Okrągłe kule będą zakazane! Włoskie miasto Treviso staje w obronie rybek akwariowych! To piękne miasteczko, położone na północy Włoch, nazywane małą Wenecją, ma teraz kolejny powód do dumy. Włodarze miasta dbają o dobrostan zwierząt!
Nowe przepisy dotyczące ochrony zwierząt w Treviso
Przedstawiciele władz miasta wraz z zespołem ekspertów opracowali przepisy dotyczące ochrony zwierząt. O nowym regulaminie, mieszkańcy dowiedzieli się z lokalnego wydania dziennika “Corriere della Sera”. Zawiera on szereg instrukcji dotyczących właściwego traktowania zwierząt. Celem jest zapobieganie znęcaniu się nad zwierzętami. Nowe przepisy pouczają jak prawidłowo zająć się swoim pupilem, ale przewidują też srogie kary, dla tych którzy będą robić zwierzętom jakąkolwiek krzywdę.
Rozporządzenie musi jeszcze zostać oficjalnie zatwierdzone przez radę miejską.
Na czym polega dobrostan zwierząt?
Przepisy nie dotyczą tylko domowych pupili. W regulaminie jest również mowa o zwierzętach roboczych. Kategorycznie zabroniono ich nadmiernej eksploatacji. Należy dbać o ich dobrostan. Podstawą dobrostanu zwierząt jest zadbanie o “pięć wolności” należnych zwierzętom. A zatem, powinny być one wolne od: głodu i pragnienia; dyskomfortu fizycznego i psychicznego; bólu, urazów i chorób; strachu w relacji z człowiekiem; powinny mieć możliwość zachowywać się swobodnie i w normalny dla siebie sposób.
Rybki akwariowe pod ochroną!
Określanie zasad traktowania zwierząt roboczych i domowych pupili nie jest niczym nowym. Przepisy w tej kwestii wydawane są na całym świecie. Jednak we włoskim rozporządzeniu znalazły się zapisy dotyczące rybek akwariowych, a to już należy do rzadkości. W opublikowanym opracowaniu widnieje zakaz trzymania rybek w szklanych kulach. Warunki życia w środowisku ograniczonym kulą są dla rybek szkodliwe.
Oto powody, dla których nie wolno trzymać ryb akwariowych w kuli:
- kształt kuli powoduje, że świat jaki widzą za szybą akwarium ma zniekształconą perspektywę.
- nieustanne pływanie w kółko powoduje u nich problemy z błędnikiem (tzw. efekt pralki)
- przebywanie w takim akwarium wywołuje u nich silny stres, przez co rybki są słabsze i bardziej podatne na choroby.
- pływanie w kuli otumania ryby, stają się apatyczne i nieszczęśliwe.
- kule, w których są trzymane rybki są małe, przez co woda jest niewystarczająco natleniona.
Ryby też odczuwają ból!
W myśl nowego rozporządzenia, trzymanie rybek akwariowych w szklanej kuli spełnia kryteria maltretowania zwierząt. Powinno być zatem zakazane i karalne. Rybki trzymane w kulistym akwarium po prostu cierpią.
Naukowcy już dawno dowiedli, że ryby odczuwają ból, cierpienie czy stres, tak samo jak inne stworzenia, np. ptaki czy ssaki. W związku z tym zadbanie o dobrostan zwierząt, które są pod naszą opieką to nasz obowiązek. Myślę jednak, że każdy, kto kocha zwierzęta wie o tym doskonale.