Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Nielegalne ścieki w Odrze. Wody Polskie ruszają w teren

Nielegalne ścieki
Nielegalny rzut nieczystości to ogromny problem (canva pro)

Katastrofa ekologiczna z minionego lata, której oficjalną przyczyną był wykwit śmiercionośnych złotych alg na Odrze, wymusiła konieczność podjęcia drastycznych działań. Jedną z czynności przeprowadzonych przez PW Wody Polskie jest kontrola wylotów uchodzących do rzek, jezior i zbiorników wodnych w całym kraju.

26000 wylotów pod kontrolą!

Z komunikatu wydanego przez Wody Polskie możemy się dowiedzieć, że kontroli zostało poddanych ponad 26000 wylotów. Inspekcja dotyczyła głównie weryfikacji formalno-prawnej. Jak podaje przedsiębiorstwo, większość z nich jest legalna i posiada ważne pozwolenia wodnoprawne. Wobec właścicieli nielegalnych instalacji zostały wszczęte postępowania. Niezalegalizowane wyloty muszą zostać zlikwidowane. Ostateczną decyzję o usunięciu instalacji ze skarpy, dna zbiornika czy rzeki podejmuje nadzór budowlany.

Praca w terenie

Obecnie Wody Polskie prowadzą 3400 podobnych spraw, z czego ponad 2800 dotyczy etapu likwidacji. Kolejnych 200 spraw zostało zgłoszonych na policję. Jednym ze środków zaradczych jest czopowanie nielegalnych i nieaktywnych wylotów. Działania te mają pomóc w ustaleniu potencjalnych właścicieli nielegalnych wylotów. Do tej pory pracownikom Wód Polskich udało się zaczopować 28 wylotów będących w ciągłym użyciu.

Odra wciąż zagrożona katastrofą

Szczególną uwagę poświęcono dorzeczu Odry. Skontrolowano 6160 wylotów i co może zastanawiać, jedynie 28 z nich zidentyfikowano jako nielegalne lub nieczynne. Spośród 51 wylotów skontrolowanych na Kanale Gliwickim tylko 2 uznano za nielegalne. Mimo podjętych działań naukowcy biją na alarm. Do rzeki, głównie za sprawą kopalń wciąż trafia zasolona woda, a takie środowisko sprzyja rozwojowi śmiercionośnych alg. Wielu specjalistów przestrzega przed rychłą powtórką katastrofy. Swoje wątpliwości wyraziła również strona niemiecka. Przypominamy, że 9 grudnia 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny nakazał wstrzymanie prac na Odrze. Decyzja sądu jest wynikiem skarg złożonych przez władze Brandenburgii i niemieckich ekologów. Według nich prace regulacyjne koryta rzeki niosą poważne zagrożenie dla środowiska i bioróżnorodności, dotkniętej katastrofą rzeki.

Zgłoś przestępstwo. To proste!

Mimo wyroku sądu prace nie zostały wstrzymane, a Wody Polskie wraz z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska złożyły zażalenie, uznając konieczność przerwania prac za niebezpieczne. 7 marca 2023 roku sąd oddalił zażalenie i podtrzymał wcześniejszą decyzję. Dobro środowiska jest jednak naszą wspólną sprawą i powinniśmy reagować na każdą niebezpieczną sytuację. Możemy to zrobić wypełniając formularz ZGŁOŚ INTERWENCJĘ. Jeśli nie my to kto? Przecież ryby głosu nie mają!

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.