Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Tej bestii nie wyciągnąłbyś żadną wędką!

Megalodon
Prehistoryczna bestia w akcji! (canva pro)

Chociaż święta bożonarodzeniowe mamy już dawno za sobą, to z przyjemnością wrócimy do tego pełnego magii czasu. Wtedy właśnie 9-letnia Molly Sampson z Meryland sprawiła sobie niesamowity prezent.

Niecodzienny prezent od Natury

Molly jest pasjonatką paleontologii. Zamiłowanie do poszukiwania śladów odległej przeszłości odziedziczyła po swoim tacie. Wspólnie przeczesywali wody Zatoki Chespeake w nadziei, że natrafią na coś wyjątkowego. Choć okolice pełne są skamielin, to bożonarodzeniowe znalezisko na plaży Calvert przeszło najśmielsze oczekiwania. Dziewczynka wyposażona w nowe wodery i sprzęt poszukiwawczy, który dostała w prezencie, z pasją przeszukiwała plażę. W pewnym momencie brodząc natknęła się na coś dziwnego: „zauważyłam coś dużego, co przypominało ząb rekina”.

To zdarza się raz w życiu

Znalezisko okazało się na tyle duże, że poszukiwacze postanowili podzielić się nim ze Stephenem Gofreyem, kuratorem paleontologii w Calvert Marine Museum. Naukowiec szybko potwierdził przypuszczenia młodej poszukiwaczki. Ząb należał do megalodona, olbrzymiego rekina, który żył ponad 23 miliony lat temu. Na uwagę zasługiwał przede wszystkim rozmiar znaleziska. Rocznie do muzeum trafia około 100 zębów prehistorycznych stworzeń, jednak podobne znaleziska są znacznie mniejsze. Ząb odnaleziony przez Molly mierzył aż 5 cali (12,7 cm). Ten wyjątkowy prezent od prehistorii zasługuje na szczególną uwagę, bo jak podkreślił naukowiec, niektórzy poświęcają całe życie na poszukiwaniu tak imponujących skamielin.

To zdarza się raz w życiu. Porównanie zęba megalodona i żarłacza białego
(canva pro)

Dawno, dawno temu…

Miliony lat temu megalodony niepodzielnie panowały w morzach i oceanach. Te największe ryby drapieżne dorastały do 16 metrów długości. W skład jego menu wchodziły duże morskie ssaki, w tym wieloryby. Nie bylibyśmy wędkarzami, gdybyśmy nie zastanawiali się, w jaki sposób udałoby się złowić takiego potwora. Z pewnością konieczny byłby solidny przypon stalowy, ultra wytrzymała linka, a o reszcie sprzętu nawet nie wspomnimy. No i jaką zastosować przynętę? Wieloryba? Z pewną ulgą przyznam, że na szczęście nie będzie nam dane zmierzyć się z tą bestią. W tym przypadku łowca w mgnieniu oka mógłby stać się ofiarą. Niemniej, przeszłość naszej planety jest bardzo interesująca i pobudza wyobraźnię. Młodej poszukiwaczce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. A może by tak zrobić psikusa wróżce Zębuszce i zamiast swojego ząbka podrzucić ząb megalodona?

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.