...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jaki spławik wybrać? Rodzaje i zastosowanie nad wodą (część 1)

Jaki spławik wybrać? Rodzaje i zastosowanie nad wodą (część 1)
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Dla początkującego wędkarza spławik to spławik. Bardziej zaawansowani amatorzy tego sportu wiedzą, że są montowane na stałe i przelotowo. Jednak wraz z rozwojem techniki zwiększa się dostępność sprzętu w sklepach wędkarskich. W serii artykułów opiszę dla Was różne rodzaje spławików i ich zastosowanie nad wodą. Na pierwszy ogień – spławiki stałe.

Spławik stały – czym się charakteryzuje?

Klasyczny model składa się ze stosunkowo krótkiej antenki, delikatnego korpusu oraz długiego statecznika (killa). Ten ostatni wykonany jest najczęściej z długiego drutu. Jak każdy spławik – jest bardzo delikatny. Ze względu na swoją wysoką czułość musisz uważać, aby go nie skrzywić lub po prostu złamać.

Wysoka czułość wynika ze sposobu montażu. Jest on na stałe zamocowany do żyłki – przy użyciu igielitowych lub silikonowych rurek. Przechodzi przez nie żyłka, która wraz z koszulką jest nasuwana na kill. Z kolei na korpusie zamontowane jest oczko, przez które należy przewlec żyłkę. Zdarza się również, że w tej części jest otwór, zamiast oczka.

Kiedy używać spławika montowanego na stałe?

Jaki spławik wybrać? Rodzaje i zastosowanie nad wodą (część 1)
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Zdania wędkarzy są podzielone. Jedni twierdzą, że w każdej możliwej sytuacji. Inni z kolei przyjmują zasadę, iż tylko przy łowieniu batem lub tyczką. Wiele zależy od preferencji łowiącego oraz warunków nad wodą.

Według mnie stosuj spławik stały według następujących zasad:

  1. Zawsze przy łowieniu na bata lub tyczkę – w tym przypadku montowanie spławika przelotowego będzie niezasadne. Jak najlżejszy, dostosowany do warunków nad wodą.
  2. Kiedy głębokość łowiska nie przekracza 2/3 długości wędki – wykonując rzut matchówką musisz zostawić kilkanaście cm miejsca pomiędzy szczytówką a spławikiem. Zrobienie tego z zestawem dłuższym, niż wędka będzie trudne.
  3. Łowiąc blisko brzegu – gdy rzucasz daleko, ale łowisko jest płytkie, użyj wersji przelotowej. Unikniesz splątań żyłki.

Podsumowanie

W tym artykule opisałem klasyczny spławik „stały”. Nie zmienia to faktu, że w ten sposób montujemy również wagglery oraz dyski. Są to jednak specyficzne pływaki, który używane są w konkretnych warunkach. W kolejnych tekstach przestawię również inne rodzaje!

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.