym, ile zapłacisz za zezwolenie na wody użytkowane przez PZW, przeczytasz już niebawem w osobnym artykule.

Zniżki dla emerytów i rencistów w 2023 roku

Przez wiele lat PZW oferowało zniżkę dla emerytów rencistów. Ten wariant opłaty był bardzo popularny. Wszak wszyscy wiemy, jak dużo seniorów wędkuje. Decyzja o tym, aby tę zniżkę zlikwidować, rozwścieczyła wielu członków PZW. Od 2023 roku wszyscy emeryci i renciści muszą opłacić pełną składkę (chyba że są uprawnieni do innych zniżek).

Jeszcze w zeszłym roku w programie Nasze Łowiska (Wody Polskie) obowiązywała tylko zniżka dla młodzieży szkolnej do 18 r.ż.  Od dzisiaj obowiązuje również zniżka dla emerytów i rencistów. Warunkiem jest, aby świadczenie nie przekraczało 2000 zł brutto. Tak więc kwota opłaty wynosi tylko 125 zł, a więc 50% składki podstawowej.

Wędkarze zapłacą mniej! W końcu oczekiwane zniżki dla emerytów i rencistów!
(Źródło: Getty Images / Canva Pro)

Nagłówek

Czy emeryci i renciści zrezygnują na stałe z PZW? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Trzeba jasno powiedzieć, że opłaty w niektórych okręgach są niebotycznie wysokie. Jednak ilość udostępnianych zbiorników i rzek jest znacząco większą.

Wody Polskie stopniowo przejmują obwody od PZW. Być może już za kilka lat składka za Nasze Łowiska będzie obejmowała większość wód w Polsce. O tym przekonamy się w przyszłości. Myślę, że dla wszystkich wędkarzy najważniejsza jest jednak racjonalna gospodarka rybacka, a nie to, na czyje konto przyjdzie nam opłacić składkę.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.