Na temat złotych alg i śniętych ryb pisaliśmy wielokrotnie. Te artykuły były czysto informacyjne i niestety nie napawały optymizmem. Tym razem jednak będzie nieco inaczej. Pojawiło się bowiem światełko w tunelu i jest to zasługa polskich naukowców. Opracowali oni innowacyjny preparat SinStop eliminujący rozwój złotej algi. Co więcej, jest to produkt w pełni naturalny, ale szczegóły znajdziesz poniżej. Miłej lektury!
SinStop to ratunek dla Odry i innych rzek? Wszystko na to wskazuje!
Wynaleziony przez polskich naukowców preparat SinStop jest stworzony na bazie krzemu i wykazuje wysoką skuteczność w hamowaniu zakwitów wody. Badania potwierdziły, że już po trzech dniach stosowania, liczba komórek złotej algi zmniejszyła się o 92 proc. Resort infrastruktury przekonuje, że to przełom na skalę światową w walce ze złotą algą. Katastrofa ekologiczna na Odrze, Kanale Gliwickim i jeziorze Dzierżno Duże może się więc nigdy więcej nie powtórzyć. Oby!
Eksperyment naukowy na Kanale Gliwickim
Zespół z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego oraz firmy Ecco-Logic, we współpracy z PGW Wody Polskie, przeprowadził eksperyment na Kanale Gliwickim. Eksperyment przeprowadzono w dwóch fazach, w obrębie śluz Sławęcice i Rudziniec. Dwie śluzy zostały zalane, przy czym w jednej zastosowano innowacyjną technologię SinStop, a druga pełniła rolę próby kontrolnej.
Wyniki eksperymentu
Rezultaty badań okazały się niezwykle obiecujące. Mianowicie w komorze kontrolnej, gdzie preparat nie był stosowany, średnio dziennie odnotowywano około 70 przypadków śnięcia ryb. Po zastosowaniu SinStop liczba ta spadła o imponujące 93%. Co więcej, w grupie ryb, które były poddane działaniu preparatu, nie stwierdzono żadnych przypadków śnięcia!
Stanowisko Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Do sprawy odniósł się dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który bardziej obrazowo przedstawia proces zatrzymywania rozwoju złotych alg z użyciem SinStop. Z przekazanych informacji wynika, że eliminacja problemu wymaga przynajmniej dwóch aplikacji. W efekcie można osiągnąć ponad 90% redukcję zakwitu.
Preparat wiąże związki fosforu i azotu, inaktywując je w osadach, co sprawia, że nie są one dostępne jako pokarm dla kolejnych pokoleń złotej algi oraz innych grup glonów. SinStop zapobiega uwalnianiu prymnezyny, toksyny odpowiedzialnej za śnięcie ryb. Co więcej, eliminacja zakwitu przyczynia się do poprawy warunków tlenowych w wodzie, co ma znacznie większy wpływ na zdrowie i liczebność ryb niż sama obecność prymnezyny. W ten sposób SinStop nie tylko zwalcza złotą algę, ale także wspiera ekosystem wodny, przyczyniając się do jego naturalnej równowagi.