Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Kapryśna Aura Na Łowisku! Jak Skutecznie Radzić Sobie z Załamaniem Pogody! 

Kapryśna Aura Na Łowisku! Jak Skutecznie Radzić Sobie z Załamaniem Pogody! 
Kapryśna Aura (Źródło: Canva Pro)

W ubiegły weekend, ciepła i słoneczna pogoda sprawiła, że nad brzegami rzek i jezior można było usłyszeć kojący dźwięk wyciąganej z kołowrotka żyłki. Tę wędkarską idyllę postanowił brutalnie przerwać nadciągający do naszego kraju niż “Khursu”.

Aura nie będzie dla nas łaskawa

Dla wędkarzy najbliższe dni nie będą łatwe. Zaczynając od dzisiaj, aż do środy wieczorem, nad Polską przetoczy się front. Będą to dni z dużą aktywnością atmosferyczną, co oznacza burze, śnieg, silny wiatr i ulewy. Przewidywany jest bardzo silny porywisty wiatr z zachodu, osiągający prędkość nawet do 70 km/h. Dla wędkarzy oznacza to, że w łatwy sposób mogą pozbyć się swoich sprzętów z łodzi lub z brzegu. Z tego powodu zaleca się ostrożność podczas łowienia ryb w nadchodzące dni.

Burza nad jeziorem (Źródło: Getty Images, Signature by Canva)

Spodziewajmy się dość niskich temperatur

W zależności od regionu temperatury będą sięgać od -2 do 8 stopni Celsjusza. Ryby mogą wykazywać wtedy mniejszą aktywność, ale znamy wędkarzy, których najlepsze połowy miały miejsce podczas chłodnych, deszczowych dni. Wybierając się w takich warunkach na ryby, warto zwrócić uwagę na odpowiednie ubranie i sprzęt, który pozwoli na komfortowe i bezpieczne spędzanie czasu nad wodą.

Sezon na burze rozpoczęty

Posiadany sprzęt, choć bardzo istotny, nie zastąpi nam rozsądku oraz podstawowej wiedzy. Khursu zapewni nam mnóstwo atrakcji pogodowych. Ten niż co prawda sobie przejdzie, ale wiosna i lato oraz związane z tymi porami zmiany, jak co roku przyniosą nam dynamiczne zjawiska w postaci gwałtownych burz. Wielu z nas to zaprawieni w bojach wędkarze i przeżyliśmy nie jedno załamanie pogody. Aby jednak nie pogarszać statystyk, nie zaszkodzi przypomnieć sobie kilku ciekawostek dotyczących wyładowań atmosferycznych.

Porażające statystyki

Na skutek porażenia piorunem ginie na świecie około 24 tysiące osób rocznie. W Polsce odnotowuje się do 5-ciu śmiertelnych przypadków rocznie… O pięć za dużo! Większość rażonych przez piorun ludzi to ofiary nie tyle samego wyładowania, co rutyny i braku pokory wobec majestatu dzikiej przyrody. Planując wyjazdy warto zapoznać się z prognozą przygotowaną dla danego obszaru. Precyzyjnych informacji dostarczy nam strona m.meteo.pl, natomiast śledzenie burz w czasie rzeczywistym umożliwi nam portal skyradar.pl lub burze.dzis.net

portale meteorologiczne

Nie grajmy z chmurą w rosyjską ruletkę!

  • Jeżeli znajdujemy się na łodzi powinniśmy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym
  • Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy w miarę możliwości znaleźć obniżenie terenu i kucnąć ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami
  • Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy “stają nam dęba”
  • Bezwzględnie unikać przebywania pod drzewami
  • Jeżeli mamy taką możliwość, to najlepiej schronić się w samochodzie
  • A przede wszystkim, nie należy “bohatersko” stać nad wodą z wyciągniętą ku niebiosom wędką

Zastosujmy się do tych kilku prostych zasad, jeśli chcemy sprawić swojej rodzinie radość z naszego szczęśliwego powrotu z łowiska, czego Wam wszystkim serdecznie życzę.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.