Jaki spławik wybrać? Rodzaje i zastosowanie nad wodą (część 2)

Jaki spławik wybrać? Rodzaje i zastosowanie nad wodą (część 2)
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Kolejna część serii artykułów. Tym razem na tapetę biorą spławiki przelotowe. To druga kategoria (ze względu na montaż) w przypadku tego rodzaju akcesorium. Są bardziej uniwersalne niż przelotowe, ale mają również wady. Gdzie je stosować? Jak zamontować? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Spławik przelotowy – jak wygląda? Czym się charakteryzuje?

Antenka, korpus i statecznik zakończony oczkiem. Brzmi prosto, prawda? Tak też jest. Klasyczna przelotówka ma stosunkowo krótki kill zakończony oczkiem. Wykonany jest najczęściej z tworzywa. Przez oczko przewlekana jest żyłka (na której powyżej spławika montowany jest stoper) i gotowe!

Zasadniczą przewagą jest możliwość zastosowania przelotowego łącznika. Tego typu rozwiązanie stosowane jest również w feederze. Dzięki temu z łatwością odepniesz spławik przelotowy i wymienisz go na inny model.

Spławiki przelotowe najczęściej mają większą wyporność niż montowane na stałe. Nie jest to regułą, ponieważ dostępne są modele nawet poniżej 1 grama, ale można przyjąć to za zasadę. Zwykle są mocniejsze w konstrukcji..

Gdzie używać spławika przelotowego?

Jaki spławik wybrać? Rodzaje i zastosowanie nad wodą (część 2)
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Mogę śmiało stwierdzić, że wszędzie tam, gdzie nie użyjesz montowanego na stałe. Technicznie jest to możliwe, jednak zmniejszysz tym samym swoje szanse na przechytrzenie ryby. Osobiście używam klasycznych przelotówek w następujący sposób:

  1. Niewielka odległość i duża głębokość – woda mająca powyżej 2/3 wędki głębokości oraz odległość do 15 metrów od linii brzegowej. W przypadku większego dystansu warto użyć wagglera lub slidera, które opiszę w kolejnych częściach tekstu.
  2. Kiedy nie znam głębokości łowiska – wybieram przelotowy, gdy jestem gdzieś pierwszy raz. Z wygody zestawy szykuję w domu, oszczędzając czas nad wodą. Przelotówka daje mi możliwość łowienia „płytko” i „głęboko”.

Oczywiście w teorii możesz znaleźć inne rozwiązania. Doświadczenie i logika podpowiadają jednak, że spławik przelotowy stosujemy tylko tam, gdzie jest to konieczne.

Podsumowanie

Podobnie, jak w przypadku stałych, istnieją charakterystyczne spławiki przelotowe: slidery oraz żywcówki. Opiszę je dla Was za jakiś czas. Do zobaczenia nad wodą!

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.